Публікація

Права людини в школах України

Проект “Моніторинг дотримання прав людини у загальноосвітніх школах України” було реалізовано Севастопольською правозахисною групою за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” та експертної допомоги Польського Хельсинського фонду прав людини.

Ініціатива по організації та проведенню цього моніторингу виникла після вивчення досвіду наших польських колег з Хельсінського Фонду прав людини. Ми спробували перейняти підхід цієї організації до проведення моніторингу, коли в якості кінцевої мети виноситься пошук шляхів змінення ситуації на краще у тих областях, де у результаті нашого втручання можна досягти якісних змін в області прав людини. так і ми вирішили, що цей звіт повинен стати тільки проміжним єтапом, а не кінцевим результатом нашої роботи. Він лише вказує на ті напрямки, куди повинні бути направленні зуссилля держави, недержавних організацій, школярів, педагогів, батьків, усіх зацікавлених у тому, щоб наші школи давали не тільки знання, але також допомогали в становленні гідних, вільних особистостей, здатних відстоювати свої права, та поважливо ставитися до прав інших людей.

За загальною думкою усіх учасників моніторингового проекту, реформа шкільної освіти, яка проводиться в Україні, одною з своїх цілей повинна ставить наближення реальногожиття у школі до тих стандартів прав людини, які викладено у Конституції України та міжнародних договорах з дотримання прав людини, згоду на дію яких на території України дала Верховна Рада України.

Ми вирішили дослідити не тільки права учнів, а також і вчителів, бібліотекарів, завгоспів, тобто усіх учасників шкільних колективів.

В якості жертв порушень прав людини діти – одна з найбільш вразливих категорій населення. Тому діти потребують особливого захисту. Для цього і на національному, і на міжнародному рівні приймаються окремі нормативні акти з захисту прав дитини. Які саме норми вони містять, а також як їх положення реалізовані на практиці, ми і спробували з”ясувати у ході проведенного дослідження.

Сподіваємося, що представлений звіт буде корисним і для школярів, і для їх батьків, і для вчителів, директорів шкіл, а чиновники та депутати зможуть використати його для того, щоб краще уявляти, яких змін потребує наша середня школа, щоб права людини займали у ній гідне місце. Ми сподіваємося також і на увагу з боку наших колег з громадських організацій України. На початку тих, хто займається і цікавиться правами дітей. Їхні ініціативи, ідеї здатні також багато чого змінити.

Ми щиро вдячні усім, хто допоміг нам у проведенні цього дослідження: школярам, вчителям, директорам шкіл, усім іншим учасникам шкільних колективів, представникам місцевих управлінь та відділів науки та освіти, нашим партнерам з недержавних організацій: Харківській правозахисній групі, Харківському освітньому центру з прав людини. Фонду “Амель” (м.Сімферопіль), Вінницькій Та Макіївській групам Української Асоціації “Міжнародна Амністія”, Українському комітету “Хельсинки – 90”, Херсонському обласному Фонду милосердя та здоров”я.

Окрема подяка за підтримку нашої ініціативи – Польському Хельсинському Фонду прав людини (Варшава), Інституту “Відкрите товариство” (Будапешт) та Міжнародному Фонду “Відродження” (Київ)


Звіт про “Моніторинг дотримання прав людини в загальноосвітніх школах України” у повному обсязі у форматі PDF (801 kb).

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: