Публікація

Дії перевізників Закарпаття порушують дев’ять законів України та Конституцію. Влада сприяє?

Протокольне рішення громадської організації на противагу законам? Чи законні дії перевізників та влади? На ці питання намагається знайти відповідь прес-служба громадської приймальні УГСПЛ в місті Ужгород.

15-го лютого поточного року в Закарпатській ОДА відбулося спільне засідання  громадської організації «Закарпатська обласна організація автомобільних перевізників» та Президії Закарпатського обкому профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства. У засіданні брали участь також представники Закарпатської облдержадміністрації. Саме цього дня регіональні перевізники в особі вищезгаданої громадської організації вчинили дії, що не належать до компетенцій ані громадських формувань, ані окремих ініціативних груп.

Представники громадської організації разом із перевізниками поінформували облдержадміністрацію, що відповідно до протокольного рішення спільного засідання Ради ГО «Закарпатська обласна організація автомобільних перевізників» та Президії Закарпатського обкому профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства, з 15-го лютого перевезення пасажирів на маршрутах приміського та міжміського сполучення тимчасово, до врегулювання питання щодо відшкодування  збитків автоперевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян, здійснюватиметься за повну вартість. Виключення становитимуть п’ять категорій пасажирів. Про це повідомило ВАТ «Закарпатавтотранс» з полиланням на прес-службу Закарпатської ОДА.

lgot4

Як бачимо, виконавча вертикаль влади, Закарпатска ОДА, замість адекватної та належної реакції поширила інформацію, яка спільно з пізнішими діями «Закарпатавтотранс» призвела до порушень більш ніж 9-ти законів України та Конституції.

В цілому виникає також багато питань щодо законної діяльності ГО «Закарпатська обласна організація автомобільних перевізників» взагалі як такої.

На численні звернення громадян громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини в місті Ужгород та ГО «Закарпатська громада» розробили правову пам’ятку «Право на безплатний проїзд». У разі порушення вказаних законів, ми закликаємо громадян писати скарги до державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, викликати національну поліцію та звертатись до суду.

фото 2

В рамках розпочатої безстрокової акції «Дні громадської культури» представники УГСПЛ та ГО «Закарпатська громада» здійснили ряд виїзних засідань по Закарпатській області з метою підвищення правової обізнаності громадян. Одним з популярнх питань, з яким зверталися до громадської приймальні, було саме пільгове перевезення в громадському транспорті.

Будучи на черговому виїзному засіданні в Сваляві, правозахисники зустрілись з керівником ГО «Правозахист-Україна» Василем Шетельою. Маючи інвалідність 2-ої групи, 24-го березня він звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з позовом на ВАТ «Закарпатавтотранс».

18-го березня Василь Шетеля звернувся до диспетчера автостанції «Воловець-2» з проханням отримати пільговий проїзний документ. Інвалідність 2-ої групи є підставою для пільгового перевезення. Диспетчер відмовив Шетелі в продажі пільгового квитка, посилаючись на рішення ГО «Закарпатська асоціація автомобільних перевізників».

Це стало причиною для позивача відстояти власні честь, гідність та ділову репутацію. У позовній заяві Василь Шетеля просить стягнути з ВАТ «Закарпатавтотранс» на його користь матеріальну шкоду в сумі 12,40 гривень та моральну шкоду в сумі 5000 гривень.

13-го квітня ухвалою Ужгородського міськрайонного суду позовна заява Шетелі була повернута йому та визнана неподаною. Вважаючи рішення суду несправедливим, чоловік подав апеляцію, і вже 5-го липня ця справа знову розглядалася в Ужгородському міськрайонному суді. На початку судового засідання позивач, в якого склалося враження в неупередженості та об’єктивності головуючого судді, звернувся до суду із заявою про відвід. Суд, спираючись на практику Європейського суду з прав людини, задовільнив заяву позивача Шетелі. Тож зараз, залучившись підтримкою телебачення та юридичним супроводом УГСПЛ, Шетеля рішуче налаштований виграти суд.

IMG_2710

«Зараз ми очікуємо страведливого суду. Стягнення матеріальної шкоди із ВАТ «Закарпатавтотранс» на користь Шетелі є принциповими і показовими діями щодо виконання міжнародного і вітчизняного законодавста», – зазначив юрист УГСПЛ Юрій Опаленик.

Нагадаємо, що ГО «Закарпатська громада» вже зверталася до ВАТ «Закарпатавтотранс» із наступними вимогами:

  • Забезпечити розміщення об’єктивної та повної інформації щодо переліку категорій громадян, які  мають  право  на пільговий проїзд автомобільним транспортом. Негайно усунути правопорушення на автостанції «Ужгород-2», зняти там розміщену інформацію від ГО «Закарпатська асоціація автомобільних перевізників».
  • На керівника автостанції «Ужгород-2» накласти дисциплінарне стягнення.
  • Провести перевірку щодо об’єктивності та правильності розміщення інформації, яка включає перелік категорій громадян, котрі мають право на пільговий проїзд автомобільним транспортом. Перевірити наступні автостанції: «Ужгород-1», «Ужгород-2», «Перечин», «Мукачево», «Берегово», «Виноградів», «Іршава», «Сільце», «Рахів», «В. Бичків», «Ясіня», «Хуст», «Тячів», «Солотвино», «Міжгір’я», «Воловець», «Воловець-2», «Н. Ворота», «Свалява».

У відповідь на скаргу відкрите акціонерне товариство «відписалося», що твердження щодо неправомірно розміщеної інформації є безпідставними.

На адресу Закарпатської держадміністрації неодноразово надходили скарги з приводу дотримання чинного законодавства, що стосується пільгового перевезення та діяльності «Закарпатавтотранс». Відписки, що надходили, взагалі не враховували дотримання законів, а лише трактували виправдання необхідності компенсації за перевезення пільгових категорій населення. Якщо порівняти відповіді, що надходили до різних скаржників, можна звернути увагу на їхню «шаблонність».

«Справа, що зараз відбувається навколо перевізників, які через протокольне рішення громадської організації впливають на державні адміністрації та ВАТ «Закарпатавтотранс», є відкритим нехтуванням чинного законодавства і прикладом неспроможності або небажання влади вплинути на дотримання цих законів.  У такому випадку постраждалі повинні впливати на ці процеси. І чим сильнішою буде правова позиція громадян, тим міцнішим буде громадянське суспільство. У роботі адміністрацій ніякої «системи стримування і противаг» немає – є бездіяльність. І ця бездіяльність держадміністрацій ще раз підтверджує думку про необхідність їхньої ліквідації як структури загалом», – ділиться проблематикою координатор громадської приймальні УГСПЛ в Ужгороді Борис Кондратюк.

Нагадуємо адресу  громадської приймальні УГСПЛ у м. Ужгород: площа Кирила і Мефодія, 1, кабінет 52 (5 поверх).

Для того, щоб потрапити на консультацію до юриста, можна зателефонувати або відвідати приймальню особисто в робочі дні, обов’язково завчасно подзвонивши за телефоном: 066 585 14 75. Електронна адреса: [email protected]

Мережа громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини здійснює свою діяльність за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD), програма «Права людини понад усе» (Human Rights First).

 Прес-служба ГО «Закарпатська громада»

фото заставки – zakavto.com.ua

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: