Публікація

Перший успіх коаліції «Запровадження прозорих та вільних від корупції процедур забудови»

22 січня сталася не дуже помітна в масштабах країни, але дуже важлива для суспільства подія – Христинівська міська рада на своїй черговій сесії затвердила «Положення про порядок врахування громадських інтересів під час здійснення містобудівної діяльності та громадського обговорення містобудівної і проектної документації в місті Христинівка». Проект Положення було розроблено та запропоновано на розгляд міськради Спілкою підприємців в Христинівському районі.

Чим так важлива ця подія? Як може вплинути місцевий нормативний акт, прийнятий у невеличкому райцентрі на Черкащині на ситуацію у країні в цілому? З цими питаннями ми звернулися до представників національної коаліції громадських організацій «Впровадження прозорих та вільних від корупції процедур забудови».

Керівник Спілки підприємців Христинівського району Оксана Санєєва розповіла нам про перебіг кампанії громадського лобіювання: «Моніторинг дій місцевої влади, який коаліція проводила з серпня по кінець грудня 2008 року, виявив серйозні вади процедури врахування громадських та приватних інтересів в процесі містобудування. Дослідження показало, що громадськість не має дієвого механізму для захисту своїх законних інтересів – до цього у Христинівці не було жодного місцевого нормативного акту, регламентуючого взаємини влади, громади та забудовників. Тому кампанію громадського представництва вирішено було зосередити на впровадженні спеціального рішення міської ради щодо порядку врахування громадських і приватних інтересів під час планування і забудови території міста. Моніторинговий звіт та проект Положення було представлено під час засідання круглого столу за участю представників місцевої влади, підприємців та громадськості. Протягом місяця депутати міськради мали можливість внести свої пропозиції до запропонованого проекту. Єдина внесена пропозиція стосувалася зміни строку вступу Положення в дію. Під час низки робочих зустрічей з працівниками профільних управлінь виконкому міської ради було узгоджено всі аспекти цього нормативного акту. Після цього Положення двічі виносилося на сесію міської ради – спочатку для ознайомлення депутатів з проектом, а потім на розгляд за суттю».

Оксана Санєєва зазначає, що протягом кампанії лобіювання Положення вона не відчула протидії з боку місцевої влади. Депутати та чиновники міськвиконкому дуже уважно віднеслися до проекту, було проведено декілька зустрічей представників Спілки підприємців з юристом міської ради. Під час обговорення на сесії депутати не висловлювали суттєвих заперечень.

Прийняття даного положення, на думку керівника Спілки підприємців, дасть громаді дієвий інструмент захисту своїх інтересів. Для інвесторів згода громади, отримана на початковому етапі буде гарантією відсутності конфліктів у подальшому, під час зведення об’єкту. Крім того, нормативне врегулювання взаємин гарантує забудовників від стягнення хабарів чиновниками у процесі затвердження будівельної документації.

Юлія Ращупкіна, керівник Східноукраїнського центру громадських ініціатив вважає прийняття Положення значним кроком уперед. Це, на її думку, створює сприятливі умови для розвитку традицій місцевої демократії та міжсекторного діалогу. Положення врегульовує питання дотримання громадських інтересів під час містобудування через використання 2-х основних інструментів. Перший інструмент – забезпечення вільного та безперешкодного доступу громадян до містобудівної та проектної документації. Другий – можливість донесення пропозицій громадськості до осіб, що приймають рішення. Результати проведеного дослідження показують, що місцеві ради та виконкоми під приводом низки формальних причин нехтують даними інструментами. Завдання громадськості – довести представникам влади на місцях вигідність і перспективність інформування громади та обговорення з громадськими активістами питань використання територій.

Прокоментувати подію погодився й один з авторів Положення, керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба. Він вважає ухвалення цього документу гарною новиною для христинівської громади. На його думку, це покращує регуляторне середовище для підприємців, встановлюючи прозорі «правила гри», сприяє залученню інвестицій в будівництво, роблячи місцеву політику прогнозованою, захищає інтереси громадян від неефективного використання міської землі і знищення суспільного простору. З іншого боку, Положення захищатиме владу від необґрунтованого «громадського екстремізму» і дає зрозумілу процедуру погодження інтересів громади, влади та забудовників. Далеко не кожна громада в Україні може похвалитися наявністю такої процедури.

Положення, ухвалене в Христинівці є самим прогресивним і сучасним з існуючих. Христинівка, на думку Максима Лациби, слугуватиме гарним прикладом для таких амбітних міст як Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Одеса. В великих містах ухвалити Порядок громадського обговорення містобудівної документації складніше. Там є консолідований інтерес забудовників, направлений на отримання максимального прибутку. Преважна більшість забудовників готова порушувати санітарно-епідеміологічні норми, робити щільну забудову, будувати в парках і історичних місцях. А Порядок дає процедуру за якою громадяни можуть захистити свої інтереси. Тому природно, що забудовники і місцеві ради, де вони є депутатами, виступають проти реформ. Змінити ситуацію на краще можуть тільки об’єднанні в громадські організації члени територіальних громад, які будуть послідовно і голосно вимагати ухвалення такого Положення. В цьому їм допоможе нещодавно ухвалений Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сприяння будівництву”, який фактично вимагає від місцевих рад ухвалити порядок громадського обговорення містобудівної документації в кожній громаді. Тільки громадяни, і тільки об’єднавшись, зможуть добитися врахування своїх законних інтересів.

Важливо й те, що робота, проведена Спілкою підприємців Христинівського району є частиною загальнонаціональної кампанії лобіювання громадських інтересів, яку вже розпочала коаліція громадських організацій «Запровадження прозорих та вільних від корупції процедур забудови». Прийняття цього нормативного акту – це перший успіх коаліції. А в планах коаліціантів – лобіювання прийняття у всіх регіонах країни важливих місцевих нормативних актів, що забезпечать участь громади у погодженні проектів будівництва, а також внесення відповідних змін у законодавство на національному рівні.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: