Діти війни: як російська агресія руйнує дитинство цілого покоління українців - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Діти війни: як російська агресія руйнує дитинство цілого покоління українців

Новина

Особливо гостро звучать цифри та факти про злочини російських окупантів проти найменших українців. Про масштаби порушень прав дітей під час повномасштабного вторгнення розповіла правозахисниця, заступниця керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини Аксана Філіпішина в ефірі радіо Київ.ФМ.

Геноцид через знищення ідентичності

Українські діти стикаються з порушеннями прав як на окупованих територіях, так і безпосередньо на території Російської Федерації, всередині України та навіть у країнах Європейського Союзу.

— Найголовніше те, що відбувається з українськими дітьми на окупованих територіях і на території Російської Федерації, — це геноцид по відношенню до наших дітей, — наголошує Аксана Філіпішина.

Правозахисниця пояснила, що геноцид відбувається не лише через фізичне знищення:

— Ознаки геноциду — це не безпосереднє знищення фізичне, це насамперед знищення ідентичності, це вплив психологічний через формування інформаційного простору щодо заперечення права на існування українців і української нації в цілому.

Депортація та примусова русифікація

Майже 19,5 тисяч депортованих дітей на територію Російської Федерації — стільки випадків є верифікованими наразі. За різними даними, більше мільйона дітей залишилися на окупованих територіях. Там з ними відбувається цілеспрямована робота з викорінення всього українського:

  • Навчальний процес повністю переведено на російську мову за російськими програмами;
  • Дітей позбавляють можливості спілкуватися рідною мовою;
  • Проводиться масштабна індоктринація та перевиховання;
  • Дітей залучають до мілітаризованих формувань типу «юнармії».

— Вже відомі факти суїцидів наших підлітків з причини того, що Росія перешкоджає поверненню дітей додому, насаджує їм російське громадянство, відкрито заперечує наявність української нації і в будь-який спосіб викреслює з життя дітей українську ідентичність, — наголошує Аксана Філіпішина.

Обмеження свободи та переслідування

Заступниця керівника аналітичного відділу УГСПЛ Аксана Філіпішина

Одним із найсерйозніших порушень є обмеження свободи пересування:

— Діти не можуть з власної волі покинути територію Російської Федерації і навіть тимчасово окуповані території. Росія вживає усіляких заходів для того, щоб діти були обмежені у виїзді за межі цих територій.

Особливо це стосується підлітків із проукраїнською позицією. Силові структури РФ «ведуть» таких дітей до досягнення ними повноліття, а після 18 років їх затримують.

— Відомі факти наявності українських дітей, молодих людей у слідчих ізоляторах, зокрема Ростовської області, саме за українську позицію, — розповідає експертка.

Мілітаризація як зброя геноциду

Окремою проблемою є залучення тисяч українських дітей до мілітаризованих формувань на кшталт «юнармії».

— Дітей навчають тримати зброю в руках, навчають умовно захищати їхню нову батьківщину — Російську Федерацію зі зброєю в руках, чинити спротив у разі визволення цих територій українською армією і вчать ненавидіти все українське, — пояснює Аксана Філіпішина.

Такі дії порушують факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах.

Складнощі реінтеграції

Станом на сьогодні вдалося повернути майже 1400 дітей. Для них діє затверджена урядом стратегія реінтеграції, з ними працюють психологи. Однак процес надзвичайно складний: діти повертаються після тривалого впливу російської пропаганди, у важкому психологічному стані.

— Три роки дітям розповідають, що вони нікому не потрібні, що про них всі забули, і що тому Росія — це найкращий вихід із ситуації, — пояснює Філіпішина масштаби пропагандистського впливу.

Виклики всередині України

Війна створила численні виклики і для дітей на контрольованій Україною території. Понад мільйон дітей стали внутрішньо переміщеними особами, а 2 мільйони у 2022 році переїхали до країн ЄС (станом на 2025 рік 1,3 мільйона українських дітей).

— Наші діти щодня під обстрілами. Лише 10% навчальних закладів мають бомбосховища, що стовідсотково відповідають встановленим стандартам, — зазначила експертка.

Наслідками психологічного стресу стали зростання булінгу (на 15% збільшилася кількість адміністративних протоколів, складених за фактом булінгу) та звернень щодо домашнього насильства, в тому числі безпосередньо від дітей.

Нове покоління «дітей війни»

Сьогодні в Україні 66,5 тисяч дітей отримали статус постраждалих від збройного конфлікту, з них 98% з причини психологічного насилля. 

— У нас цілі покоління дітей війни. На превеликий жаль, цей термін не пішов у небуття, а набув своєї нової актуальності через повномасштабне вторгнення, — підсумувала правозахисниця, підкреслюючи, що захист дітей має бути пріоритетом кожного дня, а не лише в День захисту дітей.

Експертка наголосила, що держава потребує нових підходів до підтримки дітей: від створення безпечної інфраструктури до розвитку позашкільної освіти та формування відповідного інформаційного простору. Потреба в психологічній підтримці, реабілітації та захисті дітей залишається критично важливою для майбутнього України.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber