Публікація

Працювати не можна відмовитись: як діяти бізнесу під час повітряної тривоги?

Повномасштабне вторгнення рф в Україну привнесло нові виклики в життя українського бізнесу. Одне із найактуальніших питань: як працювати під час оголошення повітряної тривоги. Адвокатка та юрист приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України, Юлія Лісова і Артем Таукач  розповіли про особливості трудових відносин після оголошення про небезпеку обстрілу.

Перш за все керівники суб’єктів господарювання зобов’язані забезпечувати цивільний захист як своїх працівників, так і клієнтів/відвідувачів, у тому числі і під час сповіщення про повітряну тривогу в населеному пункті, де розташоване підприємство.

У статті 153 Кодексу законів про працю України йдеться: роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, що становить явну небезпеку для життя працівника, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. Більш того, працівник має право відмовитися від виконання дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, що становить небезпеку для життя чи здоров’я такого працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

Ілюстративне фото: depositphotos.com
Ілюстративне фото: depositphotos.com

Тобто вимоги роботодавця продовжувати працювати під час оголошення повітряної тривоги без забезпечення організації безпечних умов для продовження праці, наприклад, переведення в укриття, є незаконними. Працівник працівник має право відмовитися від їх виконання.

Нині чинне законодавство України не передбачає прямої відповідальності за роботу підприємства під час повітряної тривоги. Втім, до посадових осіб роботодавця може бути застосовано адміністративну (ст. 41 КУпАП, порушення законодавства про охорону праці) та кримінальну відповідальність (ст. 271 ККУ), якщо роботодавець не вживав заходів щодо забезпечення безпеки працівників, зокрема заходів реагування у випадку повітряної тривоги, та це заподіяло шкоди здоров’ю потерпілих, загибель людей або інші тяжкі наслідки.

Чи зобов’язаний роботодавець забезпечити укриттям працівників?

За чинним законодавством, такого зобов’язання у роботодавця немає. Однак, відповідно до ст. 130 Кодексу цивільного захисту України роботодавець зобов’язаний розробити та затвердити інструкції щодо дій персоналу у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій (зокрема, у разі повітряної тривоги). Також роботодавцям рекомендується проводити регулярні тренінги та нагадування для персоналу щодо порядку дій у випадку повітряної тривоги.

Чи оплачується робочий час, коли працівники перебувають в укритті?

Якщо працівник знаходиться в укритті під час повітряної тривоги та не має можливості продовжувати там свою роботу, то, відповідно до ст. 113 КЗпП, для такого працівника має бути оформлений простій через виробничу ситуацію, небезпечну для життя чи здоров’я працівника, не з його вини. У такому випадку за працівником зберігатиметься середній заробіток.

Проте, якщо під час перебування в укритті у працівника зберігається можливість виконувати робочі завдання, то впроваджувати простій немає підстав чи потреби, а оплата праці відбуватиметься за загальними підставами.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: