Публікація

Адвокати УГСПЛ захистили сімейне життя клієнтів хворих на туберкульоз у складному судовому кейсі

22 лютого 2019 року УГСПЛ виграла судову справу щодо возз’єднання матері з дитиною. Такій кейс був би доволі простим як би не те, що дитина була народжена в місцях позбавлення волі. Після чого і мати і дитина захворіли на туберкульоз.

Докладніше про перебіг судової справи розповідає Олена Проценко, адвокат Центру стратегічних судових справ УГСПЛ.

Олена Проценко, адвокат ЦСС УГСПЛ

Кейс складний і неоднозначний. Анна звернулася до нас з проханням про допомогу ще у травні 2018 року у зв’язку з тим, що її розлучили з п’ятимісячним сином, бо обидва захворіли на туберкульоз в місцях позбавлення волі. Органи опіки і піклування мотивували своє втручання тим, що хвора клієнтка становила загрозу для здоров’я дитини, і подали позов про відібрання дитини на рік. Анну відправили лікуватися до спеціалізованої колонії в Тернопільській області, а дитину забрали до дитячих закладів. Проте сина Анні не повертали навіть після того, як її туберкульоз вдалося подолати.

Анна хотіла, щоб їй повернули сина, і звільнитися від відбування покарання через дитину.

Вперше ми спробували звільнити Анну за місцем відбування покарання – у суді міста Збаража. Проте суддів не переконали аргументи про численні захворювання дитини і те, що вона потребує спеціалізованого догляду і материнської підтримки. Суди першої та апеляційної інстанції відмовили у клопотання про звільнення, аргументуючи це кримінальним минулим клієнтки. Проте найбільше здивував аргумент апеляційного суду про те, що дитину Анна народила не під час відбування покарання, що, на думку суду, виключало можливість застосування до неї ст. 83 Кримінального кодексу. Оскільки це очевидно суперечило фактам справи, юристи УГСПЛ вирішили спробувати звернутися до суду ще раз, цього разу у Києві, куди перевели клієнтку.

Паралельно ми вели активну роботу щодо возз’єднання матері з дитиною.

Євген Чекарьов, адвокат ЦСС УГСПЛ

Адвокатам вдалося зібрати докази того, що Анна пройшла активну фазу лікування від туберкульозу і не становить загрози для дитини. Після того, як ці докази були передані до суду, органи опіки і піклування відмовилися від позову та дали висновок про доцільність повернення дитини матері. Державі знадобилося більше місяця, щоб виконати цей висновок – і то лише після звернення до прокуратури та інших контролюючих органів.

«Тривале розлучення Анни з дитиною після того, як вона вже не становила загрози дитині, і невчасне виконання рекомендації органів опіки є підставою майбутнього звернення до Європейського суду з прав людини» Олена Проценко (УГСПЛ)

Коли нарешті Анні, яка була в Київському СІЗО в очікуванні засідання Верховного Суду, повернули дитину, ми підготували нове звернення до суду. Завдяки волонтерам ГО “Київ-рідний дім” та іншим небайдужим людям дитину повноцінно обстежили в лікарні і дійшли висновку про те, що дитині потрібне комплексне лікування та спостереження спеціалістів. Ортопед повідомив, що в майбутньому потрібна планова операція на ніжках. Крім того, адвокати доводили, що умови тримання матерів з дітьми до 3 років у Київському СІЗО є нелюдськими – пліснява, протяги, недостатнє харчування. Насамкінець, адвокати надали до суду докази того, що клієнтка має, де проживати, а  ГО “Київ-рідний дім” зобов’язалися надати їй підтримку при звільненні.

Найбільшим здивуванням для адвокатів було те, що прокуратура підтримала клопотання про звільнення клієнтки.

Олена Проценко з Анною та Русланом 1 березня 2019 року

Вже 1 березня 2019 року Анна та маленький Русланчик залишили стіни Київського СІЗО.

«Основною проблемою при супроводі кейсу було те, що клієнтка має кримінальне минуле і через це суд в Тернополі не повірив в те, що вона стала на шлях виправлення. Проте ми доводили, що головним пріоритетом при вирішенні справи мають бути інтереси дитини і, на щастя, Шевченківський суд м. Києва став на наш бік» Олена Проценко (УГСПЛ) 

При веденні подібних справ ми рекомендуємо намагатися зібрати якомога більше доказів того, що клієнтка з дитиною після звільнення зможе забезпечити її нормальний розвиток та лікування. Існує чимало громадський організацій та центрів реабілітації, які готові надавати підтримку особам, звільненим з місць несвободи.

Однією з них є ГО “Київ-рідний дім”, свідчення якої стали одним з вирішальних доказів при вирішенні справи в суді.

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД,представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: