Публікація

Право на працю в умовах повномасштабної війни. Дослідження в Хмельницькій області

Внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України та усього українського народу, тисячі людей були змушені в найкоротші терміни покидати свої домівки та робочі місця. 

Така зміна місця проживання та перебування працездатних осіб, які були змушені тікати від війни та терору, поставила гостро запитання, чи може впоратися система трудового забезпечення, в тому числі на місцях, із завданнями щодо реалізації права на працю?

Для проведення аналізу щодо реалізації права на працю, особами які постраждали внаслідок збройної агресії РФ, та наявності правових механізмів та ініціатив у цьому питанні, нами було проведено моніторинг із вивченням внутрішнього запиту особі, а також локальних нормативних актів на прикладі Хмельницької області.

За даними дослідження з 24 лютого до 5-го травня у Хмельницькій області розселили майже 338 тисяч внутрішньо переміщених осіб, враховуючи тих, які зупинялися в регіоні тимчасово. Станом на 5-те травня на території області залишалося 153,5 тисячі переселенців.

До Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в період з 24 лютого по 15 серпня 2022 року звернулися по допомогу 180 осіб, які мають статус ВПО. За той самий період до Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги звернулося 553 особи, яка мають статус ВПО. Згідно з опрацьованою відповіддю Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, в період з 24 лютого по 15 серпня 2022 року, до центру звернулося 343 особи, яка повідомляли про свій статус ВПО.

Найбільш поширеними питаннями є: 

  • припинення трудових відносин під час воєнного стану;
  • не виплата заробітної плати;
  • переведення працівника на простій з вини роботодавця, призупинення трудового договору.

Таким чином, ми встановили великий соціальний запит дотримання та реалізації трудового права, особами, які були змушені покидати домівку внаслідок війни.

Паралельно, ми опрацювали «Програму економічного та соціального розвитку Хмельницької області на 20̈21 рік», яка затверджена Рішенням обласної ради від 08 квітня 2021 року №39-4/2021, Програму зайнятості населення Хмельницької області до 2020 року, Стратегію розвитку Хмельницької області на 2021 – 2027 роки, яка затверджена Рішенням обласної ради від 20 грудня 2019 року №49-29/2019, План заходів з реалізації Стратегії розвитку Хмельницької області на 2021 – 2023 роки, який затверджений Рішенням обласної ради від 20 грудня 2019 року №50-29/2019 та Програму зайнятості населення Хмельницької міської територіальної громади на 2021-2023 роки.

На жаль, ми констатували той факт, що лише у двох з п’яти вище наведених документах згадується така соціальна категорія, як внутрішньопереміщена особа та захист її трудового права.

Після системного аналізу пропонуємо:

  1. Розробити цільові програми працевлаштування ВПО. 
  2. Створити спеціальні консультаційні центри (штаби) які б здійснювали навчання та підготовку ВПО, щодо пошуку роботи.
  3. Створення єдиного спеціального реєстру ВПО.

Завантажити звіт повністю: Право на працю, Хмельницька область

Дослідження провели правозахисники Громадської приймальні УГСПЛ в місті Хмельницький, яка працює на базі ГО «Подільська правова ліга»

Звіт підготовлено за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine.  Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: