Публікація

Хто і чому обмежує права людей з вадами слуху в Дніпрі?

Шокуюча ситуація склалася із захистом прав людей з інвалідністю по слуху в Дніпрі. У профільному гуртожитку, яким керує місцеве підприємство Українського товариства глухих (УТОГ), критично підвищують ціни на проживання. При цьому людям із вадами слуху, які працюють на спеціалізованому підприємстві УТОГ, стабільно не виплачують частину зарплатні.

Соціальне житло – за ціною ринкового?

У гуртожитку за адресою пр. Олександра Поля (в минулому Кірова), 52, де вже багато років живуть люди з вадами слуху, з 1-го листопада критично підвищили плату за проживання.

ФОТО_1

За офіційною інформацією, балансоутримувач гуртожитку – Підприємство об’єднання громадян «Дніпровське УВП УТОГ» – повідомило мешканців, що розмір оплати за одну кімнату підвищується з 776 до 1500 грн. При цьому для обґрунтування ціни організація посилається на Постанову Кабміну №1548 (зі змінами) від 25.12.1996 р.

ФОТО_2_УТОГ_платежка

Люди, які проживають в гуртожитку УТОГ шоковані новиною. Олена Л. близько 30 років пропрацювала на підприємстві товариства глухих в Дніпрі (ім’я змінено – ред.) і тепер неприємно здивована рішенням адміністрації. Плата за кімнату в гуртожитку нині буде значно більшою та боляче вдарить по її кишені, адже зарплату на підприємстві УТОГ регулярно затримують (про це трохи пізніше).

Володимир Журавель пропрацюв на підприємстві 16 років  і абсолютно не розуміє, як жити далі з такими цінами за житло. Він показує журналістам платіжки: тепер за крихітну кімнату йому доведеться сплатити майже половину своєї мізерної зарплати – Володимир з великими труднощами влаштувався працювати двірником.

ФОТО_3

ФОТО_4

Валентина Заруцька, мати-одиначка, живе в гуртожитку разом з донькою Діаною, яка ходить в 1-й клас. Жінка також обурена діями адміністрації. Окрім величезних майбутніх платежів, Валентині доводиться боротися з відключенням електроенергії – через борги їй відрізали світло.

ФОТО_5

Однак при цьому у Валентини немає можливості оформити субсидію чи іншим шляхом вирішити ситуацію. Адміністрація підприємства не видає їй – до сплати боргу в сумі 6 тисяч грн. – довідку про склад сім’ї, яка потрібна для оформлення допомоги. Замкнуте коло.

Умови проживання в гуртожитку – вкрай погані. Загальні кухня та душові – звичні реалії. Навіть бойлери, які мали тут встановити, не працюють…

ФОТО_6бойлеры

Люди по черзі ходять приймати душ до однієї з кімнат, де мешканці власним коштом встановили бойлер. Словом, умови – нелюдські. Люди, які пропрацювали на підприємстві десятки років, підозрюють, що таким чином їх хочуть вижити з гуртожитку…

Чому структури УТОГ глухі до проблем своїх людей?

Люди з інвалідністю – категорія громадян, які повинні користуватися особливою підтримкою держави. Але де ж ці соціальний захист і турбота, які зобов’язані виявляти органи влади та профільні організації до людей з вадами слуху?

Мешканці гуртожитку скаржаться на пасивну позицію організації Українського товариства глухих в Дніпрі. Організація знаходиться поруч з гуртожитком – в приміщенні клубу УТОГ за адресою пр. Поля, 50-В. Ця будівля розташована на “червоній лінії” одного з найбільш жвавих проспектів міста. Судячи з численних банерів на стінах, обласна організація УТОГ активно здає приміщення в оренду. Примітно, що в січні 2017-го року керівники організації збирали кошти на… ремонт приміщення клубу, надавали номер рахунку для перерахування грошей.

До речі, в офіційній відповіді керівника Дніпропетровської обласної організації Українського товариства глухих І. В.Троян замість відповіді по суті йдеться про те, що гуртожиток за адресою: пр.Поля, 52 не перебуває на балансі «ДОО УТОГ». Його балансоутримувач – вказане вище ПОГ «Дніпровське УВП УТОГ» (ЄДРПОУ: 03972525).

ФОТО_7

Цікаво, як і коли УТОГ, яке покликано захищати права людей з вадами слуху, позбулося впливу на гуртожиток, залишивши своїх підопічних на розсуд підприємства-балансоутримувач?

Жорстке підвищення ціни на гуртожиток – які підстави?

До керівництва профільного товариства глухих, яке покликане захищати права та інтереси людей з інвалідністю та до спеціалізованого підприємства є чимало питань. Головне з них, але не єдине – чим обґрунтоване різке підвищення цін на проживання, яке робить життя людей з інвалідністю нестерпним?

Коментар правозахисників

Юристи Правозахисної групи «Січ» вивчили нормативну базу. В результаті аналізу вони з’ясували, що в Дніпропетровській області ще донедавна діяло розпорядження голови Дніпропетровської ОДА від 02.10.2009 р.  Згідно з цим документом, на виконання постанови КМУ від 25.12.96 р, граничний розмір оплати за одне ліжко-місце в гуртожитках області становив 194 грн.

ФОТО_8

Коментар ПОГ «Дніпровське УВП УТОГ»

Наші кореспонденти звернулися за коментарем до Підприємства об’єднання громадян «Дніпровське УВП УТОГ». Про зустріч ми домовилися заздалегідь, але директор Юрій Мітлицький категорично не захотів коментувати ситуацію, пояснивши, що всі звернення від ЗМІ приймає лише письмово і направляє до центрального офісу Українського товариства глухих у Києві. Така закритість викликає ще більшу підозру. Під час короткої бесіди директор підприємства зазначив, що гуртожиток – “приватна власність” і “власник встановлює тарифи, виходячи із собівартості”. Крім того, за останні роки за гуртожитком накопичився борг у розмірі понад 100 тисяч грн.

Директор підприємства показав, але не надав для публікації документ, в якому йдеться, що ПОГ «Дніпровське УВП УТОГ» раніше формувало ціну за кімнату в гуртожитку підприємства так: ціна за одне ліжко-місце – 194 грн. (згідно з Постановою КМУ №1548 від 25.12.1996 р), в кімнаті могли розміститься 4 ліжко-місця, разом ціна за кімнату до 01.07.2017 р. була 776 грн. З липня цього року вказану постанову Кабміну, як зазначено в документі, скасували з метою “поліпшення умов для ведення бізнесу”. Наша редакція уже направила розгорнутий інформаційний запит на адресу ПОГ «Дніпровське УВП УТОГ» і з нетерпінням чекає на відповідь.

У Дніпрі практикують працю людей з вадами слуху “в борг”?

Вкрай сумна ситуація склалася і з умовами праці людей з інвалідністю. За словами самих працівників, спеціалізоване підприємство системно формує заборгованість. А значить вони отримують менше грошей за чесно відпрацьований час. 

Отже, «Підприємство об’єднання громадян „Дніпровське учбово-виробниче підприємство українського товариства глухих“», де трудяться особи з інвалідністю – слабочуючі. Воно знаходиться в Дніпрі за адресою вул.Херсонская, 9. До речі, це унікальна форма власності: підприємство – не державне, не комунальне та не приватне, а створене громадською організацією. Ось які дані можна знайти про нього у відкритих реєстрах. Засновники/бенефіціари: «”Всеукраїнська громадська організація інвалідів “Українське товариство глухих”, розмір внеску до статутного фонду – 0,00 грн. Кінцевий юенефіціарний власник (контролер) учасника (засновника) юридичної особи, якщо учасник (засновник) – юридична особа, відсутній”». 

Згідно з даними Реєстру Мін’юсту, керівником з 31 грудня 2016 року є Мітлицький Ю. В. Згідно з даними сайту, підприємство займається пошиттям спецодягу.

ФОТО_9

А ось і кричущі факти: за інформацією людей з інвалідністю, які трудяться на підприємстві, адміністрація ділить на частини чесно зароблену ними зарплатню. З мізерних грошей, які отримують люди за місяць, до 40-50% підприємство не виплачує, посилаючись на… відсутність коштів. Випадок, який, без сумніву, може скласти інтерес для Державної фіскальної служби в регіоні.

ФОТО_10 

Як жити людям з інвалідністю по слуху в таких умовах?

Правозахисна група «Січ» за численними зверненнями громадян підготувала звернення до правоохоронних органів, до Головного управління Державної фіскальної служби в області, міськраду і обласну адміністрацію, а також – до Уповноваженого ВР з прав людини.

Віктор Філатов, Правозахисна група “Січ”

Юристи організації надають комплексну безкоштовну правову допомогу в межах проекту USAID «Права людини в дії», який впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини в рамках Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: