Публікація

Міністерство оборони відмовляє у виплатах військовослужбовцям

Юристи Української Гельсінської спілки з прав людини стверджують: Міністерство оборони України йде на хитрощі, щоб не надавати одноразову виплату військовослужбовцям з інвалідністю. Чиновники маніпулюють старою та новою редакцією Порядку призначення та виплати допомоги. До того ж, така маніпуляція створює корупційні ризики.

До Львівської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини звернувся військовослужбовець ще Радянської Армії з проханням допомогти йому отримати виплату одноразової допомоги через інвалідність, яку чоловік отримав під час проходження військової служби. Проте Міністерство оборони безпідставно відмовило у виплатах.

Про те, що для військовослужбовців з інвалідністю існує можливість отримати одноразову грошову допомогу, пан Роман дізнався нещодавно — від таких же як і він колишніх військовослужбовців. Звернувся з відповідною заявою до Міністерства оборони України. Чоловік мав на це право, згідно зі ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.

Однак, прийнявши документи, Міжвідомча комісія при Міністерстві оборони України залишила документи пана Романа без розгляду. Мовляв, інвалідність не було оформлено у тримісячний строк після закінчення військової служби, а значить і виплат не буде.

«Міноброни, “граючись” із застосуванням норм нечинних актів, навмисно “відфутболює” значну кількість потерпілих. Так, лише разом з нашим заявником у витязі з отриманого протоколу міжвідомчої комісії Міністерства відмовили 6 особам з Львівської області», — юрист громадської приймальні УГСПЛ.

Медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) було чітко встановлено зв’язок набутої інвалідності пана Романа із виконанням обов’язків військової служби. Ще у молодості, при проходженні військової служби, він отримав множинне осколкове поранення м’яких тканин, що спричинило інвалідність. Наразі пан Роман виховує сина, який також має інвалідність через важке захворювання та проходить реабілітацію. Звісно, додаткові кошти від держави були б для сім’ї військовослужбовця не зайвими. Саме тому чоловік, шукаючи справедливості, листувався через Інтернет-форум із партнерськими організаціями УГСПЛ, які для отримання фахової та дієвої допомоги порекомендували звернутися йому до юристів Львівської приймальні Гельсінської спілки. Пан Роман так і вчинив.

Юристи приймальні підтвердили, що пан Роман має право отримати від держави таку виплату. Справа у тому, що Комісія, відмовляючи чоловікові, у своєму рішенні посилалась на старий Порядок, який наразі не є чинним. Як пояснюють юристи УГСПЛ, норма щодо обмеження строку призначення допомоги колись дійсно була, проте її було виправлено у змінах до законодавства України від 2012 року, що набули чинності з 2014 року. Відповідно — посилання Комісії на старий Порядок не має жодного обґрунтування, а пан Роман має законне право отримати одноразову грошову допомогу. Саме тому юристи від імені чоловіка звернулись до суду, який виніс рішення на його користь, зобов’язавши Міністерство оборони розглянути документи пана Романа відповідно до Порядку 2013 року.

14202720_677351372428528_479863790307602136_n
юрист Олег Ільницький

«Міноброни, “граючись” із застосуванням норм нечинних актів, навмисно “відфутболює” значну кількість потерпілих. Так, лише разом з нашим заявником у витязі з отриманого протоколу міжвідомчої комісії Міністерства відмовили 6 особам з Львівської області. Ми ж у суді зобов’язали розглядати питання виплати за чинним Порядком, що однозначно призведе до позитивного вирішення питання призначення та проведення виплати. Вважаємо, що вказана практика правозастосування Міноборони є незаконною, оскільки право на отримання одноразової допомоги виникло зі внесенням відповідних змін до законодавства, — пояснює Олег Ільницький, юрист Львівської приймальні УГСПЛ. — До того ж, це обмежує законне право на належні соціальні виплати громадян на сьогодні — оскільки фактично змінюється порядок реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, шляхом встановлення спеціальних дискримінуючих правил застосування Порядку призначення та виплати допомоги, що не відповідає Закону щодо осіб, які отримали інвалідність у зв’язку із виконанням обов’язків військової служби до набрання чинності відповідними законодавчими змінами та не отримували її раніше».

На жаль, застосування старої норми Закону має масовий характер. Так, лише по Львівському ОВК за одне засідання комісії відбулось 6 повернень документів. Саме тому, на думку юристів УГСПЛ, необхідною є зміна протиправної практики застосування. Більше того, прописана складність норми містить корупційний ризик щодо оцінки дати виникнення права та можливість неоднозначності підходів у вирішенні питання.

Підготувала Тетяна Гончарук

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: