Публікація

Human Rights Watch: Свобода преси обов’язкова для вільних виборів

„В Україні зафіксовані напади та утиски журналістів, що спрямовані на придушення публічних дебатів протягом політичної кризи країни,” – заявила 4 грудня одна з найвпливовіших міжнародних правозахисних організацій Human Rights Watch. Українська влада повинна поважати свободу засобів масової інформації (ЗМІ) з метою забезпечити чесність нових президентських виборів.

„Спроби цензурування та залякування мають на меті запобігти отриманню громадянами інформації та різнобічних поглядів,” – сказав чинний виконавчий директор відділу Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії Рейчел Денбер. „Вільність та справедливість виборів прямо залежать від поінформованості виборців”.

Україна опинилася в політичній кризі після другого туру президентських виборів, що відбувся 21 листопада. Ці вибори, за повідомленнями моніторингових груп, були зіпсовані масштабними фальсифікаціями. Відповідно до офіційних результатів, оприлюднених владою, Прем’єр-міністр Віктор Янукович отримав перемогу над опозиційним кандидатом Віктором Ющенко. Сотні тисяч протестуючих заполонили вулиці Києва. Цієї п’ятниці Верховний Суд України постановив про проведення переголосування другого туру виборів 26 грудня.

„Після 21 листопада в Україні зафіксовані приклади насильницьких нападів та адміністративного утиску журналістів,” – зазначає Human Rights Watch. Більшість випадків, про які були повідомлення від міжнародних організацій та українських і зарубіжних ЗМІ, сталися в Луганську та Донецьку – двох містах на сході країни, в яких переважно підтримують провладного кандидата Януковича. Такі випадки також були зафіксовані у інших містах східного регіону, втому числі в Дніпропетровську, Кіровограді, Сумах та Харкові. Тим часом незначні інциденти сталися у Києві.

У Луганську 29 листопада два журналісти, що збиралися висвітлити мітинг на підтримку опозиційного кандидата Ющенко, були побиті і в них було викрадено записуюче обладнання, коли велика група невизначених чоловіків прибула на мітинг і почала бити демонстрантів і спостерігачів. Кореспондент місцевої луганської газети „Луганчанє” та загальнонаціональної газети „Вечірні Вісті” Євгеній Совченко був побитий, коли він намагався запобігти викраданню відеокамери іншого спостерігача. Четверо чоловіків били Совченко кулаками, поки він не впав на землю, а після цього продовжували бити ногами. Совченко залишається в лікарні з-за нанесених побоїв.

Кореспондент інформаційного агентства „Українські новини” Анна Ніскадубова була побита, коли вона намагалася задзвонити по допомогу для Совченко. Один чоловік вирвав телефон з її рук, а інший за волосся зіштовхнув її на землю. Чоловіки продовжували бити її ногами, залишивши її з численними синцями на ногах.  Обоє, Совченко та Ніскадубова, розповіли Human Rights Watch, що приблизно 30 працівників міліції спостерігали за мітингом і були в безпосередній близькості до місця нападу, але не втрутилися в ситуацію, коли учасники мітингу та спостерігачі кликали на допомогу.

У Луганську місцева влада спробувала заблокувати трансляцію двох незалежних телевізійних каналів. Луганська обласна рада 24 листопада прийняла рішення про заборону місцевим операторам кабельного телебачення, що контролюються державою, транслювати канал „Ера” та „5 Канал”. Телеканал „Ера” подав позов  і Київський суд виніс ухвалу про зупинення виконання цього рішення. Обидва телеканали залишаються в ефірі. Відповідно до повідомлень в пресі місцева влада в Донецьку та Харкові також намагалися зупинити трансляцію телеканалу „Ера” та „5 Канал”.

„Українська влада не має значних досягнень у забезпеченні свободи ЗМІ,” – зазначив Денбер. „Зараз необхідно вжити заходів для забезпечення вільного середовища для ЗМІ, що висвітлюють розвиток політичної ситуації в Україні”.

Незважаючи на неофіційну цензуру, ЗМІ в Україні залишаються різноманітними. Після другого туру виборів 21 листопада декілька телеведучих загальнонаціональних каналів відмовилися або виходити в ефір або дотримуватися чіткої урядової лінії щодо висвітлення виборчої кампанії та політичної кризи.

Коротка інформація щодо свободи преси в Україні

Звіт Human Rights Watch у 2003 році „Переговори щодо новин” зафіксував приклади введення українським Урядом інформаційної цензури. Уряд або люди, які є наближеними до президента, володіють більшістю ЗМІ, включно з майже всіма телеканалами. Уряд брутально і прямо застосовує свій тиск на ЗМІ з метою впливу на висвітлення новин, зокрема, випускаючи інструкції для редакторів, іноді у письмовій формі, в яких визначається які події повинні висвітлюватися і яким чином. Як результат, Уряд отримує непропорційно позитивне висвітлення в більшості ЗМІ, а опозиційні партії та політики борються за те, щоби їхні голоси були почуті.

З-за міжнародного тиску Уряд здійснив певні заходи щодо свободи преси: найбільш визначальним є прийняття закону про визначення поняття „цензури” та встановлення кримінальної відповідальності за втручання посадових осіб органів державної влади в свободу преси. Але триваючі маніпуляції державної влади щодо преси показують, що свобода преси і надалі повністю нехтується.

РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: