Публікація

Міліція Київської області звітується про свої “успіхи”, публічно ігноруючи Конституцію України і права людини

Переможні реляції про проведення міліцейської розшукової операції свідчать про зневагу до Конституції України та прав людини. Проект “Без кордонів” нагадує, що державні органи України зобов’язані захищати права шукачів притулку, а не порушувати презумпцію їхньої невинуватості.

 

5 липня на сайті МВС України з’явилося повідомлення Відділу зв’язків з громадськістю  Головного управління МВС (ВЗГ ГУМВС) України в Київській області під заголовком    “Під час операції «Розшук» міліція Київщини ловила навіть іноземних злочинців” ( http://mvs.gov.ua/mvs/control/main/uk/publish/article/369821;jsessionid=9561C1EF1813E617634A06D957B887D8 , продубльовано http://mvdobl.kiev.ua/main/17-pid-chas-operaciyi-rozshuk-miliciya-kiyivshhini-lovila-navit-inozemnix-zlochinciv.html). У цьому повідомленні йшлося про проведення у Київській області загальнодержавної операції “Розшук”, спрямованої на виявлення осіб, які переховуються від суду і слідства, та зниклих безвісти. Тему, винесену в заголовок повідомлення, розкрито в останньому абзаці тексту, який варто процитувати повністю:

 

“Також людям у формі вдалося вийти на порушників закону з Узбекистану, Росії та Білорусі, котрі переховувалися на території України. Ці люди скоїли злочини в своїй країні й сподівалися втекти від покарання, перейшовши кордон. Укриттям їм слугували ліси, закинуті будинки та домівки родичів. Тепер же зловмисники відправляться на Батьківщину, де й відповідатимуть за свої вчинки”.

 

Проект “Без кордонів” нагадує, що, відповідно до статті 62 Конституції України, “Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено  обвинувальним  вироком суду”. Називаючи людей «порушниками закону» та «зловмисниками», які «скоїли злочини в своїй країні», ВЗГ ГУМВС України в Київській області або стверджує, що щодо всіх затриманих винесено вирок суду, який доводить їх винуватість — або ігнорує Конституцію України.

 

За повідомленнями правозахисних організацій, протягом червня — початку липня цього року в Київській області затримали низку громадян Російської Федерації та Узбекистану, яких оголошено у міждержавний розшук Республікою Узбекистан та які звернулися до України з проханням про надання статусу біженця. Статті Кримінального Кодексу Республіки Узбекистан, за якими розшукують цих людей, силові структури Узбекистану найчастіше використовують для переслідування політичної опозиції та релігійних громад, незалежних від державної влади. Ці люди, просячи про притулок з причин переслідувань за політичними та релігійними мотивами, повідомили органи державної влади України про переслідування з боку узбецької влади та ніколи не приховували свого місця проживання в Україні — а не «переховувалися».

 

Репресії з боку силових структур Республіки Узбекистан означають, що ці люди потребують уважного розгляду їхніх прохань про надання статусу біженця, а не оголошення їх злочинцями з боку державних органів України до проходження ними процедури розгляду їхніх прохань про отримання статусу біженця. Оголошення «злочинцями» заздалегідь порушує їх право на неупереджений розгляд цих прохань, – а отже, зобов’язань відповідно до міжнародних конвенцій, підписаних і ратифікованих Україною. За повідомленнями міжнародних правозахисних організацій та рішеннями Європейського Суду з прав людини, через поширену практику застосування катувань до ув’язнених, екстрадиція до цієї країни є порушенням ст.3 Європейської Конвенції із захисту прав людини та основоположних свобод. Отже, попри заяву, що затримані «відправляться на Батьківщину», екстрадиція до Узбекистану становитиме порушення норм міжнародного права.

 

Проект “Без кордонів” заявляє, що права затриманих та міжнародні зобов’язання України у галузі дотримання прав біженців та шукачів притулку мають бути дотримані українською владою — незалежно від проведення загальнодержавних міліцейських операцій. Публічні заяви державних органів, які порушують презумпцію невинуватості та права затриманих, є неприйнятними та неприпустимими.

 

Для детальнішої інформації, контактуйте:

Максим Буткевич +380-50-3348780

Ірина Федорович +380-50-5288614

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: