Публікація

Понад 11 тисяч громадян України просять Омбудсмана захистити їхнє право на відмову від ідентифікаційного номера

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової звернулися громадяни з різних регіонів України з проханням захистити їхнє право на відмову від ідентифікаційного номера.

Омбудсман занепокоєна невиконанням положень Закону України“ Про Державний реєстр фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів”, що призводить до порушень прав громадян. Вона звернулася з поданням до Прем’єр-міністра України, в якому пропонує уряду прискорити розробку механізму альтернативної форми обліку фізичних осіб – платників податків.

Приводом для внесення подання стало те, що останнім часом до Уповноваженого з прав людини почастішали звернення громадян України, які зустрічаються зі значними труднощами та перешкодами у реалізації свого права на відмову від прийняття індивідуального ідентифікаційного номера платників податків та інших обов’язкових платежів і на користування раніше встановленими формами обліку. Зокрема, з цього питання до Омбудсмана звернулося понад 11 тисяч  громадян з різних регіонів України. Найбільше звернень надійшло з Вінницької, Луганської, Донецької, Рівненської, Волинської, Запорізької, Херсонської, Хмельницької, Харківської, Черкаської, Дніпропетровської, Одеської областей, міста Києва.

Уповноважений з прав людини зазначає, що на практиці відсутність механізму альтернативної форми обліку платників податків призводить до виникнення багатьох проблем в осіб, які відмовляються від ідентифікаційного номера. Це, зокрема, проблема працевлаштування, пенсійного забезпечення, реалізації права на освіту, отримання стипендій та допомоги з безробіття, оформлення субсидій, відкриття банківських рахунків, реєстрації суб’єктом підприємницької діяльності тощо. 

Ніна Карпачова підкреслює, що альтернативна форма обліку фізичних осіб – платників податків була запроваджена за клопотанням Уповноваженого у 1999 році Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний реєстр фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів” та у відповідь на масовий і надзвичайно активний рух протесту православних віруючих.

Проте, за словами Омбудсмана, положення цього закону до цього часу, тобто вже протягом 4-х років, належним чином не виконуються, оскільки не розроблено механізму обліку, що фактично унеможливлює реалізацію громадянами свого права на відмову від ідентифікаційного номера.

Ситуація ускладнюється позицією Державної податкової адміністрації України, яка виступає за скасування альтернативної форми обліку і фактично блокує  розробку такого механізму. ДПА вважає, що її запровадження означає надання привілеїв окремим категоріям громадян за релігійними переконаннями і таким чином порушується вже діюче законодавство.

Будучи глибоко занепокоєною численними зверненнями громадян, справедливо обурених неможливістю реалізувати своє право, а також вважаючи, що дотримання прав і основних свобод людини, душевний спокій наших співвітчизників та громадянський мир у суспільстві, як і неухильне додержання законодавства України, мають бути головними пріоритетами у демократичній державі, Уповноважений з прав людини звернулася з відповідним поданням до Прем’єр-міністра України.

Омбудсман пропонує уряду невідкладно розробити механізм реалізації положень Закону “Про Державний реєстр фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів”, зокрема, обліку платників податків без використання ідентифікаційного номера. На думку Ніни Карпачової, для цього також необхідно привести у відповідність нормативно-правові акти Кабінету Міністрів, міністерств та відомств, інших органів виконавчої влади.

Секретаріат Омбудсмана

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: