Публікація

Правозахисники назвали найбільш злісних порушників принципів рівності та недискримінації

З нагоди Міжнародного дня толерантності, який у всьому світі відзначається 16 листопада, правозахисники оприлюднили імена осіб та організацій, які найбільш злісно порушували принципи рівності та недискримінації в Україні протягом року. Коаліція з протидії дискримінації, до складу якої входить 45 громадських організацій, визначила найбільш дискримінаційний вчинок, висловлювання та законодавчу ініціативу 2013 року в рамках антипремії «Дискримінатор року – 2013». «Переможцям» відправлять ганебні дипломи і шори – символ зашореності та обмеженості у поглядах. А ще – просвітницьку літературу і антидискримінаційний термінологічний глосарій.

В номінації “Язик мій – ворог мій” (за найбільш дискримінаційне висловлювання) перемогу здобув мер Ялти Сергій Ілаш, який порівняв ромів зі «звірушками» (цитата мовою оригінала): «Давайте относиться с гражданским долгом к тому, что происходит на набережной. Если у цыганок нет паспортов – задерживайте до выяснения или вывозите из города. Поверьте, мы плакать не будем. За фотографиями с животными тоже следите – нужно не давать возможности этим зверушкам здесь командовать. Зверушек, я имею в виду, всех подряд – циган, бомжей и шиншилл», – заявив він.

 

Тетяна Печончик, керівник Центру інформації про права людини стверджує: «Такі висловлювання є образливими і дискримінаційними щодо ромської спільноти в Україні. Дивує, що ця заява прозвучала невдовзі після того, як Віктор Янукович підписав Стратегію інтеграції ромів в українське суспільство. Одним із основоположних принципів цієї стратегії є принцип рівності і недискримінації».

 

За реально ганебний вчинок (номінація «Реально Г») правозахисники відзначили настоятеля Києво-Печерської Лаври Владику Павла та президента Національної академії медичних наук Андрія Сердюка. Шори і ганебний диплом вони отримають за виселення з території Лаври клініки Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Громашевського, де перебували на лікуванні ВІЛ-інфіковані, результатом якого стала смерть п’яти людей.

 

Настоятель Києво-Печерської Лаври владика Павло протягом останніх років неодноразово висловлювався за виселення клініки з території Лаври: «Так, я являюсь ініціатором, щоб виселили лікарню інфекційну звідси. Я би мовчав, якби це було, наприклад, кардіологічне відділення, но коли гріх ми рекламуємо в телебаченні і скрізь – це срам. Ви хотіли би, щоб у вашому під’їзді, біля вашої квартири був притон?». Добитися виселення клініки вдалося за сприяння президента Національної академії медичних наук, у чиєму підпорядкуванні перебував цей заклад.

 

«Цікаво, що до XVI сторіччя на Русі лікарні існували тільки при монастирях, – зазначає Назар Боярський, співголова Коаліції з протидії дискримінації. – Києво-Печерський патерик XII сторіччя розповідає про монахів, що зцілювали людей, вбачаючи у цьому вияв християнського обов’язку та милосердя. Мабуть, погляди на християнські цінності за п’ятсот років кардинально змінились».

 

На думку Назарія Боярського, вчинок Андрія Сердюка та владики Павла яскраво демонструє, «як люди, спираючись на свої стереотипні уявлення, прирікають хворих на смерть».

 

В номінації «Дискримінація «в законі» (за найбільш небезпечну та дискримінаційну законодавчу ініціативу) переміг народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко з проектом Закону «Про заборону спрямованої на дітей пропаганди одностатевих сексуальних стосунків».

 

Олена Шевченко, голова громадської організації «Інсайт» пояснює: «Законопроект номер 1155 Колесніченка був номінований як приклад небезпечної законодавчої ініціативи, що запроваджує  цензуру в законодавство та легітимізує насильство щодо ЛГБТ-людей в Україні. Цей законопроект був скопійований з російського та є прикладом намагання переслідувати групу людей за певною ознакою, що є виявом дискримінації та прямим порушенням прав людини».

 

Довідка: Коаліція з протидії дискримінації в Україні є всеукраїнською недержавною громадською правозахисною ініціативою, яка виникла у 2011 році і зараз об’єднує 45 організацій громадянського суспільства. Діяльність Коаліції спрямовано на реальне забезпечення в Україні принципу громадянської рівності для всіх людей, незалежно від певних соціальних чи індивідуальних ознак, які визнані в міжнародному, європейському та національному праві такими, що потребують захисту від дискримінації; розвиток, розширення та вдосконалення прав і свобод людини в Україні; протидію спробам необґрунтовано та несправедливо обмежити права певних категорій громадян; викорінення такого явища, як дискримінація, із суспільного життя.

Міжнаро́дний день толера́нтності — відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.

 

Захід відбувся за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: