Публікація

Поранення, перелом та ампутація – як 28-річний мешканець Донеччини відновлює право на інвалідність

Українська Гельсінська спілка з прав людини допомагає постраждалим від воєнних злочинів РФ. В рамках ініціативи «Трибунал для Путіна», документатори фіксують наслідки бойових дій, щоб притягнути винних до відповідальності. За словами правозахисників, саме цивільне населення  – найбільш незахищене під час війни. Як приклад – історія 28-річного Максима Забігайло. Чоловік звернувся до Громадської приймальня УГСПЛ в Дніпрі, яка працює на базі Правозахисної групи «СІЧ». І з допомогою юристів намагається отримати інвалідність внаслідок поранення. 

Порушені права 

Максим Забігайло
Фото з особистого архіву

До повномасштабного вторгнення РФ в Україну Максим Забігайло жив у Вугледарі на Донеччині. Працював пакувальником у місцевому супермаркеті. З 12 березня через постійні інтенсивні обстріли, супермаркети закрилися, а мешканці евакуйовувалися. Максим з родиною не встиг виїхати з міста. Разом із рідними переховувався у підвалі будинку. Щодня хлопцю доводилось виходити з укриття за продуктами та водою для родини і сусідів поважного віку. Але 31 березня він отримав поранення. 

 – Раніше я теж потрапляв під обстріли. Та встигав сховатися. А того разу мені не пощастило. Коли пішов за їжею, почався артобстріл, я побіг, але відчув сильний біль та впав. Не втратив свідомість і це мене врятувало. Мене почули люди з будинку поряд і надали першу медичну допомогу, – згадує Максим. 

Рятувальники з ДСНС відвезли чоловіка до шпиталю Богоявленки Донецької області. Наступні три місяці він провів по лікарнях: Максиму ампутували ногу. А далі почалась реабілітація. Нині він вчиться жити з протезом і разом з правозахисниками добивається справедливості. 

– Через артилерійський обстріл, який вівся з неконтрольованих територій Донецької області, Максим отримав осколкове поранення, перелом правого передпліччя та поранення лівої ноги, яку частково ампутували,  – розповідає юристка Правозахисної групи «СІЧ» Юлія Полєхіна, яка задокументувала воєнний злочин. – Разом з Центром стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини ми направили скаргу до Європейського суду з прав людини щодо порушення Росією ст. 2, 3, 13. 

Міжнародні угоди забороняють застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, або веде до невибіркових руйнувань. Це зброя, яку неможливо націлити на конкретну ціль. «Гради» та «Смерчі», якою російські війська постійно обстрілюють українські міста та мирних мешканців – саме такий вид зброї. Її використання у населених пунктах – грубе порушення міжнародного гуманітарного права. 

Юристи Правозахисної Групи «СІЧ» допомагають чоловікові отримати інвалідність внаслідок бойових дій. На сьогодні немає первинних документів, які б підтвердили артобстріл міста Вугледар в той день, коли Максим був поранений. Тож юристи допомагають чоловіку відновити порушені права. 

– На момент поранення у Максима вже була інвалідність по зору третьої групи, а після поранення йому надали першу групу, знову ж таки по зору. Нема жодних згадок про поранення та ампутацію кінцівки. Це, безумовне порушення,  – пояснює правозахисниця.  – Тож ми займаємося в тому числі і тим, що намагаємося отримати офіційні документи від ДСНС. 

Юлія Полєхіна направила заяви до поліції та ДСНС Донецької області щодо акту про обставини травми та запит до Донецької обласної державної адміністрації щодо обстрілу 31.03.2022. 

Юристка-правозахисниця Юлія Полєхіна

Найбільш незахищені

Категорія цивільних громадян  – максимально не захищена під час бойових дій. Складно отримати первинні документи про поранення та відновити порушені трудові права. В Україні правовий статус мирного населення, яке не брало участі у жодних військових діях, але отримало шкоду від них, на сьогодні не врегульовано. Також не передбачений механізм медичної реабілітації мирних мешканців, які постраждали внаслідок бойових дій, не створені умови для соціально-психологічної реабілітації та інтеграції, не передбачена і компенсація шкоди, завданої війною. 

До слова, Управління Верховного комісара ООН з прав людини з 24 лютого по 25 вересня 2022 року змогло підтвердити 14 844 випадки загибелі або поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. З них – 5996 загиблих і 8848 поранених. Більшість зафіксованих втрат спричинені застосуванням вибухової зброї з великою зоною ураження, включаючи обстріли з важкої артилерії і реактивних систем залпового вогню, а також ракетними та авіаударами.

 

Якщо ви стали свідком чи жертвою воєнного злочину, розкажіть про це нам. Кожна історія важлива! Ці свідчення не дозволять забути про горе, яке росіяни принесли на українські землі і притягнути їх до відповідальності. Напишіть нам на пошту: [email protected] або просто залиште контакти й ми з вами зв’яжемося. 

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим внаслідок війни Росії проти України. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.

Мережа громадських приймалень УГСПЛ надає допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: