Публікація

Чому не запакували ромів, або про стать пана Марцінківа

«Цигани, … вірніше, особи ромської статІ… стАті…

Ми ж уже бус давали, вивезли їх на Закарпаття, чого вони далі тут?

Що значить відмовились їхати?

А чому не запакували?»

Це дослівно виступ мера Івано-Франківська на, як зазначено, оперативній нараді. Відеопосилання на цей виступ ТУТ.

Передовсім привітаємо пана Марцінківа з його належністю до української стАті за його ж класифікацією, в той час як більшість людства відносить себе, відповідно, до чоловічої чи жіночої статі. В окремих країнах зазначається інколи й міжстать (intersex), але пан Марцінків доповнює цей перелік своїм баченням статевої належності.

Це ставить питання про прогресивну глибину знань пана Марцінківа з огляду на цілісний зміст усього виступу.

Тому що йдеться про заклик вчинити неправомірні дії, які межують з кримінальними.

Чи знає пан Марцінків, що будь-яке примусове переміщення особи є позбавленням свободи і має бути здійснене виключно на законних підставах, ба більше, за рішенням суду? В іншому випадку це є КРИМІНАЛЬНИМ злочином, відповідно до Статті 146 Кримінального кодексу України «Незаконне позбавлення волі або викрадення людини караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк… караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.».

Є ще стаття 5 Європейської конвенції з прав людини, яка також забезпечує право особи на свободу та особисту недоторканність. Як дослівно визначено в пункті 1 статті  5, «Нікого не може бути позбавлено свободи, крім … випадків і відповідно до процедури, встановленої законом». Тобто, навіть якщо особу може бути затримано, то має бути використана встановлена законом процедура, що вочевидь бракувало в цьому випадку.

Виникає декілька простих питань – з яких-таких законних  підстав пропонувалось перевезти ромів з Івано-Франківська до саме Закарпаття?

Чому саме ромів?

Чому роми не могли відмовитись від запропонованої поїздки?

Чому пропонувалось застосувати силу і «запакувати»?

Чому ніхто не сказав пану Марцінківу під час цієї наради, що його виступ має всі ознаки ромофобії і є  підстави вважати, що скоєне кримінальне правопорушення за статтею 161 Кримінального кодексу (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками)?

 

Є. Захаров, Харківська правозахисна група

О. Павліченко, УГСПЛ

 

Окрім глибокого занепокоєння ХПГ і УГСПЛ слідкують за розвитком ситуації та готові надавати правову допомогу ромам, права яких порушені в результаті подібних неправомірних висловлювань та дій.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: