Публікація

Перетнути межу з Кримом: головні правила

З 29 серпня Уряд України зняв усі обмеження на перетин адмінкордону з півостровом. Але положення, встановлені Російською Федерацією, як державою-окупантом, залишилися досить жорсткими. Тож юристи УГСПЛ зібрали основні правила роботи і українських, і окупаційних КПВВ для тих, хто хоче виїхати або в’їхати в Крим.

Українські правила в’їзду на тимчасового окуповану територію АР Крим і м. Севастополя та виїзду з неї встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Станом на 28 серпня 2020 р. дозволено в’їзд на півострів та виїзд з нього наступним категоріям осіб за певних умов:

 1. Виїзд з Криму за умови дотримання самоізоляції протягом 14 днів з використанням електронного сервісу «Дій вдома» дозволено громадянам України без обмежень. Також передбачена можливість дострокового завершення самоізоляції у разі одержання негативного результату тестування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, який проведено після виїзду з тимчасово окупованої території. Практичні поради користування додатком «Дій вдома» можна почитати тут: https://bit.ly/3jsKqKh.
 2. Виїзд з території півострова без обов’язкової самоізоляції дозволено:
 • особам, які не досягли 12 років;
 • працівникам представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні.
 1. В’їзд на територію Криму дозволено всім громадянам України без обмежень.
 2. Виїзд з тимчасово окупованої території та в’їзд на неї іноземців та осіб без громадянства здійснюється на підставі спецдозволу, який видається органами Державної міграційної служби та за наявності поліса (свідоцтва, сертифіката) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України чи договірні відносини із страховою компанією — партнером на території України (асистанс), та покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, та діє на строк перебування в Україні.

Тож громадяни України на українських КПВВ не матимуть проблем з перетином адмінмежі з Кримом. Єдине обтяження, коли людина потрапляє на материк, – 2-тижнева самоізоляція або отримання негативного результату тестування на COVID-19.

«Новина про скасування обмежень є позитивною, проте викликає низку питань до Уряду. Вже вдруге такі обмеження без пояснень чи аргументації скасовуються на фоні істотного зростання кількості захворювань на COVID-19. А отже, припускаємо ми в УГСПЛ, можливе оперативне впровадження нових обмежень, що спровокують нову хвилю порушень прав кримчан. Тож радимо перевіряти актуальність інформації хоча б за добу до виїзду на сайті Кабінету Міністрів України», – рекомендує координаторка кримської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини, юристка Анна Рассамахіна.

Hanna Rasamakhina, a lawyer at the UHHRU Specialized Public Reception on Crimea.

Потрапити на територію півострову громадянам України через окупаційні КПВВ не так легко, навіть якщо ви успішно пройшли український КПВВ. Перш за все слід пам’ятати, що Росія розглядає громадян України, які не отримали паспортного документу РФ в Криму, як іноземців. Іншими словами, в розумінні окупаційної влади, громадянин України без паспорту РФ –  іноземець. Правила в’їзду на територію Криму не однакові для іноземців та громадян РФ. Якщо для громадян РФ дозволено в’їзд в РФ без обмежень, то для іноземців встановлені значні обмеження і лише деякі категорії громадян можуть потрапити до Криму.

Наразі існує 4 категорії іноземців, яким на російському КПВВ дозволений в’їзд в тимчасово окупований Крим:

 1. Членам сім’ї (подружжя, батьки, діти, усиновлювачі, усиновлені), опікунам та піклувальникам громадян РФ. Їм потрібно пред’явити дійсний документ, що засвідчує їх особу (наприклад, паспорт громадянина України), візу (лише в тих випадках, якщо міжнародними договорами РФ не передбачено безвізового режиму), документ, що підтверджує ступінь споріднення.
 2. Особам, що постійно проживають на території РФ (на окупаційному КПВВ потрібно показати посвідку на постійне проживання в РФ).
 3. Особи, що в’їжджають в РФ у зв’язку зі смертю близького родича (чоловіка, дружини, батьків, дітей, усиновлювача, усиновленого, опікуна та піклувальника). Таким особам на російському КПВВ треба пред’явити дійсні документи, що засвідчують їх особу (наприклад, паспорт громадянина України), копію свідоцтва або довідки про смерть (заздалегідь слід отримати у родичів), документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо).
 4. Особи, які одноразово в’їжджають в РФ до хворих близьких родичів (подружжя, батьків, дітей, усиновителей, усиновлених), опікунів та піклувальників, які потребують догляду. Таким особам на російському КПВВ треба пред’явити: дійсний документ, що засвідчує їх особу (наприклад, паспорт громадянина України), візу (лише в тих випадках якщо міжнародними договорами РФ не передбачено безвізового режиму), документи (або їх копії), видані медичною організацією, що підтверджують стан близьких родичів, документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо).

Правила виїзду з Криму за межі окупованої території також залежить від громадянства особи, яка переміщується. Так, іноземним громадянам дозволений виїзд з РФ без будь-яких обмежень. Однак, ситуація стає дедалі складнішою тоді, коли особа, окрім російського громадянства, має громадянство іншої держави (у тому числі України) або посвідку на постійне проживання в іншій державі. Іншими словами, якщо ви маєте множинне громадянство, то на вас поширюються обмеження, що наведені нижче.

До громадян РФ, яким дозволено виїзд в Крим відносяться:

 1. Ті, які мають також інше громадянство або посвідку на постійне проживання в іноземній державі, для одноразового виїзду з РФ до місця постійного проживання. Важливо! Це правило стосується всіх мешканців Кримського півострову, які одночасно мають громадянство України та паспортний документ окупаційної влади РФ в Криму. Для цієї категорії громадян виїзд є одноразовим.
 2. Громадяни РФ, що виїжджають з РФ з метою лікування. Таким особам на російському КПВВ треба пред’явити дійсний документ, що засвідчує їх особу, документи (або їх копій) приймаючої медичної організації, що підтверджують лікування, із зазначенням часу проведення лікування або документи (або їх копій), оформлених Міністерством охорони здоров’я РФ.
 3. Громадяни РФ, що виїжджають з РФ у зв’язку зі смертю близького родича. Таким особам на російському КПВВ треба пред’явити дійсний документ, що засвідчує їх особу, копію свідоцтва або довідки про смерть (заздалегідь слід отримати у родичів), документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо).
 4. Громадяни РФ, які одноразово виїжджають з РФ до хворих близьких родичів (подружжя, батьки, діти, усиновителі, усиновлені), опікунів та піклувальників, які потребують догляду. Таким особам на російському КПВВ треба пред’явити дійсний документ, що засвідчує їх особу, документи (або їх копії), видані медичної організацією, що підтверджують стан близьких родичів, документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо).
 5. Громадяни РФ, які є членами сім’ї (подружжям, батьками, дітьми, усиновлювачами, усиновленими), опікунами та піклувальниками осіб, в тому числі іноземних громадян, які проживають за межами РФ. Таким особам на російському КПВВ треба пред’явити дійсний документ, що засвідчує їх особу, документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо), документ, що підтверджує право члена сім’ї на проживання в іноземній державі або наявність у нього громадянства іноземної держави. Важливо! Виїзд до місця проживання членів сім’ї є одноразовим.
 6. Громадян РФ, які одноразово виїжджають з РФ у зв’язку із здійсненням трудової діяльності на території іноземної держави. На російському КПВВ треба пред’явити 3 документи: що засвідчують їх особу; що підтверджують факт здійснення трудової діяльності (трудового договору (контракту) з іноземним роботодавцем або його копії; дозвіл на роботу, виданий уповноваженою організацією приймаючої сторони, а також дозволу на право в’їзду до іноземної держави в зазначених цілях). Важливо! Фактично цим користуються мешканці Криму, які отримали запрошення на роботу в країни ЄС, навіть враховуючи те, що в запрошеннях та інших документах вони вказані як громадяни України. Виїзд в цьому випадку є одноразовим.

Можна пересвідчитись, що окупаційна влада встановила досить жорсткі обмеження як для тих, кого вона визнає громадянами РФ, так і для іноземних громадян. Встановлені окупаційною владою обмеження є абсолютно не пропорційними та не враховують великої кількості гуманітарних потреб громадян. Так, непоодинокими є випадки відмови у в’їзді на територію Криму громадянам України, які перетинають кордон у зв’язку із захистом власності, яка находиться на окупованій території або ж з метою підтримки сімейних зв’язків зі своїми близькими родичами. У будь-якому випадку, коли російські прикордонники відмовляють у перетині адміністративної межі потрібно наполягати на отриманні письмової відмови. Документ дозволить правозахисникам більш ефективно захистити права на національному та міжнародному рівнях. При цьому, слід пам’ятати, що надання письмової відмови у перетині адміністративної межі є обов’язком служби прикордонного контролю.

Усі вищезазначені правила для перетину адмінмежі з Кримом в одному документі доступні до завантаження тут: https://bit.ly/3hJ0xTR.

Нагадаємо, правозахисники вимагали від Уряду скасувати обмеження роботи КПВВ на адмінкордоні з Кримом. За перший тиждень дії тих необґрунтованих і не достатньо зрозумілих обмежень до правозахисників за допомогою звернулися майже 500 людей.

Також зазначимо, що юристи приймальні УГСПЛ з питань Криму є представниками за позовом про визнання незаконним Розпорядження Кабміну, яким було встановлено обмеження для перетину адміністративної межі з Кримом в березні – червні цього року. Позов ініційовано Громадським центром правосуддя в м. Татарбунари. Наступне засідання відбудеться 1 жовтня 2020 року. У випадку визнання обмежень незаконним особи, постраждалі від незаконних дій прикордонників, зможуть вимагати компенсацій спричиненої шкоди. Тому пропонуємо звертатись до кримської приймальні УГСПЛ тих, кого безпідставно не пропустили через адміністративну межу з Кримом.

Контакти приймальні УГСПЛ з питань Криму:

 • Гаряча лінія (в робочі дні з 10.00 до 18.00): +380501402565
 • Viber (тільки текстові повідомлення): +380997936418
 • Гаряча лінія юриста приймальні в Херсоні (в робочі дні з 10.00 до 18.00) і viber: +380668831149
 • Фейсбук: https://www.facebook.com/pravdop.donbas.krym

Матеріал підготовлений в рамках Програми USAID «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: