Публікація

Завтра Верховний Суд України розпочне слухання у справі Бориса Фельдмана

Перше засідання Верховного Суду України по кримінальній справі віце-президента банку „Славянський” Бориса Фельдмана відбудеться 20 січня 2004 року.

Касаційна скарга Б.Фельдмана була подана ще в березні 2003 року, проте Верховний Суд України не розглядав справу у встановлені законом строк посилаючись на те, що Артемівський районний суд міста Луганськ, що є судом першої інстанції по цій справі, відмовився спрямувати кримінальну справу до Верховного Суду в повному обсязі. Після довготривалого саботування спрямування матеріалів справи (це приблизно 180 томів), 27 жовтня 2003 року Артемівський суд, нарешті, відкрито виніс постанову, якою вирішив ці матеріали не спрямовувати до касаційної інстанції.

Адвокатська компанія, що захищає інтереси Фельдмана, вважає, що це пояснюється тими неймовірними порушеннями судового процесу, які зробив Артемівський суд при розгляді цієї справи і які, відповідно, зафіксовані в не надісланих матеріалах справи.

Нарешті, Верховному Суду України всупереч згаданої постанови Артемівського суду вдалося витребувати матеріали Артемівського районного суду міста Луганськ і, як повідомили у канцелярії Верховного Суду, засідання призначено на 20 січня 2004 року.

„Розгляд Верховним Судом України кримінальної справи Б.Фельдмана буде мати визначальне значення з огляду оцінки правосуддя та взагалі верховенства права в країні, – говориться у прес-релізі адвокатської компанії „Агєєв, Бережной та партнери”. „В справі Б.Фельдмана поставлено низку питань, які мають кардинальне значення для України. В даному випадку також буде вирішуватися питання, що буде мати важливе значення для подальшого розвитку інституту касаційного розгляду в кримінальному процесі.”

Справа в тому, що в практиці Верховного Суду України вже зустрічалися випадки, коли суд відмовляв у задоволенні касаційних скарг без їхнього розгляду з посиланням на частину 2 статті 394 Кримінально-процесуального кодексу України. При цьому таке рішення приймалося за участю прокурора, але без участі захисника. Частина 2 статті 294 тлумачиться таким чином, що на цьому засіданні суд вирішує чи відмовити у задоволенні касаційної скарги без запрошення адвокатів чи призначити скаргу до розгляду. Проте таке тлумачення, на думку захисників Б.Фельдмана, є не правильним. Вони мають намір наполягати на необхідності їхньої участі при прийняті будь-яких рішень судом, а також вимагати того, що касаційна скарга не може бути відхилена без її розгляду, оскільки це суперечить праву на перегляд судових рішень та праву на захист, що передбачені Конституцією України та статтею 6 Європейської Конвенції з захисту прав людини та основних свобод. Тому судове засідання у Верховному Суді визначить, як у подальшому будуть розглядатися касаційні скарги по кримінальним справам.

Окрім того, сама справа по звинуваченню Б.Фельдмана є безпрецедентною в кримінальному судочинстві. Одною з унікальних особливостей цієї справи є те, що справа була порушена по факту ухилення від сплати податків шляхом безпідставного віднесення до складу валових витрат банку платежів на користь зарубіжних компаній після того, як Вищим Арбітражним Судом України не включення вказаних платежів до складу валових витрат було визнано законним і позови податкової до банку з цього питання були відхилені. Таким чином, якщо Верховний Суд не визнає цю справу незаконно порушеною, систему господарських судів можна ліквідувати, оскільки буде визнано, що їхні рішення все одно не мають жодного значення.

Також судовий процес в цій справі мав значну кількість грубих порушень. Особливим порушенням слід вважати винесення постанови судом про позбавлення обвинуваченого останнього слова. Докладно дивіться тут: http://ageyev.org/cases/feldman/ukhvala17.04.02.htm

У постанові суд навів мотиви, якими він керувався при прийнятті цього рішення: „У своєму останньому слові підсудний почав розповідати аргументи, які вже розповідав раніше, коли його допитували в судовому засіданні в якості підсудного, висловлював політичні декларації, стверджував про політичний та замовницький характер цієї справи, висловлював негативні характеристики слідчого, експерта та інших осіб, що мали стосунок до цієї кримінальної справи, висловлював погрози на адресу працівників прокуратури, що брали участь в справі, читав суду окремі положення з підручників по кримінальному та цивільному праву…” У прийнятому рішенні зазначалося: „позбавити Фельдмана останнього слова та видалити його з залу суду”.

З приводу порушень, які були вчиненні під час розгляду цієї справи, Б.Фельдманом подані декілька скарг до Європейського суду з прав людини. Хоча їхня доля ще не відома, незрозуміло як сторона буде доводити використання нею усіх національних етапів захисту, оскільки Верховний суд України є обов’язковою інстанцією перед подачею скарги до європейського суду.

Засідання буде відкритим і вхід є вільним. З приводу акредитації журналісти можуть звернутися до прес-служби Верховного Суду України (керівник прес-служби Шляпошнікова Ліана Юріївна, тел.: 253-42-18).

З повним текстом касаційної скарги Б.Фельдмана можливо ознайомитися тут:

www.ageyev.org/cases/feldman/cassation

Дивіться огляд справи Б.Фельдмана:

www.ageyev.org/cases/feldman/feldmancasereport25dec2003.htm

Дивіться також публікацію по цій темі:

Владимир Бойко Куда исчезли деньги банка “Славянский” (история одного ограбления)

Секретаріат Ради українських правозахисних організацій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: