Публікація

Позовні вимоги переселенців встояли в апеляційному суді Харкова

Рішення суду першої інстанції щодо прав переселенців, які були здобуті завдяки допомозі громадської приймальні УГСПЛ у Сумах, незважаючи на оскарження Департаменту соціального захисту, залишені без змін в апеляційній інстанції. Чи поверне держава виплати переселенцям?

Гарантовану допомогу переселенці вимушені вимагати

Так склалася доля, що Катерина покинула рідну домівку. Адже Авдіївка залишається містом, небезпечним для проживання, упродовж всього проведення АТО на Сході України.

Вже у Сумах жінка народила дитину, життя родини почало потрохи налагоджуватись. Чи треба казати, що активної підтримки від держави вона не відчула, як і більшість переселенців?.. Тим не менш, щомісячна адресна допомога на покриття витрат на проживання, яку Катерина отримувала на себе та дитину, складала вагому частину сімейного бюджету. Нагадаємо, що для постійного отримання цієї соціальної виплати, внутрішньо переміщена особа постійно повинна проходити різноманітні перевірки, проставляти штампи, а до 2016 р. ще й подовжувати дію довідки переселенця кожні 6 місяців.

Так, у грудні 2015 р. Катерина вчергове звернулась до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради з заявою про подовження строку дії довідки. На півроку документ було подовжено, а потім жінці запропонували зареєструвати місце перебування в територіальному підрозділі Державної міграційної служби України. Щодо заяви про соцвиплати, трапилось деяке непорозуміння – жінці не нагадали, що її потрібно написати.

Нажаль, саме у той час захворіла дитина, отже ані подовжити строки реєстрації в органах ДМС, ані розібратися з виплатою «переселенських» переселенка не встигла. Коли при першій можливості вона звернулась до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, славнозвісні печатки там вже не проставляли. На той час ДМС України реєстрацією переселенців вже не займався, оскільки з 13 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 921-VIII від 24.12.2015 р., яким були внесені зміні до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 р.

Катерина, гадаючи, що відмітка ДМС вже не потрібна  і механізм реєстрації переселенців сформульовано, в березні знов звернулася до Управління соціального захисту населення з заявою про призначення їй щомісячної адресної допомоги. Але робітники соцзахисту, на той час ще відмовляли переселенцям в виплатах, керуючись Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, який затверджено славнозвісною постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» № 509 від 01.10.2014 р. та відповідні листи-роз’яснення, які надійшли «зверху» — від Мінсоцполітики України.

Тож жінці не залишалося нічого, окрім того, щоб звернутися до громадської приймальні УГСПЛ у Сумах. Для неї було підготовлено заяву до суду разом з проханням звільнити її від сплати судового збору. Зарічний районний суд м. Суми 12.05.2016 р. виніс своє рішення по справі № 591/1734/16-а, задовольнивши повністю позов Катерини – визнати вимоги органу соцзахисту неправомірними та виконати певні дії (здійснити нарахування та продовжити виплати). Але на цьому історія не закінчилася…

Перші перемоги в апеляційному суді

Департамент соцзахисту населення Сумської міської ради вирішив оскаржити рішення суду першої інстанції в Харківському апеляційному адміністративному суді. Незважаючи на те, що Катерина навіть не мала змоги заперечити апеляційній скарзі – папери поштою були доставлені їй занадто пізно – суд в Харкові теж став на бік переселенки.

юрист приймальні Вячеслав Пушин і переселенка Катерина Марченко
юрист приймальні Вячеслав Пушин і переселенка Катерина Марченко

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2016 р. апеляційна скарга Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради залишена без задоволення, а постанова Зарічного районного суду м. Суми від 12.05.2016 р. по справі № 591/1734/16-а залишена без змін. Разом з Катериною, юристи УГСПЛ у Сумах чекали на виконавчий лист, тож, як тільки він надійшов до жінки, було складено заяву про відкриття виконавчого провадження. Маємо сподівання, що у найближчий час переселенка та її дитина все ж таки отримують належну їм соціальну виплату.

Одночасно, зі справою Катерини, а також у наступні дні, у Харківському апеляційному суді також були залишені без задоволення ще близько шести апеляційних скарг за подібними справами з Сумщини. І, здається нам, це ще не кінець боротьби за права переселенців.

 Приймальня діє в рамках реалізації проекту Української Гельсінської спілки з прав людини «Посилення правових можливостей вразливих груп населення у суспільстві у захисті їхніх прав». Робота мережі громадських приймалень УГСПЛ здійснюється за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади (Global Affairs Canada) в рамках програми «Права людини понад усе» (Human Rights First).

 Громадська приймальна в м. Суми надає безоплатну правову допомогу за адресою: вул. Бєлінського, 2, офіс 4, у вівторок, середу, четвер з 10:00 до 16:00 — без попереднього запису, а в понеділок та п’ятницю ведеться прийом за записом, тел.: +38 (095) 3549888.

Підготувала Наталія Єсіна, помічник координатора УГСПЛ у м. Суми

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: