Публікація

Як цивільному отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни: пояснення юристів УГСПЛ

21 березня 2022 року життя вимушеного переселенця з Авдіївки пана Геннадія поділилось на «до» та «після». Коли чоловік був у батьківській хаті в смт. Очеретино на Донеччині, його поранило осколком від вибуху ракети, яку скинув ворожий літак. Чоловік втратив око. Пан Геннадій звернувся за оформленням інвалідності до медико-соціальної експертної комісії. Але там вирішили, що не військові дії спричинили інвалідність чоловіка, а «загальне захворювання». Нині він добивається справедливості разом з правозахисниками Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Рівне. 

Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos.com

Загальне захворювання 

Коли чоловіка поранило уламком він не одразу зміг пройти медичний огляд. Лише через тиждень лікарі встановили поранення правої лобної кістки голови, обличчя та правого ока. Пан Геннадій фактично втратив око внаслідок вибуху.

Після лікування чоловік звернувся за оформленням інвалідності і очікував, що медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) у своєму рішенні відобразить причинно-наслідковий зв’язок травми, яка спричинила інвалідність. Та МСЕК вирішила, що інвалідність настала внаслідок «загального захворювання». Через це рішення чоловік втрачає право на отримання безкоштовного лікування, подальшу реабілітацію та інші соціальні пільги, які держава гарантує людям з інвалідністю внаслідок війни. З таким висновком Геннадій не погодився та звернувся до громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Рівне за правовою допомогою. Юристка приймальні допомогла чоловіку скласти та подати позов до суду про встановлення факту та підтвердження відповідного зв’язку. 

Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos.com

Застарілі норми

Хоча процедура отримання статусу особи з інвалідністю врегульована нормативними документами, зокрема і Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Порядком встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я» від 25.04.2018 № 306, проте ряд норм вже застаріли. Адже у документах йдеться про поранення, отримані на території Луганської та Донецької областей саме в зоні проведення Антитерористичної операції (АТО). До переліку таких населених пунктів смт. Очеретино (де Геннадій отримав поранення) – не входить.

Під час повномасштабної війни Росія обстрілює усю територію України, тож і отримати поранення, а як наслідок – інвалідність, мирні жителі можуть в будь-якій частині держави.

Що робити, якщо людина отримала поранення через військові дії РФ, а МСЕК вказує у документі причиною загальне захворювання? 

У подібній ситуації як, зокрема, у випадку Геннадія, варто звернутися до суду задля встановленням причинно-наслідкового зв’язку отримання інвалідності внаслідок війни. Оскільки факти воєнної агресії Росії проти України, а також окупації частини Донецької та Луганської, Херсонської, Харківської та Запорізької областей України є загальновідомими – їх не потрібно доказувати. Відтак, у суді необхідно визначити та підтвердити зв’язок між отриманням поранення і військовою агресією Російської Федерації.

Після набрання чинності рішенням суду про факт отримання поранення внаслідок війни його варто подати разом з іншими документами, які стосуються набуття інвалідності (заява особи, висновок МСЕК) до Міжвідомчої комісії при Міністерстві у справах ветеранів України.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube


Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт, або на сторінку у Фейсбук.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної приймальнею УГСПЛ у Запорізькій області, у рамках глобальної...

15 July 2024

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: