Публікація

Нормативно-правові акти, що стосуються виборів на Донбасі мають опрацьовуватися в Комісії з питань правової реформи

Таку думку озвучив виконавчий директор УГСПЛ і заступник голови робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олександр Павліченко на першому засіданні Комісії, яка відбулася в Офісі Президента України.

Фото: Офіс Президента України

На засіданні обговорили робочі плани, які уже напрацьовані в межах робочих груп, що входять до Комісії з питань правової реформи. Основні напрями роботи Комісії окреслив і Президент України Володимир Зеленський. Окрім цього, мова йшла і про узгодження так званої формули «Штайнмаєра». Щодо цього кроку Президента висловив своє занепокоєння виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко. Він вважає, що чимало загроз може міститися у законодавстві, яке забезпечуватиме вільні і демократичні вибори на звільнених територіях Донбасу. Тож, на думку правозахисника, усі нормативно-правові акти, які стосуються передумов проведення виборів чи власне виборчого процесу або ж результатів голосування маю обговорюватися і в Комісії з питань правової реформи, зокрема, в профільній робочій групі, яка відповідає за реінтеграцію Донбасу.

Одним із пріоритетів, які окреслив Президент України, є правові питання реінтеграції тимчасово окупованих територій. Серед завдань Комісії – розробка концепції перехідного правосуддя для подолання наслідків збройного конфлікту та досягнення миру.

Досить об’ємні напрацювання у цьому напрямі уже має УГСПЛ. Останні кілька років в рамках Програми USAID «Права людини в дії» правозахисники та юристи працюють над розробкою підходів і шляхів подолання наслідків збройного конфлікту та впровадження національні моделі перехідного правосуддя. Ця модель складається з 4 основних напрямів діяльності, які мають не лише подолати наслідки триваючого збройного конфлікту в Україні, а й гарантувати неповторення війни. Розроблена УГСПЛ та іншими партнерами з правозахисного середовища концепція передбачає реалізацію заходів із відшкодування збитків жертвам збройного конфлікту; притягнення винних до відповідальності; реалізацію права знати усю правду про перебіг подій; інституційні реформи як гарантії неповторення збройного конфлікту.

УГСПЛ готова поділитися своїми напрацюваннями та розробленим проектом закону «Про засади державної політики захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту».

Більше того, правозахисники нагадують, що досі у Кримінальному кодексі не передбачено відповідальності за злочини проти людяності, а положення щодо воєнних злочинів не в повній мірі відповідають вимогам міжнародного права. Не ратифікованим досі залишається і Римський статут, що сприяло б притягненню до відповідальності винних за скоєння міжнародних злочинів, та який міг би засвідчити, що страждання жертв збройного конфлікту в Україні не залишиться поза увагою.

Довідково: 7 серпня Володимир Зеленський затвердив Положення про Комісію з питань правової реформи і персональний склад Комісії. У складі Комісії з числа її членів утворилися робочі групи, зокрема, робоча група з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Заступником голови групи за згодою призначено виконавчого директора УГСПЛ Олександра Павліченка. До складу робочої групи увійшла і експертка Програми USAID «Права людини в дії» Дар’я Свиридова.

Концепція перехідного правосуддя в Україні розроблена в рамках Програми «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: