Публікація

Рік повномасштабної війни у Житомирі та Житомирській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнена інформація, зібрана Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за рік повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних  256 епізодів. Українська Гельсінська спілка з прав людини веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Житомирській області.

У цій статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у  Житомирській області протягом 365 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого 2022 – 24 лютого  2023 року). 

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Житомирській області  нами було зафіксовано загалом 49 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Житомирська область:

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 43 19
Поранення людини 100 29
Зникнення людини 1 1
Усього епізодів 144 49

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення
За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом у Житомирській області внаслідок артобстрілів загинуло 43 людини та було поранено 100 людей.

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом в Житомирській області не було зафіксовано фактів можливого зґвалтування цивільних осіб

1.3  Інформація про зникнення людей

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період загалом у Житомирській області  зафіксовано 1 випадок можливого зникнення цивільних осіб

 

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок артобстрілу

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Житомирській області  за досліджуваний період внаслідок артобстрілів було пошкоджено щонайменше 828 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 655
Будівлі освітньо-виховних закладів 18
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів 6
Будівлі державних установ 8
Будівлі культурно-розважальних закладів 5
Будівлі культового призначення 5
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 52
Громадська організація  1
Об’єкти транспортної інфраструктури 8
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 17
Господарчі угіддя, ліси 21
Мости 4
Автомобілі, транспортні засоби 16
Об’єкт невідомий 7
Історичні пам’ятки 5
Загалом об’єктів 828
ФОТО: https://www.facebook.com/liudmylazubko.official

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Житомирській області мали місце щонайменше наступні події:

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 113
РСЗВ “Град” 2
Авіаудар 61
Ракетний удар  59
РСЗВ “Ураган” 2
Вибуховий пристрій 15
Умисне вбивство цивільної особи 1
Незаконне позбавлення волі  1
Привласнення майна цивільних осіб 2
Обстріл зі стрілецької зброї  1

 

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Житомирській області  нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 27
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 18
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 17
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 150
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом 4
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 2
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 13
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 25
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 1
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 1
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або не вибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 3
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 7
Недостатньо відомостей для попередньої кваліфікації 2

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно судом.

 

5. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, вбивства цивільних осі, умисне тілесне ушкодження цивільної людини та зникнення цивільної людини, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель, освітньо – виховних закладів, лікувально – оздоровчих закладів, державних установ, культурно – розважальних закладів, будівлі культового призначення  та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та не вибіркових обстрілів, а також застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або не вибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, та мінування території протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування та розграблення населеного пункту.

ФОТО: https://www.facebook.com/liudmylazubko.official

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункт (а) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф 2 (а) підпункт (ііі) та за статтею 8 параграф 2 (b) підпункти (ix), (v), (ii), (iv), (xvi), (xx).

За період 24 січня 2023 – 24 лютого 2023 року не зафіксовано ймовірних воєнних злочинів на території Житомирської області, однак 21 лютого 2023 року в одній із територіальних громад у лісовому масиві було знайдено уламки російської ракети, які впали під час російських масових ракетних ударів. 

Ми і надалі продовжуємо збирати та аналізувати інформацію щодо воєнних злочинів, здійснених російськими військовими на території Житомирської області.

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу: [email protected] 

Загальне фото до статті: UNIAN 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: