Публікація

Мешканців населених пунктів, де нещодавно велись бойові дії, позбавляють компенсацій

Мешканцям селища Виноградного Донецької області, в якому донедавна велись запеклі бої, призупинено виплати для тимчасово переміщених осіб. А все тому, що Маріупольська міська рада змінила адміністративні кордони міста Маріуполь, включивши до них нові території, зокрема, і селище Виноградне. Відповідно — мешканців населеного пункту наразі позбавляють статусу вимушених переселенців та відповідних грошових виплат.

Село Виноградне, в якому нещодавно велись бої, за адміністративним поділом належало Донецькій області. Коли село знову стало підконтрольне українській владі, його було вирішено включити до Маріуполя. З 5 червня 2015 року село офіційно стало частиною міста.

Проте такий адміністративний перерозподіл територій став серйозною проблемою для колишніх мешканців Виноградного.

Через війну з села виїхало майже все населення. Люди отримали статус внутрішньо переміщених осіб, їм було призначено відповідні виплати. Однак наразі мешканцям Виноградного призупинено усі виплати, оскільки їхній населений пункт тепер офіційно знаходиться у межах Маріуполя. Разом з тим, Виноградне залишається в переліку населених пунктів, в яких не діють органи державної влади. Цей перелік затверджено Кабінетом Міністрів, і до нього не вносились зміни. Незважаючи на це переселенці отримали від відповідних державних структур сповіщення про те, що виплати призупинено.

Хоча межі і змінили, колишні мешканці Виноградного, з причин безпеки, все ж не можуть повернутися у свої оселі — на територію, де нещодавно велися бої. Домівки від такого рішення Маріупольської міської ради не поновилися. У деяких випадках і повертатись немає куди, зруйноване житло — не найкращий варіант. Позбавити цих людей статусу переселенців та відповідних грошових виплат, означає позбавити їх підтримки у складній життєвій ситуації.

Пані Катерина (ім’я змінено) офіційно зареєстрована як мешканка Виноградного. Коли війна дійшла і до її оселі, жінка облишила домівку та терміново виїхала з території бойових дій. Отримавши сповіщення про те, що держава призупиняє виплати мешканцям Виноградного,  Катерина звернулась за консультацією до юристів громадської приймальні, що опікується проблемами вимушених переселенців з Криму та Сходу України, Української Гельсінської спілки з прав людини.

Щоб з’ясувати причину призупинення виплат, юристи приймальні подали заяву від імені пані Катерини до Управління праці та соціального захисту населення. Нещодавно надійшла відповідь — Управління підтвердило, що причиною скасування виплат є зміна адміністративних кордонів міста Маріуполя. Проте, як зазначають юристи, згідно закону, зміна адміністративних кордонів не є підставою для призупинення виплат.

“Соціальні гарантії для внутрішніх переселенців встановлені національним законодавством та міжнародними актами. Але, як бачимо у цьому випадку, це не стало перешкодою для Маріупольської влади. Так, можна порадити, наприклад, включити всю Луганську область у склад Харківської, тоді проблема внутрішніх переселенців вирішиться автоматично” —  коментує ситуацію юрист Ганна Рассамахіна.

Згодом тимчасову квартиру пані Катерини в Маріуполі відвідала заступник начальника Управління праці та соціального захисту населення, яке призупинило виплати. В Управлінні хотіли переконатися в тому, що заявниця дійсно проживає за цією адресою. “Однак за законом такі виходи мають право здійснювати лише органи Державної міграційної служби. Візит було нанесено в робочий час. Звісно, що дома нікого не було: пані Катерина була на роботі, а її діти гуляли. Сусіди нібито сказали, що в цій квартирі не мешкають внутрішні переселенці. Про це Катерина дізналась ввечері, прийшовши з роботи. На цій підставі пані Катерину було позбавлено статусу внутрішньо переміщеної особи. Пані Катериною було подано заяву до офісу Уповноваженого з прав людини. Зараз ми готуємо адміністративний позов до Управління з оскарженням їхніх дій .” — продовжує юрист Ганна Рассамахіна.

Очевидно, що зміна адміністративних кордонів на папері не вирішує проблем мешканців колишніх окупованих територій у реальному житті. Навпаки — позбавляє людей державної підтримки та допомоги. Залишається лише сподіватись, що подібні зміни меж не призведуть до скасування гарантованих Конституцією України прав людини та громадянина. А органи соціального захисту не будуть відштовхуватися лише від того, що внутрішньо переміщена особа — це особа, яка зареєстрована в тій чи іншій області України. На ділі, вимушений переселенець — це той, хто був змушений кинути своє майно та повністю змінити життя з метою уникнення смерті та поранень.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: