Публікація

«Добивав поранених»: СБУ відкрила справу проти бойовика «ДНР» за тероризм, адвокат УГСПЛ не згоден: вбивство полонених — воєнний злочин

Контррозвідники СБУ затримали у Києві бойовика так званої «ДНР», який з 2014 року воював проти України та ліквідовував поранених у бою військовослужбовців сил АТО. Про це повідомляє пресслужба СБУ.

Бойовика затримали в одному з хостелів Києва, де він знаходився після приїзду з окупованого Криму. За даними досудового розслідування, у 2014 році чоловік приєднався до лав бойовиків. Крім участі у незаконних збройних формуваннях, СБУ стверджує, що затриманий проводив розвідку для здійснення артилерійських обстрілів позицій Збройних Сил України.

«Брав участь на стороні «ДНР», в «Оплоті». Був навідником. Стріляли в сторону України. Поранених добивав. Каюся», — говорить затриманий в опублікованому СБУ відеоролику.

Наразі слідчі органів безпеки повідомили затриманому про підозру у вчиненні злочину. За рішенням суду йому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. СБУ повідомляє, що тривають слідчі дії в межах кримінального провадження за ч. 1 ст. 258–3 (участь у терористичній групі чи терористичній організації) Кримінального кодексу України.

Максим Тимочко, адвокат УГСПЛ вважає, що з часом кваліфікація може бути змінена, адже діяння містить ознаки воєнного злочину.

«Я думаю, що така попередня кваліфікація могла існувати. Станом на зараз, якщо затриманий говорить про те, що він ліквідував поранених українських військових, слідчі мають перевірити його твердження. Загалом, такі ситуації слід кваліфікувати як воєнний злочин, тобто за статтею 438 КК України. Вбивство полонених означає вбивство особи, що перебуває під захистом Міжнародного гуманітарного права. Полонені перебувають під таким захистом, незалежно від того якого роду конфлікт: міжнародний чи неміжнародний. У цій ситуації це скоріше воєнний злочин», — сказав Максим Тимочко, адвокат УГСПЛ.

В УГСПЛ діє Центр Документування, який фіксує воєнні злочини, зокрема і позасудові страти комбатантів. За словами Максима Тимочка, Центр вже зафіксував десятки таких випадків, матеріали щодо частини з них передані в Міжнародний кримінальний суд.

Вбивство пораненого військового — це порушення ст. 13 Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949, ст. 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І) від 08.06.1977.

Матеріал підготовлено Бюро судової інформації, court.investigator.org.ua.

 

Захист прав постраждалих в ході збройного конфлікту та діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії».

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: