Публікація

335 днів повномасштабної війни у Вінниці та Вінницькій області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнена інформація, зібрана Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 335 добу повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних 28 епізодів з лютого 2022 року по січень 2023 року. ГО «Подільська правова ліга» веде документування міжнародних злочинів (злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Вінницькій області.

У цій статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулись у Вінницькій області з моменту повномасштабного вторгнення російських військ на територію України (24 лютого – 24 січня 2023 року). Інформація в цій публікації спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення. 

За досліджуваний період у Вінницькій області нами було зафіксовано загалом 7 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення. 

Вінницька область:

Вінницька область:

Тип втрат чи порушення прав    Постраждалих     Задокументовано епізодів
Загибель людини 37 3
Поранення людини 227 4
Усього 264 7

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, досліджуваний період загалом у Вінницькій області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 37 осіб та було поранено щонайменше 227 осіб.

Найбільша кількість загиблих та поранених унаслідок російських ракетних ударів була зафіксована 14 липня 2022 року поблизу будинку побуту «Ювілейний». Внаслідок ракетного удару загинуло 26 осіб, 202 особи постраждало. 

Також унаслідок удару дронами-камікадзе 11 жовтня 2022 р. по Ладижинській ТЕС після прибуття оперативних рятувальників російські терористичні війська знову завдали ракетного удару на місце, де працювали оперативники, внаслідок чого постраждало 6 осіб. 

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій. 

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Вінницькій області, за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 137 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких: 

 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 79
Об’єкт культурно-розважального закладу 1
Об’єкт освітньо-виховного призначення 2
Об’єкти підприєм., діяльності та комерційно-виробничого призначення  4
Об’єкти транспортної інфраструктури 2
Автомобілі, транспортні засоби 40
Об’єкт лікувально-оздоровчого призначення 1
Об’єкт інфраструктурного забезпечення 7
Об’єкт культового призначення 1
Загалом об’єктів 137

 

За задокументованими даними, серед об’єктів: авто цивільних осіб, житлові будинки, будинки культури, залізнична інфраструктура, аеропорт, лікувально-оздоровчі заклади, будівлі релігійного призначення, об’єкти підприємницької діяльності, об’єкти енергетичної інфраструктури. 

Найбільша кількість пошкодженої цивільної інфраструктури була зафіксована 14 липня 2022 року внаслідок ракетного удару російськими військовими а також 2 ракетні удари та 1 удар дроном-камікадзе по об’єкту енергетичної інфраструктури 11 жовтня та 19 жовтня 2022 року.  

У період з 31 жовтня по 25 листопада зафіксовані 3 епізоди пов’язані з ракетними ударами по об’єктах енергетичної інфраструктури Вінниччини, що підтверджує факт терористичних дій російських військ, спрямованих на знищення енергетичної системи України. 

 

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

 

Подія Епізодів
Ракетний удар 18
Безпілотний літальний апарат   1

 

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати які міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Вінницькій області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація події Кількість
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу    3
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 4
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 21

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

 

Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що в Вінницькій області кількість обстрілів цивільної інфраструктури відбувається не активно. Від обстрілів пошкоджуються домівки цивільних громадян, побутові та прибудинкові споруди. Це є безумовно, порушенням міжнародного гуманітарного права. Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань  заборонена міжнародними угодами. З настанням зимового періоду а саме з початку жовтня 2022 року, російські терористичні війська розпочали масові обстріли об’єктів інфраструктури життєзабезпечення таких як Теплові електростанції та електричні підстанції, що підтверджує факт здійснення російськими військами терористичних дій спрямованих на знищення енергетичної системи України. 

2023 рік розпочався для вінничан із ворожих обстрілів по об’єктах критичної інфраструктури, це доводить той факт, що терористичні дії ворога спрямовано на руйнування засобів життєзабезпечення громадян України. На щастя, у Вінницькій області новий рік розпочався без жертв і постраждалих.   

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за ст. 8 параграф 2 пункту (b)  підпункту (ix) (iv).  

 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу: [email protected] 

Фото: Вінницька ОВА

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: