Публікація

Оплата комунальних послуг у зоні бойових дій: 6 питань, які турбують мешканців Херсонщини

Мешканців Херсонщини наразі турбує багато питань. Одне з таких – оплата комунальних послуг та наслідки їхньої несплати. Що робити, якщо людина просто виїхала й не користувалась цими послугами? А якщо на додачу в її помешканні жили окупанти, які наробили боргів? Чи потрібно сплачувати комуналку, якщо будинок знищений або пошкоджений унаслідок обстрілів або через підтоплення? 

Про особливості стягнення оплати за комунальні послуги в населених пунктах, які визнані зоною бойових дій, та чи можуть людей відключити від них за несплату, медіаплатформі «Вгору» розповів Олександр Данилов, адвокат громадської приймальні фонду Милосердя та здоров’я, юрист громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини.

Херсон і низку населених пунктів знову внесли до переліку територій, на яких ведуться бойові дії: що це змінює?

Адвокат Олександр Данилов

Ця постанова юридично закріпила факт перебування цих територій у зоні бойових дій і, відповідно, ми можемо повноцінно використовувати Постанову Кабінету міністрів про питання оплати житлово-комунальних послуг у період воєнного стану, прийняту ще в березні 2022 року. У цій постанові є пряме відсилання безпосередньо до цього переліку. Наявність чи відсутність певної території й населеного пункту в цьому переліку впливає на можливість стягнення заборгованості по житлово-комунальних послугах. Тут варто звернути увагу на три важливі моменти.

Перший – це безпосередня заборона нарахування пені. Пеня в розмірі 3%, неустойки та інші штрафні санкції за несплату не нараховуються.

Другий – це заборона зупинення надання комунальних послуг. Незалежно від того, оплачується послуга чи не оплачується, постачальник не має права позбавити вас її, доки не припиняться бойові дії. Питання будуть вирішуватися по закінченню воєнного стану відповідно до законодавства, яке буде діяти на той момент часу.

І третій момент стосується безпосередньо стягнення заборгованості з комунальних послуг. Якщо населений пункт належить до переліку територій, що перебувають в окупації або в зоні бойових дій, то з людей не може бути стягнена заборгованість, виконавчі провадження по цих правах зупиняються. Важливий момент: механізм захисту від стягнення діє саме по тій заборгованості, яка виникла після 24 лютого 2022 року.

Що стосується рішень, які виникли до 24 лютого, діє додатковий територіальний запобіжник. Якщо рішення суду про стягнення заборгованості стосується квартири в окуповані Голій Пристані або в Херсоні, де є бойові дії, виконавець зупиняє виконавче провадження і не проводить стягнення. Якщо намагаються стягнути заборгованість коштом майна, яке було знищене або пошкоджене внаслідок бойових дій, виконавець також зупиняє дії.

Тому комунальники не можуть позбавити людей послуг, не можуть нараховувати пеню і не можуть звернутися до суду про стягнення заборгованості.

Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos.com

Чи має людина, яка виїхала зі свого помешкання і не користується комунальними послугами, сплачувати рахунки за них?

У цьому випадку можна зменшити комунальні платежі, але це стосується лише тих послуг, які безпосередньо залежать від присутності або відсутності людини. Наприклад, послуги водопостачання, водовідведення, газопостачання, електропостачання, якщо у вас немає лічильника. Можливо, вивіз сміття: ви виїхали, ви не виносите сміття, його не треба вивозити. Можна поставити питання про перерахунок саме в цій частині тарифу.

Тут важливо, щоб особа повідомила постачальникам послуг, що вона виїхала й не користується цими послугами. Цей факт треба підтвердити тими чи іншими доказами, надати будь-які документи. У цьому випадку, коли людини фізично немає в помешканні, ми можемо використати загальну норму закону про послуги, яка діяла і до повномасштабного вторгнення. Її суть полягає в тому, що якщо споживач виїжджає з приміщення більше ніж на 30 днів і не користується певними послугами, він може повідомити про це безпосередньо надавача послуг, і питання вирішується автоматично.

Але така схема не діє стосовно тих послуг, які надаються незалежно від вашої присутності чи відсутності. Як, наприклад, опалення в багатоповерхових будинках або оплата роботи ОСББ та ЖЕКів. Прибирати територію, ремонтувати дах або каналізацію треба незалежно від того, живете ви зараз у своєму помешканні чи ні.

Тобто, якщо ви дійсно виїхали та не користуєтесь своїм приміщенням, то може бути проведений певний перерахунок у структурі вашого тарифу щодо тих послуг, які залежать від вашої присутності чи відсутності. Для цього важливо повідомити постачальника послуг про їх призупинення через вашу відсутність, і нарахування не буде.

Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos.com

Звертаю увагу на те, що найбільша проблема виникає там, де люди не мають лічильника. Якщо ви виїхали й не повідомили про це, комунальники будуть нараховувати сплату за споживання послуг – і матимуть рацію. Тому беріть будь-який документ, що підтверджує, наприклад, факт перетину кордону, довідку ВПО де є фактичне місце проживання, посвідчення про відрядження, довідка з медзакладу, якщо ви на лікуванні, що ви служите в ЗСУ. Будь-який документ, якій підтверджує, що ви виїхали, направте електронною поштою або «Укрпоштою» до всіх своїх надавачів послуг. І питання буде закрите.

Чи треба, відправляючи докази своєї відсутності в місці проживання, дочекатися відповіді постачальника послуг?

Якби вам відповіли, це було б просто прекрасно. Але насправді достатньо мати підтвердження вашого направлення. В разі надсилання листа електронною поштою можна підтвердити факт, що ви його відправили, але неможливо підтвердити, що одержувач його отримав. «Укрпошта» може зробити трошки більше, а саме дати вам документи, що підтверджують, що вони його отримали. Тому я раджу за можливості дублювати свої повідомлення, робити скриншоти. Якщо бачите не одну адресу постачальника, а дві-три – відправляєте листа одразу всім. Якщо буде судовий процес, ви прийдете зі своїм телефоном чи ноутбуком, суд впевниться, що ви відправляли повідомлення, і таким чином питання буде вирішено належним чином.

Чи варто постачальникам послуг передавати показники лічильників, якщо там цифри не змінюються через відсутність пожильців?

Варто. Бо деякі монополісти скористалися цією ситуацією, що люди не передають показники, і стали самостійно нарахувати «по середньому».

Ілюстративне фото. Джерело: depositphotos.com

Чи можуть нараховувати комунальні платежі, якщо будинок затоплений, і жити там немає змоги?

Якщо послуга не надається, то ми за неї не платимо. Це загальний принцип. Якщо немає будинку, який опалюється, то питання оплати за теплопостачання не стоїть. Тому, якщо ми говоримо про пошкоджене майно або майно, що непридатне для проживання, то треба зафіксувати факт знищення чи такого пошкодження, відкрити провадження, внести в реєстр, і повідомити організації про цей факт. Повідомляти обов’язково, бо вони не можуть наші думки читати. Іноді вони справді не знають, іноді удають, що не знають – маємо те, що маємо.

Нещодавно до нашої громадської приймальні зверталося декілька внутрішньо переміщених осіб, у них на руках було декілька рішень судів про стягнення заборгованості, що виникла і до 24 лютого, і після, але їхній будинок був знищений рік тому. Звичайно, комунальникам вони про знищення будинку не повідомляли. Ми написали заяву, відправили витяг про зруйноване майно, фотографії й скасували судові накази.

Підсумовую: у разі знищення майна, його пошкодження, фіксуємо шкоду, отримуємо документи, передаємо й повідомляємо про це безпосередньо ті організації, які надають нам комунальні послуги.

Хто має сплачувати за послуги, якими користувалися російських військові, захоплюючи майно херсонців?

Це важка ситуація, і таких випадків багато. Більшою мірою це стосується підприємств, установ і організацій, що мають великі приміщення, які використовувалися для базування російських військових. Стосується це й житлового фонду.

Конкретної відповіді на це питання зараз немає. Теоретично, якщо вас не було в цьому приміщенні, і у вас немає лічильників, то ви повідомляєте, що ви там не живете, і, в принципі, це питання повинно бути вирішено. Якщо лічильник є, і він функціонує, ви кажете, що ви виїхали, а потім після деокупації приходять великі рахунки, то, найімовірніше, буде судовий процес. Компанія-постачальник буде стверджувати, що є опломбований лічильник, і ви повинні сплатити. А ви, своєю чергою, будете говорити про те, що ви там не проживали, що ви дійсно повідомили (це важливо!), що ви виїхали. Надасте покази свідків, що ви жили в сусідньому селі, або надасте документи, що підтверджують перетин кордону якихось держав, довідку ВПО або інші документи. Але на даний час ми стикаємося з такими ситуаціями, що фактично є жорсткі перемовини, і по підприємствах, особливо по ФОПах, і зараз воно йде до того, що все ж таки це буде вирішуватися в судовому порядку.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube


Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт, або на сторінку у Фейсбук.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: