Публікація

547 днів повномасштабної війни в Чернігівській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної громадською організацією «МАРТ» спільно з громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові», у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 547 днів повномасштабної російсько-української війни на території Чернігівської області.

Було задокументовано та внесено до бази даних 3556 епізодів за весь період, та безпосередньо 45 епізодів за серпень 2023 року.

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

 За досліджуваний період у Чернігівській області нами було зафіксовано загалом 577 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Тип втрати чи порушення прав   

Постраждалих

Загибель людини

525

Поранення людини

531

Порушення прав

587

Зникнення людини

45

Усього

1688

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

 За даними, які задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області внаслідок ракетних, мінометних та артилерійських  обстрілів, а також на різних вибухових пристроях загинуло щонайменше 525 чоловік та було поранено щонайменше 531 людину.

Увечері 21 серпня 2023 року військові рф з використанням безпілотного літального апарата скинули вибуховий пристрій на село Янжулівка Семенівської ОТГ. Унаслідок  атаки загинув 27-річний місцевий житель. 

19 серпня 2023 року близько 11:30 год. військові формування рф завдали ракетного удару по центру міста Чернігова з комплексу «Іскандер» ракетою 9М727. Внаслідок ракетного удару росіян постраждало 208 осіб, із них семеро загинуло. 

Фото: Чернігівська обласна прокуратура
Фото: Віктор Кошмал

 

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, у Чернігівській області за досліджуваний період унаслідок переважно ракетних ударів було зруйновано/пошкоджено щонайменше 4663 об’єкти цивільної інфраструктури, серед яких:

Вид об’єктів

Кількість

Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення

220

Будівлі житлово-побутового призначення

3272

Будівлі лікувально-оздоровчого закладу

38

Об’єкти культурно-розважального закладу

17

Будівлі освітньо-виховного закладу

102

Будівля державної установи

33

Об’єкти транспортної інфраструктури

26

Господарчі угіддя, ліси

405

Будівлі культового призначення

22

Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення

61

Історичні пам’ятки

22

Мости

18

Транспортні засоби (автомобіль, судно)

426

Гуманітарний конвой

1

Загалом об’єктів

4663

 

Ось деякі з цих випадків за останній місяць: 

29 липня 2023 року внаслідок обстрілу зс рф с. Леонівка зафіксовано 4 приходи, ймовірно, НАР із гелікоптера. Внаслідок обстрілу пошкоджена нежитлова будівля.   

Росіяни вчергове вдарили по Сновській громаді. Обстрілом, попередньо, пошкоджено житловий будинок та лінію електропередачі. 

https://cheline.com.ua/news/vijna/poshkodzhenij-zhitlovij-budinok-rosiyani-vdarili-po-snovskij-gromadi-366264 , https://cutt.ly/Iwsge5iE 

Фото: начальник Корюківської РВА Іван Ващенко

29 липня 2023 року внаслідок обстрілів с. Орликівка пошкоджено 6 приватних домогосподарств (житлові та господарські будівлі), в яких виникла пожежа, а також будівлю непрацюючої ЗОШ. 

Протягом 8 серпня 2023 року військові формування рф зі своєї території масовано обстрілювали прикордоння Чернігівської області ракетами з гелікоптерів, зі ствольної артилерії та мінометів. Зафіксовано 40 вибухів. Внаслідок обстрілів села Михальчина Слобода, за словами голови Новгород-Сіверської громади Людмили Ткаченко, зруйновані декілька будинків та господарчих будівель. 

16 серпня 2023 року внаслідок обстрілу (20 приходів, імовірно, міномет 120 мм ) села Миколаївка зруйнований один жилий будинок та пошкоджено чотири.

19 серпня 2023 року об ворог завдав ракетного удару по центру Чернігова:  зазнали пошкоджень 66 будівель у центрі Чернігова (загалом це близько 500 квартир), пошкоджено 64 автомобілі. 19 епізодів створено в базі з адресами пошкоджених будинків. 

 

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області сталися такі події:

Подія

Епізодів

Арт. обстріл (бомбардування)

2642

Авіаудар

254

Ракетний удар

46

Касетні засоби ураження 

15

Обстріл зі стрілецької зброї

105

Ушкодження транспортним засобом

26

Вибуховий пристрій

83

Катування (тортури), нелюдське поводження

54

Незаконне позбавлення волі

70

Привласнення майна цивільних осіб

102

Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор

5

Використання цивільного населення як щита

28

Взяття заручників

5

Захоплення цивільної будівлі

26

Інше

24

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що за останній місяць зс рф продовжували активно обстрілювати прикордонні населені пункти Чернігівської області. Ворог веде систематичні щоденні обстріли з артилерії, мінометів, РСЗВ, також зафіксовані ракетні удари – це все неминуче призводить до руйнування цивільної інфраструктури та людських втрат. Активізувалися ворожі ДРГ.

Найболючішого удару Чернігівщина зазнала 19.08.2023 року, тоді загинуло 7 людей і щонайменше 208 – зазнали поранень різного ступеню тяжкості.

Загалом за останній місяць від ворожих обстрілів загинуло 8 людей (серед них 1 дитина), 202 особи отримали поранення (з них 15 дітей). У лікувальних закладах міста перебуває 41 людина, п’ять — у тяжкому стані, решта — у стані середньої тяжкості. Всі загиблі є цивільними особами, які не перебували у приміщенні театру та випадково опинилися поруч з об’єктом нападу. Пошкоджено щонайменше 95 будинків житлового-побутового призначення, 4 буд. освітньо-виховних закладів, 3 об’єкти культурно-розважальних закладів, 1 будинок культового призначення (П’ятницька церква), щонайменше 65 транспортних засобів.  Імовірною ціллю обстрілу було приміщення Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка, в якому в цей час проводилася виставка виробників дронів та навчальних шкіл з аеророзвідки у рамках демо-дня «Люті пташки». 

Російське вище політичне та військове командування, віддавши відповідний наказ й організувавши завдання цього ракетного удару саме по цивільному об’єкту та центру густонаселеного міста у час найбільшого скупчення людей (вихідний та святковий день), свідомо порушило закони та звичаї війни.

Основне фото: Віктор Кошмал

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу [email protected].

Аналіз підготував координатор громадської приймальні УГСПЛ в м. Чернігів, що діє на базі ГО «МАРТ» Дмитро Науменко 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: