Публікація

Найближчим часом Європейський суд з прав людини отримає від України більше якісних звернень

Щодня сотні українців, серед яких немало юристів, звертаються до міжнародних інстанцій за захистом своїх прав чи прав своїх клієнтів. Проте статистика свідчить, що в  2012 році 70% скарг наших співвітчизників були визнані Європейським судом з прав людини  неприйнятними.

Це свідчить про брак адвокатів, які мають досвід в сфері міжнародного права. Заповнити цю прогалину взялась Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) за підтримки Фонду будинків прав людини.

УГСПЛ координує в Україні освітній проект «Дистанційне навчання адвокатів правам людини», що реалізується в рамках програми Мережі Будинків прав людини «Міжнародне право в правозахисній діяльності». Його учасниками стали 25 адвокатів з усієї України. Про важливість курсу свідчить і кількість заявок, які були подані на участь – 208 на 25 місць.

В рамках курсу авторитетні міжнародні фахівці безкоштовно навчають адвокатів ефективним механізмам захисту прав людини з використанням міжнародних інстанцій.

Подібний курс також проходить в Росії, Білорусі, Молдові та Азербайджані. Юристи, які пройшли навчання стверджують – проект унікальний. Адже отримані знання відразу реалізовуються на практиці. Так, учаснику російського курсу Єгору Мильнікову завдяки зверненню до Європейського суду з прав людини вдалося врятувати дитину від насильства, якому той піддавався зі сторони рідної матері та її співмешканця-наркомана. До моменту звернення в ЄСПЛ російські суди не звертали увагу ані на покази лікарів, ані на психологічну експертизу. Після того, як справа була передана на комунікацію, дитині дозволили жити з батьком та бабусями.

Азербайджанські юристи також переконані у важливості проекту. Адже завдяки йому вони отримали можливість спілкуватися з юристами та правозахисниками з інших країн, обмінюватись досвідом та інформувати про спроби тиску з боку влади.

Для українських учасників курс ще триває, проте вже досягнуті важливі результати. Так предецентною для України стала справа Дмитра Жарого. Завдяки отриманим під час навчання знанням пан Жарий зміг успішно завершити дуже важливу для осіб з інвалідністю стратегічну судову справу, а саме зміг довести в суді факт дискримінації інвалідів мережею аптек. Він стверджує:”Це  рішення саме по собі унікальне – зобов’язати держустанову розглянути питання щодо анулювання ліцензії всієї мережі аптек через дискримінацію… Такого точно немає на території України, і ніколи не чув, щоб за порушення прав інвалідів з приводу доступності настільки жорстко каралося деінде в світі. І якщо касаційна інстанція не відмінить рішення апеляційного суду, ми матимемо унікальний прецедент захисту прав інвалідів”.

Учасники курсу впевнені, його необхідно розвивати та продовжувати. За словами адвоката Сергія Зайця в Україні настав переломний момент. Судді стали боятися притягнення до відповідальності за порушення , встановлені рішеннями ЄСПЛ. І саме цей період необхідно використовувати для привчання суддів до думки про необхідність застосування практики Євросуду. Для цього в Україні потрібні практики, здатні компетентно застосовувати рішення Європейського суду з прав людини в національних судах. В кожному регіоні має бути сформована група юристів/адвокатів, здатних компетентно застосовувати рішення міжнародних інстанцій на практиці. При цьому вони повинні знаходитися у зв’язку між собою, мати можливість спілкуватися і обговорювати проблемні питання.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: