Публікація

455 днів повномасштабної війни в Одеській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної приймальнею УГСПЛ у м. Одесі (працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України) у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 455 днів (з 24 лютого 2022 р. по 24 травня 2023 р.) повномасштабної російсько-української війни на території Одеської області.

Було задокументовано та внесено до бази даних 363 епізоди. 

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період в Одеській області нами було зафіксовано загалом 51 епізод, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Тип втрати чи порушення прав  Постраждалих
Загибель людини 42
Поранення людини 142
Порушення прав 70
Усього 254

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Одеській області внаслідок переважно ракетних ударів та вибухових пристроїв загинуло щонайменше 42 людини та було поранено щонайменше 142 людини.

За останній місяць зафіксовано два обстріли з цивільними жертвами. У ніч на 8 травня внаслідок ракетного удару ракетою Х-22 по складських приміщеннях в Одеському районі один чоловік загинув та ще троє працівників складу отримали незначні поранення. Увечері 17 травня внаслідок масованого ракетного обстрілу Одещини зафіксовано цивільні жертви в промисловому районі міста Одеси. Внаслідок обстрілу один чоловік (цивільний охоронець) загинув та ще троє людей отримали множинні поранення, їх госпіталізовано до лікарні.

Рятувальники працюють над ліквідацією наслідків обстрілу складських приміщень в Одеському районі 8 травня 2023 року. Фото: ГУ ДСНС України в Одеській області

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Одеській області за досліджуваний період внаслідок переважно ракетних ударів було зруйновано/пошкоджено щонайменше 516 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення   107
Водні угіддя/екосистема 65
Будівлі житлово-побутового призначення 186
Об’єкти культурно-розважального закладу 5
Будівлі освітньо-виховного закладу 3
Будівля державної установи 1
Об’єкти транспортної інфраструктури 6
Господарчі угіддя, ліси 6
Будівлі культового призначення 3
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 43
Історичні пам’ятки 1
Мости 7
Транспортні засоби (автомобіль, судно) 83
Загалом об’єктів 516

 

Протягом останнього місяця значно збільшилася кількість цивільних об’єктів, які піддавалися російським ракетним ударам та атакам безпілотників. Уночі на 4 травня з узбережжя Азовського моря на Одесу російські військові спрямували 15 дронів Shahed-131/136. Більшість із них було знищено силами ППО та вогневими групами, проте три з них ударили по гуртожитках навчального закладу м. Одеси. На уламках збитих дронів були позначки «За Москву» та «За Кремль».

Наймасованіший обстріл Одеської області за останній місяць стався у ніч на 8 травня. З бомбардувальників дальньої авіації Ту-22м3 російські військові здійснили обстріл крилатими ракетами Х-22 населених пунктів Одеського та Білгород-Дністровського району. Влучило у складські приміщення на території Нерубайської сільської ради, впродовж ночі була ліквідована пожежа на площі 10 000 кв. м. Окрім складських приміщень, знищено/згоріла значна кількість цивільних вантажівок. Зокрема при огляді місця обстрілу Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу було виявлено металобрухт (згорілі вантажні автомобілі) площею 957 кв. м та висотою 2,5 м. У Білгород-Дністровському районі внаслідок ракетного удару вщент зруйновано базу відпочинку, а також пошкоджено щонайменше 5 сусідніх баз та понад 20 приватних дачних будинків.

17 травня російські військові знову здійснили масований ракетний обстріл Одещини з використанням ракет «Калібр» та «Іскандер-К». Більшість ракет було збито над морем, але збиття двох сталося над промисловим районом міста Одеси. Внаслідок повітряного бою збиті ракети впали на будівлі промислових підприємств, які зазнали пошкоджень. 

Важливо зазначити, що під час обстрілу складських приміщень неподалік Одеси 8 травня було знищено складське приміщення Одеської обласної організації Червоного Хреста України площею 1000 квадратних метрів. Пожежа повністю знищила гуманітарну допомогу, яка перебувала на складі. За повідомленням організації, наразі надання гуманітарної допомоги та діяльність деяких проєктів Одеської обласної організації Червоного Хреста України призупинено. Ще цинічнішим є цей злочин військових рф з огляду на те, що обстріл стався у Всесвітній День Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Залишок дрона після обстрілу Одеси 4 травня 2023 року. Фото: ОК «Південь»

 

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Одеській області трапилися щонайменше такі події:

 

Подія Епізодів
Арт. обстріл (бомбардування) 19
Авіаудар 2
Ракетний удар 273
Вибуховий пристрій 49
Катування (тортури), нелюдське поводження 1
Незаконне позбавлення волі 3
Привласнення майна цивільних осіб 3
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор  4
Використання цивільного населення як щита 1
Інше 12

 

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що під час повномасштабної російсько-української війни гинуть та отримують поранення цивільні особи, стаються руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних та невибіркових обстрілів. Протягом останнього місяця в Одеській області значно збільшилась кількість обстрілів з використання ракет різних типів та дронів-камікадзе. 

Найбільш масованою стала атака 8 травня 2023 року, здійснена ракетами Х-22 із бомбардувальників дальньої авіації. Зафіксовано влучання по об’єктах туристичної інфраструктури в Білгород-Дністровському районі та складських приміщеннях в Одеському районі – тут загинув один чоловік та ще троє працівників складу дістали поранення. Пожежа, що виникла внаслідок цього обстрілу знищила гуманітарну допомогу Одеської обласної організації Червоного Хреста України, яка розміщувалася на складі. Такі втрати спричинили призупинення надання гуманітарної допомоги та діяльність деяких проєктів Одеської обласної організації Червоного Хреста України.

Основне фото: Зруйновані склади після обстрілу Одеського району 8 травня 2023 року.
Фото: Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу.

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу [email protected] 

Аналіз підготувала громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: