Публікація

486 днів повномасштабної війни в Одеській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної приймальнею УГСПЛ у м. Одесі (працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України) у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 486 днів (з 24 лютого 2022 р. по 24 червня 2023 р.) повномасштабної російсько-української війни на території Одеської області.

Було задокументовано та внесено до бази даних 427 епізодів. 

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період в Одеській області нами було зафіксовано загалом 58 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав   Постраждалих
Загибель людини 49
Поранення людини 191
Порушення прав 70
Усього 310

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Одеській області внаслідок переважно ракетних ударів, атак дронів та вибухових пристроїв загинуло щонайменше 49 людей та було поранено щонайменше 191 людину. За попередній місяць по Одесі та Одеській області завдано двох масованих атак з використанням ракет різного базування та ударних дронів, внаслідок яких загинуло 7 людей та поранено 49 людей. 

Перший такий обстріл стався вночі з 9 на 10 червня, військові рф здійснили декілька атак на цивільні об’єкти Одеської області. Першою хвилею ворог атакував місто Одесу ударними дронами-камікадзе «Shahed-131/136». Внаслідок обстрілу та падіння уламків дрона 3 людей загинуло. Зокрема, біля багатоповерхівки загинуло подружжя переселенців з Бахмута Юлія та Юрій. Вони проводжали батьків, добігти до будинку подружній парі не вистачило п’яти хвилин. 27 людей внаслідок цієї атаки отримали множинні поранення різного ступеню тяжкості (серед них 3 дітей та вагітна жінка). Наступною хвилею атаки військові рф спрямували крилаті ракети наземного базування до рекреаційної зони у Сергіївській громаді Білгород-Дністровському району. Внаслідок цього обстрілу поранено 10 людей, серед яких 2 дітей. 

Наступна російська атака з жертвами серед цивільних людей сталася вночі 14 червня. Війська ЗС рф спрямували на м. Одесу 4 ракети «Калібр» із корабля в Чорному морі, 2 з яких були збиті. Внаслідок повітряного бою та вибухової хвилі, поранення отримали 6 людей в багатоповерховому будинку в середмісті Одеси. Одна з ракет влучила у складські приміщення торговельної мережі «Таврія В» в іншому районі міста, які зазнали суттєвих руйнувань та були охоплені пожежею. Внаслідок влучання 3 співробітники складу загинули на місці, ще 7 технічних працівників складу отримали поранення (четверо з яких доставили в лікарню у критичному стані). Директор одного з одеських медичних закладів повідомив, що до них після ракетної атаки шпиталізували чотирьох людей з політравмою. «Один пацієнт у дуже важкому стані, у стані термічного шоку, з ураженням 60% поверхні тіла. Два пацієнти у стабільно важкому стані, 40% та 25% уражені відповідно. І один пацієнт з опіковою травмою та відкритою травмою кінцівки». Пізніше стало відомо, що один із поранених чоловіків помер у лікарні. 

Рятувальники працюють над ліквідацією наслідків ракетної атаки в м. Одесі 14 червня 2023 року. Фото: ГУ ДСНС України в Одеській області

 

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Одеській області за досліджуваний період внаслідок переважно ракетних ударів було зруйновано/пошкоджено щонайменше 655 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення    123
Водні угіддя/екосистема 65
Будівлі житлово-побутового призначення 271
Об’єкти культурно-розважального закладу 8
Будівлі освітньо-виховного закладу 19
Будівля державної установи 1
Будівлі лікувально-оздоровчого закладу 1
Об’єкти транспортної інфраструктури 7
Господарчі угіддя, ліси 6
Будівлі культового призначення 4
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 46
Історичні пам’ятки 1
Громадська організація 1
Мости 7
Транспортні засоби (автомобіль, судно) 95
Загалом об’єктів 655

 

За останній місяць значно збільшилась кількість цивільних об’єктів, які постраждали від російських ракетних атак та ударів дронів «Shahed-131/136». Усього зафіксовано пошкодження 139 цивільних об’єктів, які переважно розташовані в м. Одесі та постраждали через нічні удари 10 та 14 червня. Усі цивільні об’єкти, які зазнали шкоди у трьох різних районах Одеси, задокументовані безпосередньо під час виїзду документаторів Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» на місце події. 

У Пересипському районі м. Одеси внаслідок атаки дронів у ніч із 9 на 10 червня від вибухової хвилі постраждали 290 квартир в 11 будинках. Уламки російського дрона влучили у багатоповерховий будинок, в одній із квартир сталася пожежа. Пошкоджень зазнали також торговельний магазин, 2 школи та 3 дитячі садочки. «Сотні вибитих вікон, через які ще вчора виглядали дитячі очі. Скло й уламки там, де вдень вони грають, парти засипані пилом і тиньком», – зазначила директорка департаменту освіти та науки Одеської міської ради Олена Буйневич.

У Приморському районі м. Одеси внаслідок ракетної атаки «Калібрами» 14 червня, суттєвих руйнувань зазнали бізнес-центр, багатоповерхові будинки житлового комплексу, а також навчальний заклад, торговельні об’єкти та автомобілі, що знаходились поруч. Зокрема, збитків зазнали приміщення Національного університету «Одеська політехніка» – пошкоджені 13 навчальних корпусів університету, науково-технічна бібліотека, будинок культури, навчальні лабораторії. Постраждала й Одеська кіностудія – пошкоджено центральний вхід адміністративної будівлі, будівлі цеху підготовки зйомок та обробки плівки, а також приміщення міського гуманітарного штабу та храм Святого Володимира Хрестителя РПЦ.

Влучанням ракети 14 червня зруйновано складські приміщення продовольчого складу торговельної мережі «Таврія В» у Хаджибейському районі м. Одеси, рятувальники ліквідували пожежу після обстрілу на площі 400 кв. м. За інформацією самої торговельної мережі, «основний ворожий удар припав на відділ дитячих товарів, де зберігались підгузки, дитяче харчування, жіноча гігієна. Після вибуху розпочалась пожежа, яку наші працівники, здебільшого жінки, незважаючи на отримані поранення та контузію, самотужки почали гасити, допомагали одне одному, шукали зниклих».

На позачерговій сесії Одеської міської ради депутати виділили кошти на допомогу містянам, чиї квартири пошкоджено внаслідок ворожих атак. За інформацією міської ради, в Пересипському районі за допомогою звернулися мешканці 7 багатоповерхівок, зафіксовані пошкодження в 260 квартирах. В Приморському районі пошкоджено 222 квартири в 21 житловому будинку. Також були зафіксовані пошкодження в 93 квартирах 7 будинків в Хаджибейському районі. Відповідно до наданих заявок, необхідно майже 20 мільйонів гривень. Усього фінансування міської цільової соціальної програми збільшено на 27 мільйонів гривень, а з урахуванням перерозподілу коштів всередині програми на відшкодування постраждалим, буде виділено 39 мільйонів гривень.

Окрім ракетних обстрілів та атак дронів, також продовжують фіксуватись події, пов’язані з вибухами морських та інших мін/вибухонебезпечних предметів. Зокрема 10 червня на території Фонтанської громади Одеського району вибухнула морська міна, вибухом пошкоджено 27 будинків. Інший випадок стосувався виявлення 2 якірних річкових міни, які принесло до узбережжя Одещини потоком повені після підриву військовими рф дамби Каховської ГЕС. Обидві міни були вчасно знешкоджені і не завдали збитків. 

Пошкоджена будівля «Одеської політехніки» внаслідок ракетної атаки по м. Одесі 14 червня 2023 року. Фото: Інтент

 

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Одеській області мали сталися щонайменше такі події:

 

Подія Епізодів
Арт. обстріл (бомбардування) 19
Авіаудар 2
Ракетний удар 319
Вибуховий пристрій 49
Катування (тортури), нелюдське поводження 1
Незаконне позбавлення волі 3
Привласнення майна цивільних осіб 3
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор    4
Використання цивільного населення як щита 1
Інше 12

 

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що під час повномасштабної російсько-української війни гинуть та отримують поранення цивільні особи, стаються руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних та невибіркових обстрілів. Протягом останнього місяця в Одеській області зафіксовано збільшення кількості обстрілів з використання ракет різних типів та ударних дронів, а також значно збільшилась кількість цивільних жертв та пошкоджених цивільних об’єктів внаслідок цих атак.

По місту Одесі та Одеській області було завдано двох масованих атак уночі 10 та 14 червня 2023 року з використанням ракет різного базування та ударних дронів. Внаслідок цих обстрілів загинуло 7 та поранено 49 людей. Найбільше жертв серед цивільних осіб зафіксовано внаслідок обстрілу та падіння уламків дрона в житловому кварталі м. Одеси – 3 людей загинуло, 27 дістали поранення. Зокрема не добігли до будинку та загинули на вулиці біля багатоповерхівки подружжя переселенців з Бахмута. Також зафіксовано пошкодження 139 цивільних об’єктів, які переважно розташовані в Одесі. Найбільше постраждали складські приміщення місцевої торговельної мережі, багатоквартирні будинки, бізнес-центр, навчальні заклади та торговельні об’єкти. 

Основне фото: Пошкоджена будівля бізнес-центру внаслідок ракетної атаки по м. Одесі 14 червня 2023 року.  Джерело: Інтент

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу [email protected] 

Аналіз підготувала громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі,
яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: