Публікація

304 днів повномасштабної війни у м. Дніпро та  Дніпропетровській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» про ймовірно скоєні воєнні злочини російськими окупантами у Дніпрі та Дніпропетровській області за 304 доби повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних 1177 епізодів з лютого по грудень 2022 року. Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Дніпропетровській області нами було зафіксовано загалом 185 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

 

Дніпропетровська область:

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих Задокументовано епізодів
Загибель людини 123 55
Поранення людини 436 130
Усього 559 185

 

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період загалом у Дніпропетровській області (включно з Дніпром) внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 123 особи та було поранено щонайменше 436 людей.

З 24 лютого 2022 року, коли почався збройний напад Російської Федерації на Україну, до 18 грудня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) зафіксувало 17595 випадків загибелі або поранення цивільних осіб в Україні: 6826 загиблих і 10759 поранених.

Більшість зафіксованих втрат серед цивільних осіб було спричинено застосуванням вибухової зброї з великою зоною ураження, включаючи обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та авіаудари.

 

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Дніпропетровській області (включно з Дніпром) за досліджуваний період внаслідок артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 5837 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

 

Вид об’єктів Кількість
Будівлі житлово-побутового призначення 3793
Будівлі освітньо-виховних закладів 115
Державна установа 18
Об’єкт культурно-розважального закладу 27
Буд. лікувально-оздор. закладу 24
Буд. культового призначення 14
Господарчі угіддя, ліси 40
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення 308
Громадська організація 2
Об’єкти транспортної інфраструктури 72
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення 891
Історичні пам’ятники 5
Автомобілі, транспортні засоби 516
Гуманітарний коридор 1
Об’єкт невідомий 10
Мости 1
Загалом об’єктів 5837

 

За задокументованими даними, серед об’єктів: авто цивільних осіб, спецтранспорт, техніка, житлові будинки, державні установи,  дитячі садочки, школи, медичні установи, будинки культури та спорту, лінії газо та електропостачання, ділянки водопроводу, магазини, заводи, склади, приватні підприємства, об’єкти критичної інфраструктури

Практично щодня військові РФ здійснюють артилерійські обстріли  із реактивних систем залпового вогню м. Нікополь, Марганець, Кривого Рогу, Зеленодольська та інших населених пунктів області. Внаслідок ворожих обстрілів пошкоджені житлові будинки, лінії газо та електропередач, об’єкти енергетичної та водної інфраструктури, а також інфраструктура приватних підприємств.

  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Дніпропетровській області (включно з Дніпром) мали місце щонайменше наступні події:

 

Подія Епізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування) 1030
Авіаудар 1
Ракетний удар 123
РСЗВ «Град» 353
Смерч 9
Ураган 89
Касетні засоби ураження 34
Обстріл зі стрілецької зброї 1
Вибуховий пристрій 11
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3

 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Дніпропетровській області (включно з Дніпром) нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація події
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва 114
РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків 39
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт 151
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна 839
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом – увага, смерть внаслідок обстрілу не підпадає під цей пункт! 1
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор 3
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу 53
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу 128
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами 63
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу 1

 

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику «Попередня кваліфікація події» в жодному разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що кожного місяця війська держави окупанта руйнують та знищують житлові будинки, прибудинкову територію та господарчі споруди. Ворог завдає удари по об’єктах енергетичної та водної інфраструктури області, після кожного обстрілу залишаються без світла тисячі родин. За словами представників Росії, ці напади не спрямовані проти цивільних і мають на меті лише підштовхнути Україну до переговорів і зменшити її оборонну спроможність.

На кінець листопада 2022 року Росія здійснила понад 16 000 ракетних ударів по Україні. 97% російських цілей – цивільні, про це заявив міністр оборони України Олексій Резніков.

Прицільні бомбардування та обстріли цивільних об’єктів – це метод, яким користується держава-окупант для залякування цивільного населення. Кількість зафіксованих зруйнованих та пошкоджених будинків діє можливість вважати, що метою нападів та обстрілів або загрози нападу є тероризувати людей, для змушення влади піти на поступки та перемовини.

Армія РФ щодня продовжує обстрілювати Нікопольщину, Марганецьку та Мирівську громади з усіх видів артилерії, танків і мінометів. Російські військові роблять це під прикриттям Запорізької АЕС з території окупованого Енергодара. Пошкоджені житлові будинки, школи, лікарні, підприємства. 

Це безумовно є порушенням міжнародного гуманітарного права. Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань  заборонена міжнародними угодами. 

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу: [email protected]

Фото: Дніпровська ОВА

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: