Публікація

Як оформити статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій: роз’яснення правозахисників

Десятий рік поспіль українські діти переживають насильства, травми, втрати, руйнування, розлучення з рідними та друзями через вимушене переміщення. Відповідно до ст. 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» держава має вживати всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів чи постраждали від них. Ці заходи також включають забезпечення догляду за дітьми та возз’єднання їх з членами сім’ї, зокрема розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон. Сприяти цьому ще з червня 2017 року має спеціальний Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (далі — Порядок).

У червні 2023 року Порядок нарешті оновили відповідно до подій в Україні після повномасштабного вторгнення. Як дитині оформити цей статус — розбиралися правозахисники Сумської громадської приймальні УГСПЛ.

Хто має право на оформлення статусу?

Порядок як і раніше, визначає три види насильства над дітьми: фізичне, сексуальне та психічне

Право на отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту, має особа, яка, на момент не досягнення нею повноліття, пережила наступне: 

 1. отримала під час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації поранення, контузію, каліцтво; 
 2. пережила фізичного, сексуального насильства; 
 3. була жертвою викрадення або незаконного вивезення за межі України; 
 4. залучалась до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань; 
 5. незаконно утримувалась, у тому числі в полоні; 
 6. зазнала психологічного насильства.

Статус надається органом опіки та піклування за фактичним місцем проживання дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Ілюстративне фото. Джерело: pixabay.com

Які документи варто підготувати? 

Для надання статусу законний представник дитини або сама дитина, якій виповнилося 14 років, або у разі, коли дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування подають до служби у справах дітей заяву про надання статусу, згоду на обробку персональних даних і копії таких документів:

 1. свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
 2. документа, що посвідчує особу заявника;
 3. документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, — документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;
 4. довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);
 5. паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжки (у разі наявності);
 6. паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);
 7. витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

Важливо: наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини, при цьому, під час надання дитині статусу заявником визначається обставина, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини.

Відтак, якщо дитина зазнала поранення контузію чи каліцтва — до пакета документів також подаються виписки з медичної картки дитини або консультаційного висновку спеціаліста, видані після медичного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров’я та науково-дослідних установах, визначених МОЗ, із зазначенням діагнозу згідно з Міжнародною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я десятого перегляду, отриманих у період здійснення воєнних дій, збройних конфліктів.

Якщо дитина зазнала фізичного, сексуального насильства; була викрадена або незаконно вивезена за межі України; залучалась до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань; незаконно утримувалася, у тому числі в полоні, також подаються копії:

 • заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення або про залучення дитини до провадження як потерпілої, зареєстрованої в установленому порядку у відповідних правоохоронних органах;
 • витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження (незалежно від результатів досудового розслідування) за зазначеною заявою про вчинення злочину щодо дитини в зоні воєнних дій та збройних конфліктів;
 • висновку експерта за результатами судової експертизи (за наявності), проведеної в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні, якою встановлено факти фізичного, сексуального насильства щодо дитини внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Ілюстративне фото, canva.com

Особливості встановлення факту психологічного насильства над дитиною

Якщо дитина зазнала психологічного насильства, до основного пакету документів додаються:

 • висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за формою, затвердженою Мінсоцполітики. До оцінювання потреб може бути залучений психолог/практичний психолог, психотерапевт, психіатр, що працює в іншому закладі, установі, організації. На основі висновку оцінки потреб у соціальних послугах за згодою батьків/законних представників дитина направляється до відповідного закладу/організації для реабілітації та отримання відповідних соціальних послуг;
 • копія посвідчення з написом «Посвідчення члена сім’ї загиблого», якщо дитина отримала статус відповідно до Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740;
 • копії свідоцтва про смерть та документа, що підтверджує загибель особи внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, або копія документа, що підтверджує смерть особи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, у разі загибелі батьків дитини або одного з них з-поміж цивільних осіб.

Якщо вам відмовили в статусі неправомірно — звертайтеся до суду

Рішення про надання або відмову в наданні статусу приймається органом опіки та піклування протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини документів, що подавалися. Рішення про відмову може бути оскаржено в суді. Тож, якщо ви вважаєте, що є підстави для оформлення цього статусу — звертайтеся до правозахисників УГСПЛ, щоб оскаржити рішення органу опіки та піклування. У разі виконання всіх вимог та прийняття відповідного рішення, інформація про дитину, якій надано статус, вноситься до банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

В УГСПЛ констатують: поки в Україні сам статус не передбачає конкретних пільг, крім безоплатного харчування в закладах освіти. Але його отримання сприятиме формуванню державної політики у сфері захисту дітей. Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів надається довічно, тож є перспектива, з майбутніми змінами законодавстві та увагою міжнародних організацій, що діти, які відчули на собі наслідки повномасштабного вторгнення, отримають певні компенсації та переваги.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube


Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим внаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: