Публікація

Що робити, якщо затримали необґрунтовано: поради юристів

На сьогодні трапляється багато випадків необґрунтованих затримань осіб з боку правоохоронних органів. Що робити, якщо вас затримали, які права має затримана особа та як варто себе поводити у разі провокацій вчинення правопорушення — роз’яснили адвокатка та юрист приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одеса Юлія Лісова і Артем Таукач.

Затримання — це тимчасовий захід, який обирається уповноваженим органом в разі нагальної потреби з певною метою і який полягає в тому, що особа, яка затримується, позбавляється волі на певний строк.

Випадки затримання:

 • адміністративне затримання: застосовується до осіб, які вчиняють адміністративні правопорушення;
 • затримання у кримінальному процесі:
 • затримання без ухвали слідчого судді, суду (стаття 208 Кримінального процесуального кодексу України);
 • затримання як тимчасовий запобіжний захід (стаття 187 Кримінального процесуального кодексу України).

Положеннями статті 29 Конституції України передбачено право на свободу: «Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом…».

Варто зазначити, що стаття 5 пункт Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція) передбачає: «Кожен має право на свободу та особисту недоторканність.». Однак ця стаття зазначає: «нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: … c) законний арешт або затримання особи, здійснене з метою доставлення її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення…».

У разі вашого затримання або арешту (взяття під варту) працівники поліції зобов’язані:

 1. повідомити підстави та мотиви затримання або арешту, роз’яснити право щодо оскарження затримання;
 2. негайно після фактичного затримання або арешту особи повідомити орган (установу), уповноважений(-у) законом на надання безоплатної правовової допомоги;
 3. надати у друкованому вигляді положення статей 28, 29, 55, 56, 59, 62 і 63 Конституції України;
 4. роз’яснити право захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника, у тому числі за рахунок держави у випадках, передбачених кримінальним процесуальним законодавством та/або законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги;
 5. негайно, але не пізніше ніж через дві години після затримання або арешту повідомити ваших родичів та у разі вимоги — захисника та адміністрацію за місцем роботи чи навчання.

Під час затримання ви маєте право:

 • Власноруч записувати свої показання в протоколі;
 • Вносити в протокол будь-які свої коментарі, у тому числі про порушення закону при затриманні;
 • Відмовитись від підписання протоколу або свідчень;
 • Вимагати копію протоколу;
 • Подати скаргу черговому співробітнику поліції (усну чи письмову) та вимагати надання медичної допомоги, огляду та реєстрації тілесних ушкоджень.

Термін затримання особи без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати сімдесяти двох годин з моменту затримання (частина перша статті 211 Кримінального процесуального кодексу України).

Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години (частина перша статті 263 Кодекс України про адміністративні правопорушення).

Що ж робити у випадку провокацій вчинення правопорушення?

У випадку, якщо ви помітили, що до кишені чи речей (сумки, рюкзаку) підклали пакунок з невідомим вмістом необхідно:

 • не торкатися пакунку і не намагатися позбутися його у присутності працівника правоохоронного органу;
 • у випадку проведення працівником правоохоронного органу особистого огляду та/або речей, вимагати присутності двох свідків та пересвідчитися у правильності викладу обставин у протоколі огляду;
 • вимагати відібрання зразків нігтів, біологічного матеріалу з долонь та ротової порожнини, їх опечатування у присутності затриманої особи та направлення на експертизу;
 • вимагати зняття відбитків з пакунку (без наявності відбитків затриманої особи важко довести, що пакунок належить їй).

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: