Публікація

Народні депутати виступили за відновлення прав депортованих народів

Верховна Рада України прийняла відхилений нещодавно проект законупро відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою (проект № 4526) .

Цей Закон визнає незаконними та злочинними репресивні акти проти народів, національних меншин і осіб, які зазнали насильницького переселення за національною ознакою з території України, та визначає статус осіб, депортованих за національною ознакою, встановлює гарантії держави щодо відновлення їх прав, принципи державної політики та повноваження органів державної влади, органів місцевого самоврядування щодо відновлення прав цих осіб.

Закон було підтримано усіма фракціями і за нього проголосувало 380 народних депутатів. Нагадаємо, що нещодавно парламент взагалі відхилив даний законопроект, але тепер депутати вирішили повернутися до його розгляду.

Відповідно до закону держава забезпечує реабілітацію депортованих осіб шляхом створення умов, направлених на усунення негативних наслідків, що виникли по відношенню до конкретної особи внаслідок депортації. Депортованим особам, що повертаються в Україну на проживання, гарантується за їх бажанням право на поселення в межах тих адміністративно-територіальних одиниць, де вони проживали на момент депортації. А Депортованим особам, які знаходилися на спецпоселенні, що визначається періодом з моменту депортації до моменту зняття режиму спецпоселень, їхній трудовий (страховий) стаж за період спецпоселення зараховується до стажу роботи (страхового стажу) для призначення трудових пенсій в потрійному розмірі.

Законом встановлено, що депортовані особи, що знаходилися на спецпоселенні та які досягли пенсійного віку або є інвалідами отримують пільги на:

– одержання путівок для санаторно-курортного лікування та відпочинку;

– зниження оплати жилої площі та комунальних послуг на 50 відсотків у межах норм, передбачених чинним законодавством, а також вартості палива (у тому числі рідкого) в межах встановлених норм для осіб, що проживають в будинках без центрального опалення;

– п’ятидесятипроцентну знижку вартості ліків за рецептом;

– позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення.

Депортовані особи мають право на безплатну консультацію з питань, пов’язаних із набуттям статусу депортованої особи, а також звільняються від сплати державного мита, у тому числі покриття судових витрат, під час звернення відповідно до державних органів, органів місцевого самоврядування та судів з питань застосування цього Закону, за винятком спорів між цими особами та їхніми спадкоємцями.

Найцікавіше, що парламент також підтримав положення про повернення конфіскованого майна депортованих осіб:

„Вилучені внаслідок депортації будівлі та інше майно по можливості (якщо будинок незайнятий, а майно збереглося) повертаються депортованій особі або його спадкоємцям натурою. При відсутності такої можливості заявнику відшкодовується вартість будівель та майна.”

Даний закон встановлює багато заходів для відновлення прав депортованих осіб, проте є великі сумніви, що всі ці задумані заходи будуть належно фінансуватися з бюджету, оскільки при прийнятті закону, на жаль, не було проведено жодних фінансових розрахунків.

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: