Публікація

Як зафіксувати матеріальну шкоду від повені внаслідок підриву Каховської ГЕС?

Після підриву російськими військовими Каховської ГЕС минуло 20 днів. Вода, яка в перші дні затопила Херсонщину поступово йде, відкриваючи наслідки затоплення. За даними ДСНС, на ранок 26 червня підтопленими залишаються два будинки у двох населених пунктах на правому березі та 17 населених пунктів на тимчасово окупованій території. Багато жителів Херсонщини, чиї будинки затопило, не знають як зафіксувати матеріальну шкоду і чи потрібно узагалі це зробити? Як пояснює адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини, юрист громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» Олександр Данилов, наразі окремого нормативно-правового акту, порядку чи процедури щодо компенсації матеріальної шкоди, яка сталася через повінь, – немає. Але зафіксувати заподіяну підривом ГЕС шкоду можливо. Як це зробити?    

Закон та компенсація

адвокат Олександр Данилов

Є позиція влади, вона інформує, що пошкодження через підрив Каховської ГЕС підпадають під дію загального Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» №7198.

Тобто юридично немає різниці – чи житло зруйноване під час артобстрілу, чи внаслідок затоплення. Адже причина одна – російська агресія, воєнні злочини РФ. 

Власник пошкодженого/зруйнованого будинку або квартири може самостійно подати заяву через:

 • «Дію»;
 • Центр надання адміністративних послуг;
 • органи соцзахисту;
 • нотаріуса.

Подати її можна незалежно від місця фактичного перебування. Після того на адресу будинку має приїхати спеціальна комісія, яка складе акт про пошкодження та визначить вартість відновлення майна.

Що ж робити жителям лівобережної Херсонщини? 

На тимчасово окуповану частину Херсонщини комісія виїхати не має можливості. Як діяти в такому випадку? 

Олександр Данилов радить обов’язково максимально зафіксувати наслідки повені:

 • зробити фото/відео фіксацію;
 • скласти акт;
 • звернутися до поліції.

Проте в умовах окупації у переважній більшості випадків просто неможливо виконати всі рекомендовані дії. Але це не критично. Головне – зробити максимум із можливого, навіть якщо це лише один пункт із багатьох.

 • Сфотографуйте та зніміть на відео пошкоджене/зруйноване майно з різних ракурсів: загальний фон будинку, господарські споруди з акцентом на пошкоджені місця, можливо, щоби було видно сусідні будинки; 
 • якщо є табличка з адресою на будинку чи хвіртці – обов’язково зафіксуйте;
 • загальні фото (1-2 стіни ззовні);
 • декілька фото/відео кожної кімнати (з акцентом на зруйноване) та з різного ракурсу: загальний, 1-2 стіни й пошкодження;
 • пошкодженої побутової техніки, меблів тощо.

Потім складіть письмовий акт у простій довільній формі. 

Для цього запросіть людей, які засвідчать документ. Рекомендується залучати сусідів, співмешканців, «квартальних», представників ОСББ та/чи органів місцевого самоврядування (якщо вони не виїхали або не стали колаборантами). 

В акті зазначте: 

 • перелік присутніх осіб (ПІБ, адреси, номери телефонів), 
 • дату та місце складання акту, 
 • фактаж (коротко: коли та за яких обставин сталося пошкодження майна), 
 • детальний опис пошкоджень будинку та інших матеріальних цінностей (побутової техніки тощо).

– В описі можна зазначити, що обстеження почалося, наприклад, о 14 годині, а коли завершите, зазначте час, коли воно було закінчено, – пояснює юрист громадської приймальні. – Опишіть своїми словами, коли та чому сталося пошкодження. Наприклад, 10 червня  внаслідок підтоплення водами річки Конка, Дніпра й так далі (але обов’язково зазначте, що це сталося через підрив Каховської ГЕС). Перелічіть, що саме зіпсовано: стіл, шафа, холодильник, стіни, шпалери, відсутні дах, вікна, двері, стала непридатна до використання підлога, авто в гаражі. Прописуєте все максимально детально. 

Потім присутні особи, які зазначені на початку акту, ставлять під ним свої підписи.

Якщо не маєте можливості зробити це, адже перебуваєте в іншому місці, – попросить знайомих, які залишилися там, або їдуть до того населеного пункту. 

Зверніться до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження за фактом пошкодження/руйнування майна. Якщо є можливість, зробіть це дистанційно особисто: 

Якщо такої можливості немає, попросить звернутися із заявою до поліції родичів, друзів, знайомих, які перебувають у безпеці – на території, підконтрольній Україні.

Мешканка Херсону сидить біля підтопленого будинку. Фото: Костянтина і Влади Ліберови. Джерело: Instagram

Що робити, коли документи на будинок втрачені?

– Для складання  акту про матеріальну шкоду не важливо, чи є у вас «на руках» цей документ,  чи немає, – пояснює правозахисник. – Для звернення до поліції документ на право власності бажано мати, але не обов’язково. Адже звернутися й повідомити правоохоронні органи про те, що через воєнний злочин РФ, через підрив Каховської ГЕС ваш будинок, а також речі, побутова техніка, які в ньому перебували, затопило, – може будь-хто. Поліція додасть цю інформацію в реєстр. Тобто факт, що ви постраждали, уже буде офіційно зафіксовано. Якщо ж говорити взагалі про подальші дії з відновлення втрачених документів, то це вже залежить від того, ким вони надані. Наприклад, якщо ви володієте майном на підставі договору дарування, виданим нотаріусом, то можете звернутися за дублікатом до цього нотаріуса. Звісно, якщо наразі перебуваєте в Олешках, чи Голій Пристані, – у вас нотаріусів наразі нема. Тому розв’язувати це питання треба буде тоді, коли ви вже будете в безпеці й на території, підконтрольній Україні. Але загальні правила відновлення документів дуже прості. Правило перше: звертаємось до того органу, який нам видав первинний документ. Якщо такий орган уже не існує, чи у вас не має можливості отримати в ньому дублікат, тоді – правило друге: судовий захист.

За законодавством, термін подання заяви на компенсацію – рік з моменту пошкодження житла. Це стосується лише підконтрольної Україні території. Проте жителям правобережжя Херсонщини юрист рекомендує робити все максимально оперативно. Оскільки чим швидше це зробити, тим раніше почнеться процес відшкодування. Крім того, можуть виникнути якісь складнощі, або додаткові вимоги до документів, фотографій, чи свідків. І їх простіше вирішувати зараз, ніж через рік. 

Щодо лівобережжя Херсонщини, то це питання постане лише з моменту деокупації.

Матеріал підготували журналісти видання «Вгору»


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube


Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: