Публікація

Нові жертви дискримінаційних дій Національного Банку України

Правозахисники зазначають: своїми нормативними актами Національний банк України поділив кримчан на три групи: ті, що проживають в Криму, внутрішньо переміщені особи, та громадяни, які вже давно виїхали з Криму, проживають на материковій Україні та мають кримську прописку. І проблеми, які через недалекоглядні дії НБУ несподівано виникли у третьої групи, вирішити неможливо. Причина – недосконалість законодавства.

Спочатку, внаслідок постанови НБУ №699, кримчани були позбавлені можливості на рівних з іншими громадянами України користуватися банківськими послугами. Потім, постановою №810 НБУ спробував вирішити цю проблему, передбачивши, що довідка про статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) прирівнює кримчан до резидентів України. Але цей спосіб працює виключно щодо другої групи кримчан. Ті ж, хто вже тривалий час проживають на материковій Україні, за визначенням не є вимушеними переселенцями і тому навіть права на отримання такої довідки не мають. Відповідно, вони позбавлені можливості відкривати банківські рахунки, отримувати на них платежі, обмінювати валюту тощо.

Варто відзначити, що спроба отримати довідку ВПО шляхом повідомлення неправдивих відомостей про час виїзду з Криму тягне за собою кримінальну відповідальність.

За словами юриста Української Гельсінської спілки Дар’ї Свиридової: «Така ситуація,  викликана тим, що в держави немає на сьогодні чіткої, узгодженої та зрозумілої стратегії роботи з Кримом, людьми, які там живуть та переселилися звідти на материк. А відповідно, і нормативно-правові акти й законодавчі ініціативи, спрямовані на регулювання прав та режиму на окупованих територіях, дуже часто не відповідають реальним потребам. В гіршому випадку – призводять до ще більшого погіршення ситуації, в який знаходяться люди (як, наприклад, у випадку з НБУ)».

Правозахисники за підтримки Фонду стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини звернулися до суду та оскаржують дії Нацбанку. Проте, як зазначає Сергій Заєць, експерт Регіонального центру прав людини, розгляд стратегічної справи може довго тягнутися в судах. При цьому кримчани будуть вимушені щоденно зіштовхуватися з проблемами, які накопичуються, як снігова куля.

Варто відзначити, що в судовій справі проти Нацбанку на сторону правозахисників стала і український Омбудсман Валерія Лутковська. За словами Сергія Пономарьова, начальника відділу з питань недискримінації Секретаріату Уповноваженого з прав людини, Омбудсман вбачає в постановах Нацбанку всі ознаки прямої дискримінації кримчан, а відтак уважно слідкує за проходженням зазначеної судової справи, маючи свого представника на кожному засіданні суду. Як того передбачає чинне законодавство, Уповноважений з прав людини також готова надати суду свій висновок по цій справі в разі отримання відповідного звернення від Окружного адміністративного суду міста Києва.

Чергове засідання в Окружному суді міста Києва (вул. Каменєва, 8) відбудеться 22 січня о 10:30. До цієї дати суд зобов&#146язав НБУ надати антидискримінаційну експертизу, яка мала обов’язково проводитись в разі прийняття подібних нормативних актів.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: