Публікація

Ні Політизації Правосуддя!

22 липня 2010 Президенту України було направлено звернення щодо ветування Закону «Про судоустрій та статус суддів». 

Відомо, що судова реформа давно назріла, й в згаданому законі є чимало позитивних нововведень.

Водночас є й положення, що не відповідають ані Конституції, ані європейським стандартам.

 

Вони ставлять під загрозу незалежність суддів та доступ до справедливого судочинства всіх громадян.  

Нам незрозуміло, чому 7 липня Верховна Рада поспішно прийняла Закон „Про судоустрій і статус суддів” й чому 22 липня Голова ВРУ підписав цей закон.

 

Вони тим самим проігнорували

–          Зауваження Головного юридичного управління до проекту цього Закону, як до першого, так і до другого читання, що вказують на невідповідність вимогам Конституції, Регламенту ВРУ та неузгодженість з іншими законодавчими актами:

–          Сумніви щодо деяких моментів цього закону неодноразово висловлені не тільки українськими фахівцями, але й співдоповідачами Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), й окремими представниками Венеціанської комісії Ради Європи.  Співдоповідачі ПАРЕ звернули увагу до „низки потенційно політично вмотивованих положень” й висловили стурбованість з приводу недавнього призначення Президентом Валерія Хорошковського, Голови СБУ та власника „Інтеру”, членом Вищої ради юстиції, „незважаючи на потенційний конфлікт інтересів, оскільки СБУ відповідальна за розслідування та обвинувачення проти суддів в Україні”

–          Відсутність обіцяного висновку Венеціанської комісії.  Це особливо дивно з огляду на зустріч у Страсбурзі 27 квітня ц.р. Президента Януковича з Головою Венеціанської комісії. Адже читаємо, що Президент „ініціював зустріч для обговорення процесу впровадження судової реформи в Україні та зважаючи на необхідність проведення комісією експертизи нашого проекту судової реформи”.

 

Ухвалення парламентом цього закону 7 липня відверто вражає, коли ще за лічені дні до голосування повідомлялось у багатьох ЗМІ про неоднозначні попередні висновки представників Венеціанської комісії щодо законопроекту, зокрема й про „проблемні моменти”.  Аргумент, що було враховано чимало висловлених ними раніше рекомендацій видається не надто переконливим, по-перше, бо головні сумніви викликають новації, запропоновані новим Президентом у травні.

 

По-друге, виявилось, що Комісія отримала тільки законопроект у першому читанні.  У відповідь на наше вимушене звернення до Венеціанської комісії, отримали лист, в якому Голова ВК повідомляє, що зауваження, з огляду на брак часу, були дійсно попередніми.  „Вони також не стосуються остаточної версії ухваленого закону й не закону про порушення право на оскарження.”

З огляду на значні загрози судовій незалежності та доступу до всіх інстанцій справедливого судочинства, ми звертаємось до Президента з проханням заветувати Закон і повернути його до Верховної Ради зі своїми пропозиціями.

 

Треба було поспішати, й ми розіслали інформацію різними каналами, зокрема й за кордоном.  Протягом лише 5 днів до звернення приєднались 130 громадських організацій та небайдужих людей, зокрема й з Канади, США та Австралії. 

 

Всі усвідомлюють надзвичайне значення для розвитку та економічного процвітання України безсторонності суду. 

Саме про те була мова під час згаданої зустрічі Президента з Головою Венеціанської комісії.  Президент тоді цілком слушно зазначив, що „неможливо залучити іноземні інвестиції без дієвої та ефективно функціонуючої судової влади». 

 

У зверненні наголошено, що у разі підписання Президентом Закону „Про судоустрій і статус суддів” у прийнятій редакції громадяни отримають швидке, але несправедливе правосуддя від залежних суддів.

 

Набуття чинності цього закону завдає суттєвої шкоди економічному розвиткові та становленню правової демократії в Україні, та її репутації в світі.

 

Допоможіть нам довести до влади, рішуче Ні політизації правосуддя!  

 

Звернення   /index.php?id=1279436602

„Політичне правосуддя”   http://helsinki.org.ua/index.php?id=1279539042

„Новий Закон про судоустрій: швидке і неякісне правосуддя від розумних, але залежних суддів”       

І. Коліушко, Р. Куйбіда, Центр політико-правових реформ  http://www.pravda.com.ua/articles/2010/07/15/5222168/

Лист до Венеціанської комісії  http://www.kyivpost.com/news/nation/detail/74408/  http://eng.maidanua.org/node/1110

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: