Публікація

Луганські правозахисники нагадують владі те, що їй заборонено робити під час виборчої кампанії

У зв’язку з початком агітаційної кампанії до наступних виборів Президента України Луганське обласне відділення Комітету виборців України оприлюднило „Звернення” до місцевих органів державної влади і місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, засобів масової інформації, керівників підприємств усіх форм власності, членів територіальних виборчих комісій тощо, і нагадало про обмеження, передбачені статтею 64 Закону України “Про вибори Президента України”, які вони повинні враховувати в цей період. А саме, відповідно до пункту другого частини першої статті 64 Закону забороняється брати участь у передвиборній агітації органам виконавчої влади й органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам.

Під час попередньої кампанії луганські правозахисники зафіксували численні порушення цієї передбаченої законом заборони: особиста участь в агітаційних заходах посадових осіб органів влади і місцевого самоврядування, включаючи пряму агітацію, розміщення агітаційних матеріалів у приміщеннях органів влади і місцевого самоврядування і їх служб, участь в організації агітаційної кампанії тощо.

Також, відповідно до частини четвертої статті 64 Закону державним і комунальним засобам масової інформації, їх посадовим, службовим і творчим працівникам забороняється під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених договорами, укладеними відповідно до вимог частини дев’ятої статті 61 і частини шостої статті 63 Закону, агітувати „за” або „проти” кандидатів на посаду Президента України, оцінювати їх передвиборні програми або віддавати їм перевага в будь-якій формі. Подібні договори можуть укладатися державними і комунальними ЗМІ тільки з розпорядником поточного рахунку виборчого фонду кандидата.

У попередні місяці державні та комунальні ЗМІ області оприлюднили велику кількість агітаційних матеріалів з порушенням цього передбаченого законом обмеження. Крім того, незаконним є розміщення агітаційних матеріалів державними і комунальними ЗМІ за рахунок коштів ЛООО “Регіон”, партійних коштів, коштів приватних осіб.

Луганський комітет виборців звернув увагу територіальних комісій на їхній обов’язок реагувати на подібні факти, у тому числі зі зверненням у суд про тимчасове припинення діяльності ЗМІ, що порушують частину четверту статті 64 Закону України “Про вибори Президента України”. Відповідно до частини п’ятої статті 64 Закону забороняється поширення свідомо неправдивих фактів про кандидата на посаду Президента України. У попередні місяці Луганське КВУ фіксувало факти порушення цієї заборони.

Крім того, раніше були встановлені численні випадки проведення агітаційних заходів, виготовлення і розміщення агітаційних матеріалів на підприємствах і в установах області або за рахунок їхніх коштів, що є порушенням частини четвертої статті 58 Закону, а також порушує виборчі права виборців – найманих робітників  – які мають інші переваги щодо вибору, ніж у керівника або власника підприємства.

Луганське обласне відділення Комітету виборців України заявило, що готово захищати право вибору будь-якого виборця Луганської області, яким би не був цей вибір. Порушенням цього права є як передвиборні маніпуляції, у тому числі з порушенням встановленого законом порядку агітації, так і фальсифікації в день голосування і підрахунку голосів. Представники „Комітету виборців України” висловили сподівання щодо проведення повторного голосування 26 грудня 2004 року і попередньої агітаційної кампанії у суворій відповідності до Закону, і мають надію, що виборці Луганщини тим самим зможуть внести істотний вклад в обранні нового Президента України.

У зв’язку з цим луганські правозахисники попросили виборців області негайно інформувати їх про факти участі в агітації або агітаційних заходах посадових осіб органів державної влади і місцевого самоврядування, виготовлення або поширення ними агітаційних матеріалів, про розміщення в комунальних ЗМІ агітаційних матеріалів, не оплачених з виборчих фондів кандидатів і про поширення свідомо неправдивих зведень, про проведення агітаційних заходів на підприємствах і установах, про примус керівниками працівників до участі в агітаційних заходах, до участі або до не участі у виборах, про факти перешкоджання громадянам вільно висловлювати свою думку щодо кандидатів на посаду Президента України, фактах переслідувань за висловлену думку або агітаційну дію.

Зі своєї сторони Луганське КВУ гарантує будь-якому виборцеві юридичну підтримку в оскарженні незаконних дій, і негайне інформування української і міжнародної громадськості про усі виявлені факти порушень виборчого законодавства в Луганській області.

Також, вони звернулись з проханням до органів влади і місцевого самоврядування, засобів масової інформації, штабів і груп підтримки кандидатів інформаційно і морально підтримати „Комітет виборців України” в цій діяльності, спрямованої на побудову в Україні демократичної і правової держави. „Ми переконані, що тільки за умови об’єднання всіх на позиції верховенства закону можна домогтися того, щоб результати виборів були визнані як усіма громадянами України, незалежно від місця їх проживання, так і міжнародним співтовариством” – зазначається в Зврененні.

Вікторія Онищенко, РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: