Публікація

Понад 80% громадян вважають, що суди надають перевагу заможним людям

У Києві відбувся круглий стіл “Виявлення правових потреб населення України” зі підсумками відповідного опитування. Опитування провів Харківський інститут соціальних досліджень в межах ініціативи “Посилення правових можливостей бідних верств населення” за ініціативи програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження” та за підтримки Правової ініціативи відкритого суспільства (Будапешт).

83,3% опитаних переконані, що на рішення судів впливає достаток і заможніші завжди матимуть перевагу. 42,8% респондентів не вірять, що суд прийняв би справедливе рішення стосовно них, а 44,8% не вважають, що суди відіграють істотну роль у захисті прав громадян України.
Найбільш розповсюдженим в Україні методом вирішення юридичних проблем названо дії в обхід закону (хабарі, погрози, зв’язки). На розповсюдженість цього методу вказали 42,6% опитаних. Разом із тим, саме звернення до суду, на думку 33,4% респондентів, залишається найефективнішим методом вирішення юридичних проблем.
Оцінюючи вартість власної юридичної проблеми, респонденти відзначили втрачений прибуток у вигляді збитків, які пов’язані з утратою робочого часу або роботи взагалі, а також зіпсованою репутацією (37%). На другому місці йдуть витрати, пов’язані зі здоров’ям (24%): лікування, медичні огляди, аналізи, консультації тощо. П’ята частина опитаних (20%) була вимушена сплачувати проїзд у транспорті при вирішенні своїх юридичних проблем. На професійні послуги фахівців витратилися 15% респондентів, ще 14% сплачували мито у судах, платили за отримання довідок та різноманітні квитанції.
“Це дослідження продемонструвало, що основним бар’єром на шляху вирішення правових проблем є відсутність у людей віри в те, що можна щось змінити. Це призводить до безсилля громадян перед юридичними проблемами і, як наслідок, відсутності бажання та можливості використовувати правові механізми при вирішенні подібних проблем”, – зазначив під час круглого столу провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов.
Роман Романов, директор програми “Верховенство права” Міжнародного Фонду “Відродження”, відзначив проблемність забезпечення доступу до правосуддя саме малозабезпечених громадян. Він також нагадав, що одним із пріоритетів програми “Верховенство права” є забезпечення таких верств населення безоплатною правовою допомогою – зокрема, у межах Центрів правової інформації та консультацій, що діють за підтримки програми.
Під час дослідження “Рівень використання правових можливостей населенням України: доступність та ефективність правових послуг” було опитано 2500 респондентів у п’яти регіонах України – Київській, Луганській, Херсонській, Хмельницькій і Чернігівській областях, а також проведено фокус-групи з адвокатами центрів громадського захисту та їхніми клієнтами.
Контакти:
Харківський інститут соціальних досліджень, (057) 760 46 23, (057) 751 15 25
Ольга Жмурко, координатор програми “Верховенство права”, 
[email protected] 
*** 
Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: