Публікація

10 місяців повномасштабної війни у Вінницькій області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна», про ймовірно скоєні воєнні злочини російськими окупантами у Вінницькій області за період 24.02.2022 – 24.12.2022 повномасштабної російсько-української війни. Інформація в цій публікації спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

Детальний опис подій з лютого по грудень 2022 року та посилання на першоджерела містяться у щоденних хроніках за цей період.

ГО «Подільська правова ліга», на базі якої працює приймальня УГСПЛ, веде документування міжнародних злочинів (злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами у Вінницькій області. Було задокументовано та внесено до бази даних 27 епізодів з лютого по грудень 2022 року. 

Понівечене авто внаслідок ракетного удару по Вінниці 14 липня 2022. Фото Офісу Президента України

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Вінницькій області нами зафіксовано загалом 7 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.


1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Вінницькій області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 37 осіб та було поранено щонайменше 227 людей. 

Найбільша кількість загиблих та поранених внаслідок російських ракетних ударів була зафіксована 14 липня 2022 року поблизу будинку побуту «Ювілейний». Тоді загинуло 26 осіб, та 202 особи постраждало.

Також унаслідок удару дронами-камікадзе 11 жовтня 2022 р. по Ладижинській ТЕС, після прибуття оперативних рятувальників російські терористичні війська знову завдали ракетного удару на місце, де працювали оперативники, внаслідок чого постраждало 6 осіб.

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, у Вінницькій області за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 136 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

За задокументованими даними, серед об’єктів: авто цивільних осіб, житлові будинки, будинки культури, залізнична інфраструктура, аеропорт, лікувально-оздоровчі заклади, будівлі релігійного призначення, об’єкти підприємницької діяльності, об’єкти енергетичної інфраструктури.

Найбільша кількість пошкодженої цивільної інфраструктури була зафіксована 14 липня 2022 року внаслідок ракетного удару російськими військовими, а також 2 ракетні удари та 1 удар дроном-камікадзе по об’єкту енергетичної інфраструктури 11 жовтня та 19 жовтня 2022 року.

У період з 31 жовтня по 25 листопада зафіксовані 3 епізоди, пов’язані з ракетними ударами по об’єктах енергетичної інфраструктури Вінниччини, що підтверджує факт терористичних дій російських військ, спрямованих на знищення енергетичної системи України.

Наслідки ракетного удару по Вінниці 14 липня. Фото Офісу Президента України

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Вінницькій області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» в жодному разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

Ракетний удар поблизу будинку побуту «Ювілейний» забрав життя  26 осіб. Фото Офісу Президента

Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що в Вінницькій області кількість обстрілів цивільної інфраструктури відбувається неактивно. Від обстрілів пошкоджуються домівки цивільних громадян, побутові та прибудинкові споруди. Це є безумовно, порушенням міжнародного гуманітарного права. Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань  заборонена міжнародними угодами. З настанням зимового періоду а саме з початку жовтня 2022 року, російські терористичні війська розпочали масові обстріли об’єктів інфраструктури життєзабезпечення таких як теплові електростанції та електричні підстанції, що підтверджує факт здійснення російськими військами терористичних дій спрямованих на знищення енергетичної системи України.

У грудні ворог продовжує нищити об’єкти енергетичної інфраструктури. На Вінниччині було зафіксовано 1 епізод ракетного удару по такому об’єкту, що спровокувало вимушене застосування екстрених відключень у деяких регіонах для збалансування енергетичної системи.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за ст. 8 параграф 2 пункту (b) підпункту (ix) (iv).

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу: [email protected]

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: