Атаки з використанням дронів на Херсонщині: УГСПЛ звернулася до Незалежної міжнародної комісії ООН із розслідування порушень в Україні
УГСПЛ звернулася до представників Незалежної міжнародної комісії ООН із розслідування порушень в Україні з вимогою розслідувати факти використання російськими військами FPV дронів та безпілотників інших модифікацій для дистанційного мінування територій та атак на цивільне населення на території правобережної частини Херсонської області.
Комісія, створена у березні 2022 року є незалежним органом, дорученим Радою ООН з прав людини, зокрема, розслідувати всі ймовірні порушення та утиски прав людини, порушення міжнародного гуманітарного права та пов’язані із ними злочини в контексті агресії Російської Федерації проти України.
Експерти Комісії збирають та аналізують відповідну інформацію, свідчення постраждалих та очевидців, а згодом представляють звіт Раді ООН з прав людини та Генеральній асамблеї ООН про виявлені порушення та пов’язані з ними злочини.
Більше про Комісію можна дізнатися за посиланням.
Докази, надані УГСПЛ
Інформація, представлена у поданні УГСПЛ, стосується використання російськими військами FPV-дронів та інших БпЛА, оснащених протипіхотними мінами та іншою вибухівкою, на правобережжі Херсонщини за період із початку 2024 року та містить:
- свідчення постраждалих від атак дронів;
- інформацію з офіційних джерел від органів влади;
- відкриті дані.
Матеріали стосуються використання російськими військами на правобережжі Херсонщини FPV-дронів та інших БпЛА, оснащених протипіхотними мінами та іншими вибуховими бойовими частинами, протягом 2024 року.
Цинічні і систематичні атаки
Окрім систематичних атак артилерією, ракетами, КАБ-ами та дронами Shahed, російські війська систематично використовують дрони, щоб вражати цивільне населення та інфраструктуру. Це атаки з використанням FPV-дронів (First Person View) та безпілотників інших модифікацій, оснащених протипіхотними мінами типу ПФМ-1 «Пелюстка» («Лєпєсток») та іншими вибуховими бойовими частинами, включно з осколковими боєприпасами.
Напади з використанням FPV-дронів спричинили загибель та поранення цивільних людей, пошкодження цивільних об’єктів та житла, обʼєктів життєзабезпечення, комунального та приватного транспорту.
Російські війська, які розташовуються на лівобережжі Херсонщини, умисно використовують FPV-дрони та інші безпілотники типу Mavic, оснащені протипіхотними мінами, гранатами та банками з вибухівкою, для цілеспрямованих атак на цивільне населення. Це підтверджується й подальшою публікацією відео таких нападів на цивільних у соціальних мережах операторами російських дронів та їх прославлянням.
Цивільні, як цілі для тренування операторів дронів
Дрони атакують мирних жителів на автобусних зупинках, в авто та громадському транспорті, в парках, а також просто на вулиці чи коли місцеві їдуть на велосипедах по вулиці. Особливий цинізм проявляється в тактиці «подвійного удару»: спочатку російські війська атакують цивільних, а потім чекають на прибуття волонтерів, рятувальників чи правоохоронців для надання допомоги на місці. Тоді вони завдають повторного удару, щоб спричинити ще більше жертв і руйнувань.
Опубліковані в російських пабліках відео показують, що російські військові умисно використовують цивільних як цілі для тренування операторів дронів, адже дрони переслідують перехожих впродовж декількох кварталів перед тим як скинути вибухівку на них. У ЗМІ такі напади з використанням дронів для полювання на цивільних отримали назву «сафарі на людей».
Випадки використання дронів проти цивільних лише збільшуються
З середини липня 2024 року випадки застосування військами РФ дронів проти цивільного населення значно почастішали: тепер вони відбуваються практично щодня. Це призводить до значних жертв серед цивільного населення. Понад те, російські військові не лише безпосередньо атакують безпілотниками цивільне населення, але й використовують безпілотники для дистанційного мінування території Херсонської області протипіхотними мінами ПФМ-1 «Лєпєсток».
За даними Херсонської обласної прокуратури, з початку повномасштабного вторгнення на територію України зареєстровано 799 кримінальних проваджень за фактами скидів вибухових пристроїв на цивільні об’єкти, транспортні засоби, на цивільних осіб із застосуванням військовослужбовцями РФ БПлА на території Херсонської області. За фактами дистанційного мінування території Херсонської області за допомогою протипіхотних мін ПФМ-1 «Лєпєсток» зареєстровано 7 кримінальних проваджень. Всього за фактами застосування військовослужбовцями РФ БПЛА на території Херсонської області зареєстровано 1183 кримінальних провадження. Внаслідок скидів з БПЛА вибухових пристроїв постраждало 534 та загинуло 45 осіб.
Порушення міжнародних норм
Аналіз зібраної інформації свідчить про те, що використовуючи дрони для скиду протипіхотних мін та вибухівки на цивільне населення та об’єкти цивільної інфраструктури РФ як сторона збройного конфлікту порушує норми МГПМіжнародне гуманітарне право щодо розрізнення цивільного населення та цивільних об’єктів від військових об’єктів та пропорційності при визначенні цілі, а також обов’язку вжиття запобіжних заходів під час здійснення нападів.
Зафіксовані та описані у поданні випадки свідчать про те, що дії військ РФ щодо використання дронів, оснащених протипіхотними мінами типу ПФМ-1 та іншими вибуховими бойовими частинами, є нападами, які спрямовані на захищені об’єкти, а саме цивільних осіб та цивільні об’єкти, не виправдані військовою необхідністю та здійсненні з метою нанесення ушкоджень цивільним особам та шкоди цивільним об’єктам, що є запланованими або об’єктивно передбачуваними наслідками.
Скиди протипіхотних мін та інших вибухових пристроїв на цивільне населення та цивільні об’єкти здійснюються з використанням військовими РФ FPV-дронів (First Person View) та безпілотників інших модифікацій, які перебувають під керуванням оператора, тобто військовослужбовця, який є відповідальним за керування дроном, прийняття рішення про визначення та підтвердження цілі, а також рішення про враження цілі дроном, тобто скид на обрану ціль вибухового пристрою чи протипіхотних мін, які несе дрон.
Зазначене свідчить про те, що російські військовослужбовці діють умисно, скеровуючи дрони проти цивільного населення та цивільних об’єктів, оскільки керування дроном та остаточне рішення про обрання остаточної цілі атаки здійснюється оператором дрона під керівництвом або за мовчазної згоди командування. Водночас зафіксовані випадки вказують на те, що війська РФ вдаються до таких дій з метою терору цивільного населення.
На наш погляд, що дії російських військ щодо використання дронів проти цивільного населення мають ознаки не лише воєнних злочинів, а й, з огляду на широкомасштабність та систематичність, можуть мати ознаки злочинів проти людяності.
Залучення міжнародних інституцій сприятиме ініціюванню розслідування фактів використання російських військами дронів проти цивільного населення на міжнародному рівні, оскільки такі дії становлять серйозні порушення норм міжнародного гуманітарного права та мають ознаки воєнних злочинів.
Нагадаємо, раніше УГСПЛ спільно з партнерами ініціювали подачу матеріалів справи до представників незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні.
Також наприкінці 2023 року УГСПЛ самостійно передавала до Незалежної міжнародної комісії ООН із розслідування порушень в Україні інформацію щодо обстрілів портової інфраструктури, що спричинило масштабні руйнування та значні наслідки для цивільного населення, враховуючи, що вони були спрямовані на райони з великою кількістю цивільного населення.
Авторка: Юлія Коваленко, юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ
Цей проєкт став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт «Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)»
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber