Публікація

335 днів повномасштабної війни у Чернігові та Чернігівській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної ГО «МАРТ» спільно з ГС «Освітній дім прав людини в Чернігові» у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні воєнні злочини російськими окупантами у Чернігові та Чернігівській області за 335 діб повномасштабної російсько-української війни.

За визначений узагальненням період задокументовано та внесено до бази даних 2578 епізодів. Інформація в цій публікації є орієнтовною, спирається на зібрані нами дані та потребує доповнень та уточнень.

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Чернігівській області нами було зафіксовано загалом 358 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 360/16 192/13
Поранення людини 161/18 83/11
Зґвалтування 0 0
Порушення прав 510/27 58/4
Зникнення людини 37 25
Усього  1068 358

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 360 людей (16 дітей) та було поранено щонайменше 161 людину (18 дітей). 

Починаючи з 26 лютого документаторами було зафіксовано численні воєнні злочини проти цивільного населення та об’єктів цивільної інфраструктури внаслідок масованих обстрілів населених пунктів військовими формуваннями рф.

Серед інших цинічних злочинів є епізод розстрілу черги по хліб біля магазину «Союз» по вул. Доценка в місті Чернігів. Внаслідок обстрілу із системи залпового реактивного вогню «Град» загинуло 14 цивільних осіб. 

Кричущим фактом порушення прав цивільних осіб є насильницьке позбавленні волі та фактичне утримання з 3 по 31 березня як живого щита 350 потерпілих у с. Ягідне. 

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області не були зафіксовані факти можливого зґвалтування цивільних осіб. Проте за повідомленнями від правоохоронних органів такі злочини вчинялись на території області. Хочемо зазначити, що фіксація даної категорії злочинів ускладнюється з одного боку обмеженим доступом документаторів до жертв насилля, а з іншого – необхідністю ретельної перевірки такої інформації.

Серед випадків порушення прав людини зафіксовані у тому числі випадки незаконного позбавлення волі цивільних осіб та катування. 

Зафіксовані також факти використання цивільного населення в якості живого щита в Михайло-Коцюбинській ТГ та інших громадах області. Також задокументовано факти нападів російських військових на легкові автомобілі цивільного населення, які їм траплялися на шляху.

1.3 Інформація про зникнення людей

Також вдалося задокументувати відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 37 цивільних осіб. Як правило, це чоловіки, представники органів місцевого самоврядування, старости населених пунктів територіальних громад області. 

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Чернігівській області за досліджуваний період внаслідок авіанальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 3007 об’єктів цивільної інфраструктури та цивільних будівель, серед яких:

 

Вид об’єктів Об’єктів 
Об’єкт підприємницької діяльності та ком.-виробн. призначення 169
Об’єкт невідомий 9
Буд. освітньо-виховн. закладу 86
Буд. держав. установи 22
Буд. житл.-побут. призначення 2318
Об’єкт транспортної інфраструктури 24
Господарчі угіддя, ліси 4
Буд. лікувально-оздор. закладу 27
Об’єкт культурно-розважального закладу 12
Буд. культового призначення 21
Об’єкт інфраструкт. життєзабезпечення 41
Історичні пам’ятники 20
Мости 15
Автомобіль, транспортний засіб 238
Гуманітарний конвой 1
Загалом об’єктів 3007

 

Під час блокади міста Чернігова російська авіація завдавала численні авіаудари по цивільній інфраструктурі, в тому числі на заклади освіти, охорони здоров’я і навіть об’єкти спортивної інфраструктури. Майже 80% шкіл міста Чернігова постраждали через численні обстріли, 3 повністю зруйновано та ще 21 школа зазнала пошкоджень різних ступенів, загалом пошкоджено 86 будівель освітньо-виховних закладів на території області. Суттєвих пошкоджень та повного руйнування зазнали будівлі житлово-побутового призначення, зокрема мікрорайону міста Чернігів Боровиця

Під час окупації населених пунктів військові ЗС РФ знищували та грабували продовольчі магазини, будинки місцевих мешканців, транспортні засоби, заклади освіти.

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Чернігівській області мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
      Арт. обстріл (бомбардування) 2025
      РСЗВ «Град» 32
      Авіаудар 174
    Ракетний удар 17
    РСЗВ «Смерч» 8
    РСЗВ «Ураган» 11
      Касетні засоби ураження 10
Обстріл зі стрілецької зброї 83
Вибуховий пристрій 52
Ушкодження транспортним засобом 24
Катування (тортури), нелюдське поводження 45
Зникнення 25
    Цивільні 4
    В полоні 1
    Насильницькі зникнення 2
Незаконне позбавлення волі 38
Використання цивільного населення в якості щита 18
Привласнення майна цивільних осіб 80
Умисне вбивство цивільної людини 55
Умисне тілесне ушкодження цивільної людини 19
Посягання на людську гідність 3
Захоплення цивільної будівлі 20

 

Серед численних воєнних злочинів можна виділити злочини, вчинені проти дітей, а саме окупанти розстріляли з крупнокаліберного кулемета й автоматів трьох підлітків з с. Мохнатин. Також зафіксовано загибель дітей унаслідок обстрілів житлових будинків, всього за звітний період задокументовано 16 таких фактів. 

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Чернігівській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

 

Попередня кваліфікація події кількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва. 131
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 173
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 2020
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах 11
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом – смерть внаслідок обстрілу не підпадає під цей пункт 60
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини – увага, поранення внаслідок обстрілу не підпадає під цей пункт! 24
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини 25
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими. 48
РС 8 (2) (a) (viii) Взяття заручників 23
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 4
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 112
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 46
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту 81
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами – системи “Смерч” “Сонцепьок”, “Буратіно”, касетні та фосфорні бомби. 10
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита 19
РС 8 (2) (b) (xxv) Перешкоджання гуманітарним місіям у доставці води та їжі, знищення припасів їжі та питної води 4
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця 23
РС 7 (1) (с). Використання непристосованого місця для тримання під вартою. 6
РС 8 (2) (b) (xxi). Посягання на людську гідність цивільної особи чи військовослужбовця. 2
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. 35

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» в жодному разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

5. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів. Найбільші пошкодження зафіксовані на територіях Чернігівської, Киселівської, Киїнської, Шестовицької та Ніжинської територіальних громад.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, катування, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (iv), пункт (b) підпункти (ii), (iv), (v), (ix), (xxiii), (xvі).

 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу: [email protected] 

ФОТО: ОК «Північ»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: