Публікація

Міліція катує затриманих, вибиваючи свідчення, а адвокати стоять перед зачиненими дверима

Презумпція  невинуватості в Україні залишається  ілюзією, на практиці домінує винятково  обвинувальний ухил з боку органів  досудового слідства, прокуратури, нерідко  без врахування дійсних фактів, – у цьому мав нещастя переконатися молодий мешканець Червонограда, якого у місцевій міліції катуваннями примусили написати зізнання у важкому злочині. Його свідчення від першої особи ставлять чимало запитань до системи кримінальної юстиції.

Адвокат Олег Мицик, який у своїй практиці часто зіштовхується із тим, що міліція буквально вибиває покази із затриманих, свідчить: в Україні існують істотні перешкоди у реалізації особи конституційного права на захист. Доступ захисника до підзахисного та до особи, викликаної на допит як свідка, зустрічається з низкою перешкод, бо в кримінальному судочинстві і далі панує ставлення до захисника як  до суб’єкта, котрий  заважає перетворити підсудного на ув’язненого. Звернення учасника процесу або захисників зі скаргою на неналежні дії чи бездіяльність працівників міліції та прокуратури є рідкістю через незначний обсяг позитивної практики таких оскаржень та через необізнаність захисників про неї. Адвокатам часто доводиться конфліктувати із правоохоронцями при отриманні дозволу на побачення, використанні фотоапаратів, диктофонів та ПК.

Центр «СІМ» здійснював діяльність в рамках надання безкоштовної правової допомоги, під час якого зіткнувся з існуванням  низки перешкод, котрі стоять перед адвокатами внаслідок існування внутрішніх інструкцій та усталеної традиції, що не базується на законі. Центр «СІМ» також зустрічався  з випадками перешкоджання доступу захисників до ув’язнених. Саме перешкоджання доступу захисників до підзахисних на початкових стадіях досудового слідства призводить до вибивання працівниками міліції зізнань, які потім  стають основою справи. На противагу цьому спрямований проект «Усунення перешкод реалізації права на захист як спосіб реформування системи кримінальної юстиції», підтриманий Міжнародним фондом «Відродження» (програма «Верховенство права»), про реалізацію якого повідомила президент Центру «СІМ» Лідія Тополевська.

Центр  «СІМ»  досліджує поточну ситуацію щодо перешкод здійснення захисту в Україні та намагається вплинути на чинну юридичну практику щодо забезпечення будь-якій особі права на захист, готує пропозиції й рекомендації щодо змін до законодавства та юридичних процедур.

У межах  проекту  обговорюються  проблеми, пов’язані з реалізацією права на захист, а за його результатами буде укладено посібник-довідник для захисників.

Ставлення  правоохоронців до захисників та підзахисних мусить принципово змінитися, перешкоди в діяльності адвокатів повинні бути усунені з практики  судів, прокуратури, міліції та СІЗО.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: