Публікація

Хто обмежує доступ до екологічної інформації?

В м. Кіровоград пройшла міжрегіональна екологічна конференція «Доступ до екологічної інформації в Кіровоградській та Дніпропетровських областях», організаторами якої стала ГО «Територія Успіху». Результати проведення заходу перевищили всі очікування організаторів.

Збереження навколишнього середовища, зменшення шкоди від діяльності людини – задача, яку повинна виконувати за для нашого спільного майбутнього кожна країна. Україна декларує готовність виконувати обов’язки покладені на неї Оргуською конвенцією. Ця Конвенція, як і ряд інших міжнародних та українських законодавчих актів, гарантує кожному вільний доступ до екологічної інформації.

В умовах неоднозначного сприйняття населенням України всього, що пов’язане з ядерною енергетикою, з видобутком та переробкою урану, було обрано для дослідження 2 регіони України: Дніпропетровську та Кіровоградську області, території на яких відбувається видобуток та збагачення урану.

Протягом 5 місяців тривало ґрунтовне комплексне дослідження рівня доступу до екологічної інформації.

Результати дослідження були оприлюдненні 8 квітня на міжрегіональній конференції «Доступ до екологічної інформації». Захід викликав не аби який інтерес серед представників громади, громадських організацій. Охоче відгукнулися прийняти участь у заході й представники органів влади та Східного гірничо – збагачувального комбінату.

Кількість учасників, які завітали на захід, перевищила всі сподівання організаторів. Обговорення поставлених проблем було активним та викликало інтерес серед учасників.
Голова громадської організації «Територія успіху», Дуднік Інга, презентувала звіт про результати дослідження , проведеного організацією. Кожен із учасників отримав друкований звіт та мав змогу ознайомитися із його результатами.

«Так чому ж громадськість не знає достовірних даних? Чому так мало інформації надходить від першоджерел? І чому така складна та лякаючи ситуація складається в нашій області, що ставить її на перші місця по рівню захворюваності та смертності? Чому так важко отримати інформацію, реальну та достовірну?»- Саме такі питання піднімалися та вирішувалися учасниками конференції.

Змістовним була доповідь представника гірничо-збагачувального комбінату Пухальского Віктора Миколайовича. Слід зазначити, що представники даного підприємства відразу відгукнулися на запрошення та активно прийняли участь у заході, відповівши на поставлені питання. Крім того, керівництво цього державного підприємства більш свідоме щодо виконання Закону України «Про інформацію», ніж державні чиновники: на інформаційний запит відповіли вчасно та в повному обсязі, надавши всю інформацію, яка в них запитувалась, та дійсно була цікавою для суспільства. На конференції вони запросили всіх бажаючих завітати та подивитися, як працює шахта, які очисні споруди має та як йде фільтрація води та повітря. Тож, якби всі, або хоча б більшість промислових підприємств усіх форм власності також відповідально ставилися до охорони навколишнього середовища, то можливо і екологічних проблем регіону стало набагато менше.

Зовсім по – іншому ставиться влада до надання екологічної інформації. За результатами проведенного дослідження, лише в 28% випадках влада дотримується вимог законодавства про надання екологічної інформації. Наразі, органами влади прийнято безліч бюджетних програм, але немає ефективного використання коштів цих програм через їх недофінансування. Не дивлячись на складну екологічну ситуацію в області, на поліпшення якої виділяються великі гроші, статистика лише погіршується. Коштом обласного бюджету проводилась незалежна експертиза впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей уранових шахт. Але результати цього дослідження не оприлюднені. Куди ідуть гроші та чому громадськість не отримує звітності за їх використання?

Ще однією перешкодою в отримані достовірної та повної інформації є те, що ЗМІ не цікаві екологічні проблеми. Як свідчить моніторинг публікацій, проведений в процесі дослідження з 253 випусків газет, тільки в 17 були відповідні матеріали.

В процесі проведення заходу, фахівці ГО «Територія успіху», також презентували рекомендації, напрацьовані в результаті проведення дослідження. Ознайомитися із ними можна на сайті організації http://www.watchdog-kr.org.ua
Контактна особа : Інга Дуднік, тел..(0522)27-09-63

Захід відбувся за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

фото з сайту: http://ekologe.ru

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: