Публікація

Держава позбавляє українців ефективного інструменту для захисту своїх прав


 

Найближчим часом українці не отримають ефективного інструменту для боротьби з бідністю та дискримінацією. Адже керівництво країни не захотіло ратифікувати Факультативний протокол до Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, який був прийнятий Генеральною Асамблею ООН 10 грудня 2008 року.

Цей протокол дає змогу будь-якій особі захистити свої економічні, соціальні та культурні права. Зокрема ті, які стосуються умов праці, мінімальної заробітної плати, професійних спілок, соціального забезпечення, захисту сім’ї і т.д. на міжнародному рівні.

Факультативний протокол є важливим інструментом виявлення грубих порушень прав людини, які найчастіше пов’язані з бідністю і дискримінацією. Він може сприяти розвитку внутрішньої судової практики з питань, що стосуються захисту економічних, соціальних і культурних прав людини, накопиченню міжнародного досвіду в сфері захисту прав людини.

Цікаво, що Україна документ підписала. Проте не збирається робити його частиною національного законодавства. Про це вона заявила і на міжнародному рівні, відмовившись від рекомендації Ради ООН з прав людини ратифікувати цей міжнародний документ.

Що стоїть на заваді ратифікації протоколу?

Наразі в Україні ситуація з забезпеченням соціально-економічних прав критична. Як стверджують правозахисники в доповіді «Права людини в Україні 2012» рівень якості життя знижується, а показники бідності збільшуються. Держава не забезпечує взятих на себе зобов’язань практично в усіх сферах життя. Недостатній прожитковий мінімум, неякісна питна вода, небезпечні продукти харчування – все це є наслідком ігнорування соціально-економічних прав громадян. І захистити ці права надзвичайно складно.

Якщо Україна ратифікує протокол, люди зможуть звертатися до спеціально створеного для цього Комітету зі скаргами про порушення їхніх прав, гарантованих у Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права.

Фактично з’явиться ще один міжнародний орган, який стане на захист прав людини. І його рішення потрібно буде виконувати. Чи вигідно це очільникам держави?  Відповідь на це питання шукайте самі.

Проте вже зараз можна констатувати – відсутність наміру в України ратифікувати Факультативний протокол свідчить, що наша держава не спішить реалізовувати та гарантувати права та свободи людини, у тому числі економічні, соціальні і культурні.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: