Публікація

Дотримання прав вчителів в умовах війни. Дослідження в Запорізькій області

24 лютого 2022 року повномасштабне вторгнення військ Російської Федерації до України порушило звичний перебіг життя кожної людини на території країни. Виникли проблеми із дотриманням прав людини на території України, через фактор небезпеки для життя і здоров’я, окупації і порушень міжнародного гуманітарного права Російською Федерацією.

В тому числі змін зазнала сфера середньої освіти. Суттєвими викликами стали переселення учнів та вчителів, виїзд вчителів за кордон, відсутність технічної можливості ведення занять дистанційно. Завершення навчального року 2021/2022 відбулось з прогалинами у викладанні тих чи інших дисциплін, через відсутність вчителів у школах.

З наближенням вересня та нового навчального року 2022/2023  питання налагодження і перебігу навчального процесу набуло нової актуальності. Дотримання права на отримання середньої освіти дітьми залежало від дотримання права на працю працівників закладів середньої освіти у м. Запоріжжі.

При дослідженні та оцінці стану дотримання права на працю працівників закладів середньої освіти у м. Запоріжжі використовувались наступні методи:

 • спостереження;
 • веб-контент аналіз офіційних сайтів розпорядників інформації;
 • пошук інформації у відкритих джерелах;
 • інформаційні запити до розпорядників інформації;
 • інтерв’ю/опитування з працівниками закладів середньої освіти у м. Запоріжжі, що звертались по правову допомогу до Громадської приймальні УГСПЛ у Запорізькій області;
 • верифікація зібраної інформації на предмет її відповідності національним стандартам.

В ході дослідження:

 1. Були виявлені випадки направлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати працівників на період дії воєнного стану (зокрема, у Запорізькому академічному ліцеї №34 у м. Запоріжжі). Така ж сама ситуація щодо направлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати на літній період була в інших закладах середньої освіти, з причин недостатності бюджетного фінансування.
 2. У письмовій відповіді на запит до Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради про надання інформації щодо заборгованості із заробітної плати працівників було зазначено, що станом на 22.08.2022 р. жодної заборгованості в оплаті праці – немає. Так само не було інформації щодо наявності такої заборгованості – з інших джерел.
 3. Виявлено, що укомплектованість закладів середньої освіти сягає від 67,3% (вчителями математики) і 81,6% (вчителями англійської мови) до 100% (вчителями історії, французької мови або музики). В межах проведення моніторингу було отримано інформацію від Запорізького міського центру зайнятості, де станом на 15.08.2022 р. на обліку в якості шукачів роботи (безробітних) було 27 вчителів та 7 асистентів вчителя. Одночасно з цим будь-які вакансії у центрі зайнятості для вчителів були відсутні.
 4. Листом Головного управління Держпраці у Запорізькій області від 18.08.2022 р. було надано відповідь, що з огляду на дію воєнного стану та Постанови Кабінету Міністрів України №303 від 13.03.2022 р. «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» проведення планових і позапланових заходів державного нагляду тимчасово припинено. З огляду на наведене слід зробити висновок про тимчасове припинення діяльності державного органу, який відповідно до ст. 259 КЗпП України здійснює нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю. Таким чином в умовах воєнного стану неможливий захист права на працю за допомогою органів Держпраці, що грубо порушує права людини за відсутності раціональної пропорційності цілям припинення заходів державного нагляду у сфері праці.

Для виправлення виявлених недоліків, ми рекомендуємо:

 1. Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради:
 • провести роз’яснювальні заходи для керівників закладів середньої освіти про порядок і умови надання відпусток без збереження заробітної плати для працівників;
 • провести роз’яснювальні заходи щодо заборони і наслідків проявів різних форм дискримінації працівників за різними ознаками;
 • провести роз’яснювальні заходи щодо необхідності своєчасного звернення до центрів зайнятості для пошуку працівників на наявні вакансії задля збереження існуючої системи робочого навантаження та надання якісної освіти.
 1. Запорізькій обласній державній адміністрації (Запорізькій обласній військовій адміністрації):
 • провести моніторинг роботи та рішень Запорізької міської ради в частині реалізації ними державної політики та дотримання законодавства у сфері освіти, а також виконання ними прав і обов’язків засновників закладів освіти, визначених Законом України «Про повну загальну середню освіту» та Законом України «Про освіту», в частині забезпечення трудових прав працівників закладів середньої освіти та формування достатнього щорічного фонду оплату праці; а також забезпечення безпечного освітнього середовища у закладах середньої освіти у м.Запоріжжі.
 1. Кабінету Міністрів України:
 • з огляду на значні ризики та чутливість питання дотримання права на працю в умовах воєнного стану, розглянути можливість внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №303 від 13.03.2022 р. «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» в частині надання дозволу на проведення заходів державного нагляду (контролю) у сфері праці.

Завантажити звіт повністю: Дотримання прав вчителів в умовах війни. Дослідження в Запорізькій області

Дослідження підготувала Громадська приймальня УГСПЛ в Запорізькій області (е-mail: [email protected])

Звіт підготовлено за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine.  Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: