Публікація

Україна розробила механізм отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни для мирних громадян

Через 4 роки проведення Антитерористичної операції Україною внесені відповідні зміни до законодавства та мирні громадяни, які отримали інвалідність під час проведення Антитерористичної операції, мають право на отримання інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, а не загального захворювання, та визнаються особами з інвалідністю внаслідок війни.

При цьому постраждалі, які були поранені на територій, на якій органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, мають право на отримання статусу згідно вказаного закону лише в разі отримання поранення до 1 грудня 2014 року.

14 листопада 2017 року Верховною радою України були внесені зміни до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (які набули чинності 28 лютого 2018 року) та віднесено до осіб, які належать до осіб з інвалідністю в наслідок війни, мирних громадян, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 року, а з 1 грудня 2014 року – на території проведення антитерористичної операції, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях.

9 листопада 2018 р. набрало чинності Положення про міжвідомчу комісію з питань установлення фактів отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції. Цим положенням затверджений порядок діяльності комісії та форму заяви про встановлення факту поранення від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції.

Для встановлення вказаного факту постраждалі мають заповнити заяву встановленого зразка, до якої додати наступний пакет документів:

  • копії паспорта та документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів;
  • копії медичних документів, які отримані під час проходження лікування після поранення;
  • копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;
  • висновок медичного експерта, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від боєприпасів;
  • довідка про відсутність (наявність) судимості за злочин проти основ національної безпеки України або злочин проти громадської безпеки у постраждалої особи (у разі надання згоди постраждалої особи або її представника, висловленої у письмовій формі, додається за запитом міжвідомчої комісії);
  • витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження стосовно факту отримання постраждалою особою поранень чи інших ушкоджень здоров’я від боєприпасів (у разі надання згоди постраждалої особи або її представника, висловленої у письмовій формі, додається за запитом міжвідомчої комісії).

 

Заповнену заяву з пакетом документів необхідно направити за адресою Комісії: провулок Музейний, б. 12, м. Київ, 01001.

Незважаючи на те, що в Законі міститься обмеження щодо отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни пораненням на непідконтрольних територіях до 1 грудня 2014 р., ми радимо звертатися всім пораненим особам, які мають необхідний пакет документів, виданий органами української влади, до межвідомчої комісії. В разі отримання відмови в наданні статусу, її можна оскаржити в суд.

Після отримання підтвердження поранення саме від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, постраждалий подає його медико-соціальній експертній комісії, яка проводила медико-соціальну експертизу щодо такої особи раніше. Медико-соціальна експертна комісія протягом п’яти днів установлює причинний зв’язок інвалідності з ушкодженням здоров’я від боєприпасів, одержаним постраждалою особою на території проведення антитерористичної операції, та видає особі, яка подала документи, довідку про групу та причину інвалідності. Що дає право постраждалій особі на визнання її особою з інвалідністю внаслідок війни та користування пільгами для цієї категорії осіб.

Пільги, на які мають право особи з інвалідністю внаслідок війни, встановлені в ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Підготувала юрист ЦСС УГСПЛ Юлія Науменко

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: