Публікація

Узагальнення подій, які відбулися у м. Херсоні та Херсонській області протягом 274 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 листопада 2022 року)

Підготував Олександр Данилов, адвокат

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 274 днів повномасштабної російсько-української війни.  

Було задокументовано та внесено до бази даних  2424 епізодів  Українська Гельсінська спілка з прав людини веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Херсоні та Херсонській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Херсоні та Херсонській області протягом 273 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24  листопада 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Необхідно  звернути увагу, що кількість епізодів щомісячно збільшується як за рахунок вчинення російськими військовими воєнних злочинів у поточному місяці так і за рахунок виявлення раніше вчинених злочинів.

 

 1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Херсонській області нами було зафіксовано загалом 1021 епізоду пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Постраждалих – 1371 людина.

 

Херсонська область:

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 250 184
Поранення людини 334 197
Зґвалтування 5 4
Порушення прав 263 158
Зникнення людини 520 479
Усього 1371 1021

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Херсонській області (включно з Херсоном) внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 250 людей та було поранено щонайменше 334 людини.

 

Ось деякі з цих випадків за останній місяць:

22 листопада 2022 року у м. Нова Каховка російські військові викрали з власного гаражу батька та сина.

А як розповіли друзі викрадених: «27 листопада їхні рідні нам повідомили, що Анатолія і Сашка напередодні знайшли розстріляними в лісі під містом…».  Викрадені та вбиті Анатолія Прокопчук та його син Олександр Прокопчук

Джерело 1              Джерело 2

 

Внаслідок обстрілів ввечері 24 листопада 2022 року  російськими військами в м. Херсона у мкр. Житлоселище поранено 10 осіб та 4 людини загинуло.        

Джерело 1       Джерело 2

 

Внаслідок обстрілу російськими військовими м. Херсона у період 24-25 листопада 2022 року  загинула співробітниця театру ім. М.Куліша Наталя Христенко.

Джерело

 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Херсонській області  (включно з Херсоном) було зафіксовано факти можливого зґвалтування щонайменше 5 цивільних осіб. Фіксування такої категорії злочинів ускладняється з одного боку- обмеженим доступом документаторів до жертв насилля, а з іншої – необхідністю прискіпливої  перевірки такої інформації.

Серед випадків порушення прав людини найрозповсюдженими є факти незаконного позбавлення волі – 147 потерпілих.

Також задокументовані факти примусової праці полонених військовослужбовців ЗСУ та примусової праці ув’язнених, що перебувають у виправних установах.

 

1.3  Інформація про зникнення людей.

За рахунок покращення якості збору інформації, вдалось дізнатись долю багатьох осіб, що були викрадені. Зокрема велика кількість з них в подальшому були звільненні у період до 2 тижнів, що дозволило кваліфікувати ці випадки як факти незаконного позбавлення волі. І як наслідок зменшило кількість випадків які ми кваліфікуємо як насильницьке зникнення. Хоча нажаль це явище продовжує бути масовим і розповсюджене від найменших селищ до м. Херсона та районних центрів.

Нам вдалось задокументувати в нашій базі даних відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 520 цивільних осіб.

Серед категорій осіб, що переважно зникають:

 • колишні учасники АТО;
 • діючі та колишні співробітники правоохоронних органів;
 • активні учасники та організатори проукраїнських мітингів;
 • журналісти;
 • керівники органів місцевого самоврядування;
 • керівники підприємств, фермери;
 • вчителі.

Переважна більшість звільнених осіб з тих, хто раніше був викрадений – ймовірно піддавались психологічному та фізичному насиллю. Нам вдалося зафіксувати щонайменше 31 випадок ймовірного катування людей.

Окремо необхідно звернути увагу, що цивільні особи, які зникли, умовно поділяються на чотири категорії за строком тримання:

до 1 місяця – приблизно ¼ частина всіх випадків

від 1 місяця до 2 місяців – приблизно 2/5 частини всіх випадків

від 2 місяців до 3 місяців – приблизно ¼ частина усіх випадків

більше 3 місяців – кожний 14 випадок.

* Кількість зафіксованих випадків  незаконних затримань/позбавлення волі пропорційно є менш коректною відносно випадків насильницького зникнення, оскільки у великій кількості випадків рідні затриманих/викрадених не одразу звертаються за допомогою чекаючи декілька днів. Тому значну кількість короткострокових затримань нам невідомо.

 

Ось деякі з цих випадків за останній місяць:

29 жовтня  2022 року  російські військові викрали місцевого мешканця в селі Борозенське, Бериславського району Херсонської області Кіца Івана Олександровича.

Джерело

 

 1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

 

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Херсонській області (включно з Херсоном) за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 2899 цивільних об’єкта, серед яких:

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 2153
Будівлі освітньо-виховних закладів 113
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів 11
Будівлі державних установ 22
Будівлі культурно-розважальних закладів 14
Будівлі культового призначення 9
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 165
Об’єкти транспортної інфраструктури 9
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 55
Історичні пам’ятники 18
Господарчі угіддя, ліси 33
Мости 3
Автомобілі, транспортні засоби 294
Загалом об’єктів 2899

 

Ось, деякі з цих випадків з а останній місяць:

24 листопада 2022 року у м. Херсоні по вул. Мала Садова 7, внаслідок потрапляння ракети російських військових пошкоджено багатоквартирний житловий будинок.

Джерело

 

24 листопада 2022 року у м. Херсоні по вул. 49 Гвардійській дивізії 21, внаслідок потрапляння ракети російських військових пошкоджено житловий будинок.

Джерело

 

24 листопада 2022 року у м. Херсоні по вул. 200 років 40Б , внаслідок потрапляння ракети російських військових пошкоджено житловий будинок.

Джерело 1               Джерело 2

 

24 листопада 2022 року у м. Херсоні по проспекту адмірал Сенявіна 35 , внаслідок потрапляння ракети російських військових пошкоджено автосалон.

Джерело

 

24 листопада 2022 року у м. Херсоні по вул. Фрітаун 82 , внаслідок потрапляння ракети російських військових пошкоджено Загально освітню школу №46.

Джерело

 

 1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Херсонській області (включно з Херсоном) мали місце щонайменше наступні події:

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 1124
Обстріл зі стрілецької зброї 76
Вибуховий пристрій 40
Ушкодження транспортним засобом 26
Катування, нелюдське поводження 33
Зникнення 470
Незаконне позбавлення волі 147
Використання цивільного населення в якості щита 37
Привласнення майна цивільних осіб 312
Умисне вбивство цивільної особи 35
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 1
Зґвалтування 4
Примусова мобілізація 1
Захоплення цивільної будівлі 126
Інше 29

 

 1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Херсонській області (включно з Херсоном) нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 76
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 21
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 696
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 710
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 13
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 56
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 39
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 490
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими 32
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 1
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 120
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 151
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 283
РС 8 (2) (b) (xxii) Зґвалтування 3
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита 36
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 138
РС 8 (2) (a) (v). Примусова мобілізація 1
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 11
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 11
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 319
РС 8 (2) (a) (vii) Використання росіянами знаків розрізнення української армії 2
РС (8) (2) (XV) Примушення до праці на користь військових сил Росії 2

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

 1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, порушень режиму гуманітарних коридорів та напади на гуманітарні вантажі й колони, волонтерів, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (d), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (ііі), (iv), (v), (vii), (viii), пункт (b) підпункти (ii), (iii), (iv), (v), (viii), (ix), (xx), (xxii), (xxiii), (xxv).

 

 1. Завдяки звільненню ЗСУ правобережної частини Херсонської області російські військові обстрілюють переважно м. Херсон та населенні пункти на березі р. Дніпро на деокупованій території. Як наслідок найбільша кількість фактів пошкодженого та зруйнованого майна, вбитих та поранених цивільних спостерігається у м. Херсоні.

 

 1. Посилення фільтраційних заходів російськими військовими на Лівобережжі Херсонської області, перевірки сталі масовими та жорстокішими. Але через відключення електроенергії, мобільного зв’язку та інтернету   інформація про викрадених цивільних мешканців зменшилась в рази.

 

 1. Через пошкодження російськими військовими при відступі систем життєзабезпечення, зокрема електропостачання та водопостачання на деокупованих територіях фіксується гуманітарна напруга. Ситуація погіршилась із зниженням температури повітря.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: