Публікація

Комітет з питань Європейської інтеграції розглянув проект закону про перехоплення телекомунікацій

„Необхідність розроблення цього законопроекту полягає в тому, що сьогодні відсутні закони, які визначали б порядок регулювання правовідносин в сфері перехоплення телекомунікацій”, – зазначає інформаційне управління Верховної Ради України.

Зазначалося, що для такого перехоплення телекомунікацій в Україні необхідно створити єдину систему автоматизованого дистанційного перехоплення телекомунікацій. Така система має забезпечувати оптимальний баланс між потребою правоохоронних органів та громадськості.

Для громадян ця система, вважають народні депутати, має забезпечувати механізм дотримання конституційних прав і свобод у сфері використання традиційних і новітніх видів телекомунікацій (зокрема, права на інформацію, права на повагу до таємниці кореспонденції, приватного і сімейного життя та свободи вираження). А для правоохоронних органів – надає можливість ефективно виконувати свої обов’язки перед суспільством і державою, шляхом застосування чітко визначених повноважень у сфері боротьби і попередження злочинності під час провадження оперативно-розшукової діяльності та досудового слідства.

Проектом передбачено, що перехоплення повинно здійснюватись під постійним громадським та парламентським контролем. Для забезпечення дієвого парламентського контролю, функції контролю та нагляду за дотриманням законності у сфері перехоплення телекомунікацій покладено на Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Проектом передбачається, що дія закону буде поширюватися на відносини, які виникають під час розробки та впровадження системи дистанційного перехоплення телекомунікацій, під час отримання дозволу, початку, здійснення, завершення перехоплення телекомунікацій в мережах телекомунікацій загального користування незалежно від форми власності, а також при зберіганні та використанні вмісту сеансу (сеансів) зв’язку, які були об’єктом перехоплення. Дія закону не поширюється на телекомунікаційні мережі, що не взаємодіють з телекомунікаційними мережами загального користування.

Проект визначає порядок створення та експлуатації системи перехоплення в мережах телекомунікацій, право власності на неї, права та обов’язки спеціально уповноваженого органу, оперативних підрозділів, операторів мереж телекомунікацій, що приймають участь у створенні та введенні в експлуатацію системи перехоплення, порядок здійснення перехоплення телекомунікацій та отримання інформації за його результатами. Регулює відносини між суб’єктами права в процесі створення та введення в експлуатацію системи перехоплення мережі телекомунікацій та в процесі здійснення перехоплення телекомунікацій. Встановлено порядок протоколювання всіх дій органів перехоплення телекомунікацій та порядок оскарження таких дій в разі порушення прав людини.

Члени Комітету дійшли висновку, що законопроект не суперечить праву ЄС. Тому, ухвалено рішення рекомендувати парламенту прийняти його за основу.

Проект закону про перехоплення телекомунікацій був розроблений правозахисниками та представниками Інтернет-спільноти як альтернативний до урядового проекту про моніторинг телекомунікацій, що був підготовлений СБУ.

РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: