Публікація

Кінець багаторічної містифікації під назвою “Генплан міста Чорткова”

Громадська організація ЕГО «Зелений Світ», яка є членом Української Гельсінської спілки з прав людини, створила важливий прецедент у судовій практиці. Правозахисники домоглися скасування Генерального плану міста Чорткова, що на Тернопільщині, прийнятого всупереч негативному висновку державної екологічної експертизи.

Як відомо, згідно закону «Про екологічну експертизу» проекти генеральних планів міст підлягають державній екологічній експертизі. Що не дивно, адже головний документ, який окреслює принципові питання розвитку, планування й забудови, повинен визначати стан міського довкілля, основні чинники його формування, містобудівні заходи щодо поліпшення екологічного і санітарно-гігієнічного стану, а також території, які мають природоохоронні обмеження у використанні.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Проект Генплану міста Чорткова Тернопільської області було розроблено львівським інститутом «Містопроект» ще у 2007 році. Лише через два роки його було подано на державну екологічну експертизу. Висновок експертів виявився розгромним – «більшість очікуваних впливів на довкілля характеризуються як екологічно недопустимі, документація робочого проекту підлягає коригуванню і доопрацюванню»! Але тодішні очільники мерії вирішили приховати негативний висновок експертизи і «затвердити» проект рішенням сесії Чортківської міської ради.

Висновок державної екологічної експертизи

І от впродовж семи років тривала судова епопея, метою якої було довести, що Генплан було прийнято у протизаконний спосіб. Хоча судами двох інстанцій це було підтверджено, керівництво міста в особі міського Голови Михайла Вербіцького у порушення усіх мислимих процедур і з наполегливістю вартою іншого застосування «протягувало» горезвісний проект Генплану наступним рішенням ради.

Відтак у серпні 2015 року ЕГО «Зелений Світ» звернувся з черговим адміністративним позовом про визнання протизаконним та скасування рішення міської ради від вересня 2013 року. Позов підтримувався через Центр стратегічних справ УГСПЛ.

Невдовзі Чортківський районний суд задовольнив позов і скасував одіозне рішення міської ради. Надалі апеляційна скарга мерії розглядалася у Львівському апеляційному адмінсуді і нарешті була відхилена 12 жовтня 2016 року. Суд вкотре наголосив на необхідності отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи проекту Генплану, як обов’язкової умови його затвердження.

І от нарешті новообране керівництво міської ради визнало помилки попередників – в січні 2017 року в Українському державному НДІ проектування міст «ДІПРОМІСТО» вже замовлено новий проект Генплану.

Сподіваємось, що період протизаконних махінацій місцевої влади у містобудівній діяльності нарешті завершився. І що розроблення нового Генплану стане одним з тих кроків, які врешті-решт зламають багаторічну тенденцію занепаду: коли руйнуються архітектурні пам’ятки, спотворюється історичний центр, забруднюється довкілля, занепадає економіка, у аварійному стані чи не усі наявні інженерні системи…

Олександр Степаненко, ЕГО «Зелений Світ»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: