Публікація

«Діти СВО» або чергові пастки Росії

Росія продовжує приниження, шантаж і посягання на українську ідентичність на тимчасово окупованих територіях.

Січень-лютий цього року охарактеризувалися тим, що країна-агресорка на законодавчому рівні почала активно впроваджувати політику «денацифікації» українців на захоплених територіях. Це здійснюється насамперед через прийняття законів і постанов, що впливають на реалізацію людьми своїх соціально-економічних прав: права на працю, пенсійне забезпечення, право на  освіту і т.д.

Аксана Філіпішина, заступниця керівника аналітичного відділу УГСПЛ

Спочатку було пенсійне законодавство, потім питання освітнього процесу і регулювання трудових прав у сфері освіти з впровадженням російських програм підготовки кадрів та навчання наших дітей.

Усі пільги, можливості реалізації прав прив’язані виключно до громадянства Росії. Таким чином окупанти ставлять цивільне населення перед вибором: або вимираєш від голоду, або «денацифікуєшся».

Наразі добралися до дітей не тільки через освіту, а й через соціальний захист. Адже 17 лютого цього року до держдуми РФ депутатами від партії ЛДПР (поіменний список героїв можна побачити тут: Діти СВО) внесено проєкт закону РФ «Про дітей спеціальної воєнної операції». У пояснювальній записці автори шедевру називають його законом про «дітей СВО».

Законопроєкт рамковий, короткий –  на 8 статей. Ним визначаються, насамперед, категорії дітей, яких пропонується віднести до «дітей СВО», порядок визначення територій, на які розповсюджується сфера дії закону та порядок запровадження пільг для дітей.

Звісно, що за цим криється, так би мовити, «шиш з маслом». Оскільки у законопроєкті немає жодної конкретики щодо пільг для дітей і їх рівня. Передбачається, що розміри і види підтримки визначатимуться урядом і муніципалітетами, і будуть реалізовуватися дітьми-громадянами Росії на підставі посвідчення. А от із пояснювальної записки випливає, що реалізація закону не потребуватиме додаткових витрат із федерального бюджету (!).

Цікаво, що до категорії «дітей СВО» російські «законотворці» пропонують віднести, цитую: «громадян Російської Федерації, які не досягнули вісімнадцятирічного віку, проживаючих на територіях України, Донецької Народної Республіки і Луганської Народної республіки з 24 лютого 2022 року, а також територіях Запорізької області і Херсонської області з 30 вересня 2022 року, а також на територіях муніципальних осередків Республіки Крим, Краснодарського краю, Бєлгородської, Брянської, Вороніжської, Курської, Ростовської областей, піддавшимся систематичним обстрілам, диверсіям».

Це, по-суті, і викриває головну мету документу: спонукання до прийняття громадянства РФ заради якихось  ефемерних пільг, користуючись безсиллям, виснаженістю ситуацією, в якій опинилось українське цивільне населення на тимчасово окупованих територіях.

 
Чи буде ухвалений цей законопроєкт? Передбачаю, що  так. Оскільки отримав жваву розкрутку в російських ЗМІ, як центрального, так і місцевого рівня.

Чому зараз? Активізація прийняття «заманушних» законів не випадкова у часі. Адже через окупацію  АР Крим усі кальки законодавчих змін були підготовлені і апробовані. Тому країна-агресорка могла все запустити раніше. Здається, що це питання політичної агонії на фоні побоювань контрнаступу ЗСУ, наростаючого недвовольства населення на окупованих територіях, падіння підтримки російської влади серед росіян і т.д і т.п. З цієї ж причини зачепили мабуть і власні території, щоб хоч якось згладити осадочок від бавовни.

 

Аксана Філіпішина, заступниця керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини

 

Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для Путіна»

Підписатися на Телеграм-канал «УГСПЛ. Тренінги, вебінари, анонси»

 

Дана публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine. 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: